E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Bilgisayarda Bulunamayacak Bir Şekilde Bilgi Saklamanın Yepyeni Bir Yolu

harddisk-taramaDijital bilgileri bilgisayarın hafızasında özel algoritmalarla şifrelemeye gerek kalmadan gizleyebileceğiniz yepyeni bir yol bulundu. Yeni method ile gizlenmek istenen metnin karıştırılıp şifrelenmesi yerine bilgi parçacıklarının sürücüdeki konumunu manipüle eden bir takım işlemler yapılıyor. Ve ilginçtir ki veri hala şifrelenmiş olarak duruyor.

28.04.2011 | Devamı »

Firefox 4 ve IE9'da Siteler Tarafından İzlenmeyi ve Konum Takibini Engelleme

tarayici-izleme-onlemeWeb teknolojilerinin gitgide gelişmesiyle birlikte web tarayıcıları (browser) da kullanıcısını takip etmek ve izlemek için yeni yetenekler kazanıyor ve internete çıkış aracınız sizi bütünüyle ele veren bir izleme programına dönüşüyor. Özellikle son dönemde tarayıcılara "Do not track" özelliği zorunluluğu tartışmalarından sonra Firefox 4 Türkçe sürümüne de "sitelere izlenmek istemediğimi söyle" seçeneği eklenmişti. Peki siz web tarayıcınızın bu güvenlik ayarını etkinleştirdiniz mi?

25.04.2011 | Devamı »

Android Telefonları da Her Hareketi İzliyor

android-takip-ediyoriPhone sizi takip eder de, Android armut mu toplar?! Asla ve kat'a! iPhone'nun kullanıcıların hareketlerini izlediğinin ortaya çıkmasının hemen ardından gözler Google'ın Android işletim sistemine çevrildi. Yanıt ise bir programcı olan Magnus Eriksson ve bir güvenlik uzmanı olan Samy Kamkar'dan geldi: Android, kullanıcının bütün hareketlerini Google'a gönderiyor.

23.04.2011 | Devamı »

En İyi Online Virüs Tarama Siteleri

anti_virus Gittikçe karmaşıklaşan ve yok edilmeleri daha zor bir hal alan yeni nesil virüsler herkesin baş belası. Artık sadece zarar vermek için bulaşmıyorlar, bilgisayarın derinliklerine sızıp kendilerine verilen özel vazifeleri yapmaya çalışıyorlar. Virüslerden korunmak için genelde herkes kendince iyi bildiği bir programı kullanmaktadır. Peki başka kaliteli rakip koruma programları indirmeye gerek kalmadan online olarak bilgisayarınızı onlarla taramak istemez misiniz?

22.04.2011 | Devamı »

En Çok Ziyaret Edilen Sitelerin HTTPS Analizi

httpsnowHTTPS Now, internette kişisel gizlilik ve güvenlik üzerine çalışmalarıyla bilinen EFF ile anonim ve özgür haberleşmeyi savunan Access'in ortak projesi olarak ortaya çıkmış, özellikle en çok ziyaret edilen sitelerin HTTPS kullanılıp kullanmadığını, geçerli bir SSL sertifikasına sahip olup olmadıklarını ve çerez (cookie) yönetimlerinin nasıl olduğu gibi güvenlikle doğrudan alakalı maddeleri analiz eden çok yararlı bir sitedir.

21.04.2011 | Devamı »

iPhone ve iPad 3G Her Hareketinizi ve Her Çağrınızı Takip Ediyor

iphone-takipApple'dan sevgilerle: "Her Hareketinizi ve Çağrınızı İzliyoruz"! Tüm dünya bugün (20.04.11) California Santa Clara'da düzenlenen "Where 2.0" 2011 konferansında Alasdair Allan ve Pete Warden adlı araştırmacıların iPhone cep telefonunun ve iPad 3G mobil cihazının kullanıcıların her hareketini gizli br dosyada kaydettiğini açıklamasıyla sarsıldı. Peki bu nasıl gerçekleşiyor ve Apple'ın derdi ne?

20.04.2011 | Devamı »

Facebook Zorla-Beğen Düğmesi ve Bundan Korunma Yolları

facebook-delindiSon zamanlarda özellikle Facebook Like (Beğen) düğmesinde 'zorla beğen' yaptırmak için çok ciddi kod çalışmaları yapılıyor. Farklı sürümler üzerinde yaptığımız denemelerde bu düğmelerin çalıştığını gördük. Fakat ziyaretçileri rızaları dışında beğenmeye zorlayan bu yöntemlere hem Facebook savaş açmış durumda hem de bunların virüs ve malware gibi son kullanıcıya yönelik çok ciddi tehlikeleri söz konusu.

18.04.2011 | Devamı »

Online Kişisel Gizliliği ve Bilgisayar Güvenliğini Koruyacak Pratik Yöntemler

pratik-guvelik-teknikleriSürekli büyüyen internet, karmaşıklaşan tehditler, savunmasız bilgisayarlar, bilinçsiz kullanıcılar vs... Ne yapılırsa yapılsın en temelden ortalama kullanıcı eğitilmediği veya bilgilenmediği sürece kişisel güvenlik ve bu bağlamda internetin güvenliği sağlanamaz. Güvenlik başlığının altında ise e-posta ve chat servislerinin güvenli kullanımından parola ve şifre alışkanlıklarına, bilgisayarları virüs ve casus yazılımlardan korumadan güvenli sörf yapmaya kadar bir yığın alt başlık bulunuyor.

07.04.2011 | Devamı »

Cep Telefonları Yoluyla Her Daim İzleniyoruz

cep-takipDijital takip, artık günlük hayatın önemli bir gerçeği. İnternetten mobil cihazlara kadar her yerde çeşitli yollarla dijital izleme ve takip işlemleleri yapılabiliyor. Yoğun takip tartışmaları ise geçen haftalarda Alman Yeşiller Partisinden Malte Spitz'in abonesi olduğu Deutsche Telekom'u dava etmesinin ardından kendisinin 7/24 nerede olduğunu koordinatlarıyla birlikte 31 Ağustos 2009'dan 28 Şubat 2010'na kadar 35,000 kez tutulduğunun kayıtlarının mahkeme kararıyla açıklanması sonucu iyice alevlendi.

03.04.2011 | Devamı »

Niçin Bütün Web Siteleri ve Uygulamalarında HTTPS Kullanıl(a)maz

httpsHTTPS (HTTP-Secure), bağlantı kurulan site ile ziyaretçi arasındaki bilgilerin başkaları tarafından okunamayacak şekilde iletilmesi prensibine dayanan yöntemleri ve kuralları düzenleyen güvenli internet iletişimi protokolüdür. Kredi kartı ve kişisel veriler gibi hassas bilgilerin online taşındığı sitelerde ve platformlarda kullanılmasının beklendiği çok önemli bir protokoldür. Twitter ve Facebook gibi popüler ağlarda bile son zamanlara kadar kullanılmayan HTTPS, bu kadar güvenli olmasına rağmen neden tüm sitelerde kullanıl(a)maz?

24.03.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.81.158.195 | Yüklenme: 0.228 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar