E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Sürekli Olarak Spam Gönderen Sitelerin Listelendiği Önemli Bir Kaynak

spamrankingsSpamRankings.net, Texas Austin Üniversitesi İktisadi Ticaret (CREC) Araştırmaları Merkezinin internette en çok spam (junk / çöp posta) gönderen önemli kaleleri tanımlayarak internet kullanıcılarını korumayı amaçlayan bir teşebbüsüdür. Sitenin yapımında Koç Üniversitesinden Prof. Serpil Sayın'ın çok önemli katkıları olmuş.

02.06.2011 | Devamı »

İnternet Üzerinden Şifreli Ses İletimi (VoIP) Sanıldığı Kadar Güvenli Değil

voipKuzey Carolina Üniversitesi bilimadamları ve dilbilimciler ortaklaşa yaptıkları bir çalışmayla internet üzerinden yapılan sesli görüşmelerinin (VoIP, örneğin Skype) şifrelenmiş olsa dahi kolaylıkla kırılabileceğini gösterdi. Sesleri parçalara böldükten sonra ses birimlerini/fonem (konuşmanın bileşenleri) bitlere ayrıştırıp, konuşmaları en azından yapı olarak yeniden oluşturabilecek bazı dil kurallarını uyguladılar. Sonuçlar sesin anlamını ortaya çıkaracak kadar etkileyiciydi.

27.05.2011 | Devamı »

Facebook, Twitter ve Google Kendi Kullanıcılarını Çaktırmadan Sürekli Takip Ediyor

tiklar-takip-altindaSosyal medyada paylaşımı kolaylaştıran ve artık neredeyse her sitede bulunan araçlardan Facebook Like (beğen), Twitter Tweet ve Google Buzz düğmeleri kullanıcıların ziyaret ettiği bütün siteleri 'çaktırmadan' izliyor. Ayrıca yine Facebook, Twitter ve Google'ın sitelere ücretsiz verdiği sosyal eklenti ve widget araçları yoluyla, ziyaret edilen sitelerde bu araçlara tıklanmasa dahi sitenin ziyaret edildiği bilgisi Facebook, Twitter ve Google'a iletiliyor.

20.05.2011 | Devamı »

Biyometrik Yazım Analizi ile Şifreniz Kırılsa Bile Kullanılamayacak

sifre-dogrulamaHiçbir şifre %100 güvenli değildir. Her zaman için farklı yol ve yöntemlerle şifre ve parolalar ele geçirilebilir. Fakat Beyrut Amerikan Üniversitesi araştırmacılarının International Journal of Internet Technology and Secured Transactions yayınında çıkan çalışmaya göre şifre ve parola giriş işlemleri esnasında kullanıcının şifresini yazma hızı ve karakterlerin yazım zaman aralığına bakılarak ilgili kişinin gerçekliği kontrol edilebilir.

19.05.2011 | Devamı »

BTK'nin Güvenli İnternet Hizmeti Hakkında Ortaya Atılan 7 İddia ve 7 Gerçek

internete-filtrelemeBTK'nın "Güvenli İnternet" uygulaması nasıl bir anda "internete yasak geliyor" kampanyasına dönüştü? BTK'nın standart internetin yanı sıra sunduğu 3 filtre seçeneğine "sansür" denmesinin ardındaki gerçek ortaya çıktı: 50-100 dolara internet filtresi satan yazılım firmalarının propagandası! Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca (BTK) hazırlanan "güvenli internet" uygulamasının bir anda "internete yasak geliyor" kampanyasına dönüşmesi bilişim uzmanlarının tepkisini çekti.

17.05.2011 | Devamı »

Daha İyi bir Bilgi Güvenliği için Belgeleri Exe Dosyalarının İçine Gizlemek

dosya-gizlemeSteganografi, bilginin alışılmadık bir ortam içinde gizlenmesi yoluyla gizliliğinin sağlandığı bir güvenlik şeklidir. Steganografi üzerine her geçen gün yeni bir method çıkıyor. Normalde dosya içine dosya gizleme yoluyla belgeler mp3, resim ve video dosyalarının içine gizlenebiliyordu. Ama oynatma süresi ve kalitesine bağlı olarak ortalama bir boyuta sahip olması gereken içine belge gizlenmiş bir medya dosyası büyük ebatıyla anında dikkat çekebiliyor. Peki genellikle dosya boyutları hiç sorgulanmayan exe uzantılı programların içine belge gizlense nasıl olurdu?

12.05.2011 | Devamı »

Ülke Ülke Güvenli İnternet Hizmeti Uygulamaları

guvenli-internet-standardiİnternetteki zararlı içerikten özellikle çocukların korunması sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın gündemi. Sadece AB, OECD gibi birliklerin yanında İngiltere, İsviçre, Japonya, İspanya gibi ülkeler de çıkardıkları kanunlarla filtreleme sisteminin yaygınlaşmasını teşvik ediyor. Birçok aile, çocuğunu bilgisayar başında gördüğü zaman tedirgin oluyor. Çünkü iyi veya kötü içerik, sadece bir tık uzakta.

10.05.2011 | Devamı »

İnternet Bağımlılığı Nedir ve Online İnternet Bağımlılık Testi

internet-bagimliligiİnternet bağımlılığı günümüzde boşanma nedeni olarak gösterilen, kişileri iş yapmaktan alıkoyabilen, öğrencilerin okul başarısını ve insanları sosyal hayattan soyutlayan yeni nesil bir hastalıktır. İş yerlerinden evlere kadar, internet hemen her yerde, günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Aslında teknolojik bir nimet olan internet, büyük imkanlar sunmasına rağmen bazı kötü neticelere de yol açabilmektedir.

08.05.2011 | Devamı »

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir

guvenli-internet-hizmetiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, dün (05.05.2011) Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek üç gündür gündemi meşgul eden "Güvenli İnternet Hizmeti" konusunda açıklamalarda bulundu. Toplantıda, özellikle son zamanlarda kamuoyunu bilinçli bir şekilde yanıltmaya ve yanlış yönlendirmeye yönelik propagandaya karşı önemli açıklamalar yapıldı.

06.05.2011 | Devamı »

Facebook'taki Ciddi Bir Güvenlik Açığından Ötürü Arkadaşınız Hesabınızı Ele Geçirebilir

facebook-hackFacebook'ta yüzlerce arkadaşa sahip olmak bazıları için prestij meselesi olabilir. Peki sayıları yüzlerle ifade edilen arkadaşlarınıza gerçekten güveniyor musunuz? Çünkü Facebook'ta bulunan bir açık sayesinde bu prestij meselesi Facebook profillerinin ele geçirilmesine neden olabilir. Facebook'un kullanıcıları için geliştirmiş olduğu hesap kurtarma seçeneklerinden birinin suistimali yoluyla arkadaşların Facebook hesabı ele geçirilebiliyor.

05.05.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.145.103.69 | Yüklenme: 0.204 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar