E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Windows Live Hotmail'in Zaten Silinmiş Olan E-Postalarınızı Geri Getirmesini Engelleyin

Son zamanlarda Hotmail'inizin "Silinmiş" klasörüne dikkatli bir şekilde baktığınızda "İleti mi kaybettiniz? Silinmiş iletileri kurtar işlemi gerçekleştirdiğinizde, mümkün olduğu kadar fazla iletiyi geri getireceğiz." uyarısı ile karşılaşmış olabilirsiniz. Evet artık Hotmail'de "Silinmiş" klasöründen tamamen silinen e-postalar varsayılan (default) yeni bir ayarla kısmen de olsa geri getirilebiliyor. Fakat mahremiyeti tehlikeye sokan bu duruma engel olmanın bir yolu var.

10.04.2012 | Devamı »

Siteleri Virüs ve Zararlı İçeriklere Karşı Tarayın

İnternette yayılan virüs, trojan, spyware, malware ve benzeri her türlü zararlı ve kötücül içerik aslında doğrudan bir web adresi (URL) üzerinden gelmektedir. Eğer herhangi bir şüpheli ya da ne tür bir sayfa olduğu bilinmeyen web bağlantısını (url) ziyaret etmeden önce online olarak tarayabilirsek tehlikeli içeriklerden büyük oranda korunmuş oluruz.

07.04.2012 | Devamı »

Yahoo Kullanıcılarının Şifreleri Çok Zayıf Çıktı

Son zamanlarda büyük internet servislerinin kullanıcı parolaları üzerinde yapılan araştırmaların sayısında artış var. Tamamen gerçek verilere dayanarak yapılan bu araştırmalar şifre güvenliğini daha iyi test etmeyi sağlıyor. Cambridge Üniversitesi de Yahoo'nun vermiş olduğu 70 milyon kullanıcı parolası üzerinde yaptığı test sonucu bu şifrelerin %1'nin sadece 10 denemede kırılabildiğini buldu.

29.03.2012 | Devamı »

IPv4 / IPv6 Güvenlik Tehditleri ve Karşılaştırması

IP (IPv4) adreslerinin tükenmesi probleminin hemen ardından gündeme gelip, geçtiğimiz dönemde de kısmen geçişleri sağlanan IPv6'nın beraberinde getirdiği sınırsıza yakın sayıda IP adresi ve ekstra özelliklerinin yanı sıra bazı yeni ciddi güvenlik tehditleri de söz konusudur. Bu konu üzerine 25-26 Kasım 2011'de Ankara'da yapılan 4. Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumunda Ayhan Çakın ve Muhammed Ali Aydın'ın sunduğu "IPv4 / IPv6 Güvenlik Tehditleri ve Karşılaştırılması" başlıklı bildiride ilk olarak IPv4’de ortaya çıkan ve IPv6 üzerinde de geçerli olan ortak tehditlerden, sonrasında ise IPv6’nın yayılmaya başlaması ile ortaya çıkabilecek güvenlik sorunlarından bahsedilmektedir.

25.03.2012 | Devamı »

HTML5 Güvenliği: Yeni Nesil Web Tehditleri

Henüz tam oturmamış ve taslak halinde bir standart olan HTML5'in beraberinde getirdiği yeniliklerinin heyacanıyla son kullanıcılara sanki hazır ve oturmuş gibi yeni uygulamalar eşliğinde sunulması aslında ciddi güvenlik zaafiyetlerini de beraberinde getiriyor. Bu konuda 25-26 Kasım 2011'de Ankara'da yapılan 4. Ağ ve Bilgi Güvenliği Sempozyumunda Emre Çakır'ın sunduğu "HTML5 Güvenliği: Yeni Nesil Web Tehditleri" bildirisi güzel bir rehber niteliğinde. Bu makalede güvenlik hassasiyeti olmadan geliştirilen HTML5'te tanımlanan yeni özelliklerin sebep olabileceği zaafiyetler incelenmekte ve kullanıcıları bu zafiyetlere maruz bırakmamak için uyulması gereken güvenli web yazılımı geliştirme prensiplerinden bahsedilmektedir.

23.03.2012 | Devamı »

Çok Kelimeli Şifreler Gerçekten Güvenli Mi?

Şifrelerinizi birden çok kelimeden müteşekkil karmaşık ifadelerle oluşturduktan sonra güvenli olduğuna dair derin bir "ohh!" çekiyorsanız; bu durumu tekrar düşünmenizde yarar var. Zira Cambridge Üniversitesi araştırmacıları çok sözcüklü şifre öbeklerinin sözlük saldırılarına (dictionary attack) karşı güvensiz olduğunu Amazon'nun PayPhrase sistemi üzerinde yaptıkları bir araştırma ile ortaya koydu.

15.03.2012 | Devamı »

Gizli Twitter Profillerinin Arkadaşlık Ağları ve Coğrafi Konumları Tespit Edilebiliyor

Rochester Üniversitesi bilimadamları sosyal medyada kişilerin sosyal etkileşimlerinden yola çıkarak kişiler Twitter profillerini gizleseler bile onların hakkında sadece arkadaşları üzerinden inanılmaz verileri ve hatta coğrafi konumlarını elde ettiler. Araştırmacılar sosya medya veri madenciliği yöntemleriyle herhangi bir Twitter profilinin coğrafi konumunu sadece onun Twitter arkadaşlarının konumlarına bakarak 100 metrelik bir yarıçap içinde %85 doğruluk payı ile tespit etmeyi başardı. Hatta bir profil gizli olduğu halde bile onun arkadaşlarıyla olan ilişkisini yüksek bir doğrulukla tahmin de edebildiler.

12.03.2012 | Devamı »

Akıllı Mobil Cihazların Sırları Basit Bir TV Anteniyle Bile Elde Edilebiliyor

Geçen hafta RSA'nın bilgisayar güvenliği konferansında bir kriptoloji uzmanı basit bir TV anteniyle iPod Touch'daki bir uygulamanın çalışırken cihaz üzerinden yaydığı sinyalleri yakalayarak uygulamanın verileri şifrelemek için kullandığı gizli anahtarları açığa çıkarmayı başardı. Böylelikle uygulamanın anahtarını kullanarak cihazda yapılan tüm işlemlere dışarıdan ulaşabildi. Aslında bunun nedeni, akıllı cep telefonları ve tabletlerdeki transistörlerin bulundukları cihazlarda hassas verileri korumak için kullanılan şifreleme anahtarlarını ele veren radyo sinyallerini dış dünyaya kendiliğinden sızdırmasıdır. Kısacası mobil cihazların çiplerindeki transistörler çalışırken aslında dış dünyaya serbest radyo sinyalleri yayıyor.

10.03.2012 | Devamı »

Hangi Mobil Uygulama Cep Telefonunuzun Hangi Bilgilerini Çaktırmadan Alabiliyor

Facebook'un mobil uygulaması ile kullanıcıların SMS'lerini okuyabildiğinin ortaya çıkmasının hemen ardından Facebook, her ne kadar kullanıcılarının cep telefonlarındaki SMS'leri okuyabilmesinin kullanıcının uygulamayı kurarken verdiği yetkilendirmeye bağlı olduğu söylese de, daha önceden yaşanan benzeri skandalların sayısı çoktan iki elin parmaklarını geçtiği için çok da inandırıcı gelmiyor. Peki dünya genelinde yüzmilyonlarca kişi tarafından kullanılan Flickr, Flixter, YouTube, Foursquare, TweetDeck, Netflix, Facebook, Ancestry, Badoo, Angry Birds, Yahoo! Messenger, Shazam, My Fitness Pal ve My Remote Lock mobil uygulamaları cep telefonlarının hangi bilgilerini gizlice alabiliyor?

27.02.2012 | Devamı »

Facebook SMS'leri Gizlice Okuyor ve Diğer Mobil Uygulamalar da Konuşmaları Dinliyormuş

Facebook'un cep telefonu rehberimizi çaktırmadan kopyaladığını, hesabımızı tamamen silsek bile bizi tam 2 yıl boyunca gizlice takip ettiğini ve hakkımızda topladığı bilgilerin binlerce sayfa tuttuğunu ve bunları da aslında hiç silmediğini yakın zamanda öğrenmiştik. Fakat Facebook ortaya çıkan bu kadar skandalına rağmen meğersek hiç uslu durmuyormuş! Facebook mobil uygulamaları yoluyla üyelerinin cep telefonlarındaki SMS'leri bile gizlice okuyormuş. Hatta bazı mobil uygulamalar telefonların kameralarını gizlice çalıştırabiliyor ve telefon görüşmelerini dinleyebiliyormuş.

26.02.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.196.98.96 | Yüklenme: 0.272 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar