E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Güvenli İnternet Hizmeti Nasıl Kullanıma Açılır

Güvenli İnternetGüvenli İnternet Hizmeti, üç ay önce (22 Ağustos) test edilmeye başlanan, bugün ise (22 Kasım) sadece isteyenler için kullanıma açılan, özellikle aileleri ve çocukları internetteki uygunsuz içeriklerden ve zararlı sitelerden korumak için geliştirilmiş ama bazı internet kullanıcıları için de sansür olarak değerlendirilen, tamamen ücretsiz ve de kullanımı çok kolay olan bir sistemdir. Biz de sizlere TTNET'te "Güvenli İnternet Hizmeti"ni nasıl başlatacağınızı ve kullanacağınızı adım adım anlatan bir rehber hazırladık.

 

Güvenli İnternet Nedir?

Güvenli İnternet Hizmeti, sizi İnternetteki uygunsuz içeriklerden ve zararlı sitelerden koruyan ücretsiz ve kullanımı kolay bir sistemdir.

  • Bilgisayarınıza yazılım yüklemenize gerek yoktur.
  • Size Aile Profili ve Çocuk Profili olmak üzere iki alternatif sunar.
  • İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmetini alabilir, istediğiniz zaman profilinizi değiştirebilir, isterseniz bu hizmetten vazgeçebilirsiniz.

İnternet erişiminin sağlandığı hat üzerinde bulunan tüm bilgisayarlar filtrelemenin kapsamına girer. İnternet kullanıcıları, internet hizmetini aldıkları servis sağlayıcılarına internet üzerinden, telefonla ya da bayileri üzerinden talepte bulunarak profil seçimi yapabilirler.

 

Nasıl Çalışır?

ADSL internet hattınız üzerinden, seçtiğiniz güvenlik profiline bağlı olarak filtrelenmesi gereken bir web sitesine girilmek istendiğinde Güvenli İnternet Servisi özelleştirilmiş bir engelleme sayfası ile ziyaretçiyi bilgilendirecek ve sayfayı açmayacaktır. Filtrelenecek siteler Beyaz ve Kara listeler olarak bizzat Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından belirlenmektedir.

 

Profil Seçenekleri Nelerdir?

Çocuk Profili:

Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.

Çocuk profili ile eğitim,ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri,tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden siteye erişebilirsiniz.

Aile Profili:

Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir.

Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar. Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

Kullanmak Zorunda Değilsiniz:

Hiçbir seçim yapmadığınız varsayılan intenet profiliniz ise erişebilecek internet site ve uygulamalarına ait hiçbir bir sınırlamanın ve fitrelemenin olmadığı, mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığı profildir.

 

TTNET Dışındaki Diğer İnternet Servis Sağlayıcılarında "Güvenli İnternet"

İŞLETMECİ Tel ile İnternet ile
AVEA 444 1500 http://www.avea.com.tr/tr/sta/bireysel/...
METRONET 0212 320 4070 http://www.metronet.com.tr/sayfa.php...
MILLENICOM 0850 333 0333 http://www.doping.com.tr/GuvenliInternet
SOL 0850 222 0222 http://www.superonline.net/yardim/guvenli...
TURKCELL 444 0532 http://www.turkcell.com.tr/bireysel/yardim/...
TURKNET 0850 288 8080 http://abone.turk.net/sss.asp
TURKSAT 444 0126 http://www.turksatkablo.com.tr/int-servisler...
VODAFONE 444 0542 http://www.vodafone.com.tr/Internet/...

 

ADIM ADIM TTNET'te GÜVENLİ İNTERNET HİZMETİ NASIL BAŞLATILIR?

TTNET Online İşlem Merkezi

 

TTNET hizmetini kullanıyor ve "Güvenli İnternet Hizmeti"ni başlatmak istiyorsanız, öncelikle TTNET'in online işlemler merkezini ziyaret etmelisiniz: https://onlineislemmerkezi.ttnet.com.tr/ttnetwsci/secureIndex.do

 

Sayfaya ulaştıktan sonra kullanıcı bilgilerinizle giriş yapıp, yeni açılan (üstteki resim) sayfada üst menüde yer alan "Güvenli İnternet İşlemleri" bağlantısına tıklıyorsunuz. Burada karşınıza iki yeni bağlantı daha çıkacaktır:

  • 1. Güvenli İnternet Profil Bilgilerim
  • 2. Güvenli İnternet Kullanıcı İşlemlerim
    • 2.1. Profil Düzenleme
    • 2.2. Profil Hareketlerim

Ayrıca açılan sayfada ilk etapta:

Güvenli İnternet Profiliniz: Güvenli İnternet Hizmeti Devre Dışıdır.

Profil Detaylarınız: Erişebilecek internet site ve uygulamalarına ait bir sınırlama bulunmamaktadır.

uyarıları ile karşılacaksınız.

 

Daha sonra "Güvenli İnternet Hizmeti"ni başlatmak için "Profil Düzenleme" bağlantısına tıklıyorsunuz. (Güvenli İnternet İşlemleri > Güvenli İnternet Kullanıcı İşlemlerim > Profil Düzenleme):

 

>> Ardından açılan sayfada (alttaki resim) "Çocuk Profili"ni seçmek ve başlatmak için:

"Güvenli İnternet Profil Seçimi:" kısmından "Çocuk Profili"ni seçip "Onaylıyorum" düğmesine basıyorsunuz.

 

>> Açılan sayfada (alttaki resim) "Aile Profili"ni seçmek ve başlatmak için:

"Güvenli İnternet Profil Seçimi:" kısmından "Aile Profili"ni seçiyorsunuz. Eğer seçtiğiniz filtrelemenin kapsamını genişletmek istiyorsanız, yine isteğe bağlı olarak,

- Oyun Site ve Uygulamalarına girmek istemiyorum
- Sohbet Site ve Uygulamalarına girmek istemiyorum
- Sosyal Medya Site ve Uygulamalarına girmek istemiyorum

seçeneklerinden hepsini veya bir ikisini işaretliyip "Onaylıyorum" düğmesine basıyorsunuz.

 

Eğer aile ya da çocuk profillerinden herhangi birini bir süre kullandıktan sonra tekrar iptal etmek isterseniz de, yine aynı sayfaya gelip;

"Güvenli İnternet Profil Seçimi:" kısmından "Güvenli İnterneti Devre Dışı Bırak"ı seçip "Onaylıyorum" düğmesine basmanız gerekmektedir.

 

Profilinizi değiştirdiğinizde bir sonraki profil değişikliğiniz için en az 10 dakika beklemeniz gerekmektedir. Zira profiller arası geçişte teknik olarak bir geçiş süresi söz konusudur. "Güvenli İnternet Hizmeti" hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için altta referans olarak verdiğiniz bağlantılara bakabilirsiniz.

 

DİKKAT: Eğer güvenli internet profillerinden herhangi birini kullanmak istemiyorsanız, hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur. Zaten varsayılan profiliniz "Güvenli İnternet" kapsamı dışındadır.

 

Referanslar


· · · · · · · · · · · ·
Yazan: | 22.11.2011 | 25419 kez okundu.

Yazılar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yazıyı izinsiz olarak alıp başka herhangi bir yerde yayınlayamazsınız (Bkz "dijital at hırsızı" kimdir?). Yazıların başka yerlerde yayınlanmasına ücreti mukabili izin veriyoruz. Yazıları izinsiz olarak başka bir yerde yayınlamanız, her türlü hukuki sonucu kabul ettiğiniz manasına gelir. Yazıları izin almak ve kaynak göstermek kaydıyla sadece kamu kurumları ve akademik araştırmacılar ücretsiz olarak kullanabilir. Bunların dışında kalan herkes ücret öder. Detaylar için bize ulaşın.

Yorum altyapısı: Disqus

Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.167.194.182 | Yüklenme: 0.249 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar