E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Google ile HP Yazıcılar Hacklenebiliyor

Google Hacking konusu gün geçtikçe daha gelişen bir bilgi güvenliği alanı haline gelmeye devam ediyor. Google'ın internete zamanla çok daha fazla nüfuzu neticesinde online bağlı her sistemden ortaya çıkan zaafiyetler ve güvenlik açıkları da kolayca suistimal edilebiliyor. Bunun en son örneği de Google'ın internete bağlı olup da parola korumalı olmayan onbinlerce Hewlett-Packard (HP) yazıcının uzaktan kontrol edilmesini ve belge yazdırmasını sağlayan bir arama sorgusu oldu.

30.01.2013 | Devamı »

Google 1. Sayfa Sonuçlarının Yüzde 25'i Kötücül

Siber saldırganların sıkça başvurduğu bir yol olan arama motoru sonuçlarının zehirlenmesiyle başta Google olmak üzere en çok kullanılan arama motorlarının 1. sayfa sonuçlarına SEO marifetiyle kötücül içerikli ve zararlı uygulama barındıran web sayfalarının çıkması sağlanarak saldırının hinterlandı bir anda milyonlarca kullanıcıya kadar genişletilmiş oluyor. Bu o kadar ciddi bir noktaya ulaştı ki, Symantec'in yaptığı araştırmaya göre Google'ın 1. sayfa sonuçları linklerinin %25'i kötücül içerik barındırıyor.

26.01.2013 | Devamı »

Popüler Siteleri ve Ağları Ücretsiz Kullanarak Aslında Neleri Baştan Kabul Ediyorsunuz?

Siber evrenin perdesini herhangi bir gizlilik ve mahremiyet kaygısı gütmeden aralayan masum bir kız çocuğu misali sanki sokakta seksek oynar gibi internetin sosyal veya eğlenceli sitelerinin birinden diğerine zıplayan, geçip gittiği her sitede gizliliğine halel getirmesine ve gelecekte dönüp baktığında elemler çekmesine neden olacak envai çeşit izler bırakan insanlar, daha fazla komik video ve resim gibi içerikleri görmek ve de paylaşmak adına içine düştüğü eğlence ve kendini daha çok göstererek ego tatminini sağlama girdabında gün geçtikçe daha da içinden çıkamayacakları derinliklere dalıyorlar. Her derinlikte bırakılan izlerin şahıs adına kaydedildiği mecralardaki hiçbir verinin ve sanal benliğinizin asla gerçek sahibi değilsiniz.

08.01.2013 | Devamı »

Internet Explorer Üzerinden Bütün Web Sitelerine Giderken HTTPS Kullanabilirsiniz

Bütün internet sitelerinde kullanıcıların güvenliği için HTTPS'nin kullanılmasının mümkün olmadığı ve hatta buna gerek de olmadığı zaman bile kullanıcılar kendi tarayıcıları üzerinden HTTPS Everywhere eklentisi ile tüm interneti HTTPS:// ile güvenli gezebiliyorlar. İşte önceden Firefox ve Chrome için olan bu eklentiyi bir bulut-tabanlı internet güvenlik firması olan Zscaler Internet Explorer'a da uyarladı.

18.12.2012 | Devamı »

Donanımlardaki Küçük Güç Tüketimi Değişiklikleri Kötücül Saldırıların İşareti Olabilir

Bilgisayarlar ya da mobil cihazlardaki virüsleri ve kötücül uygulamaları imza tabanına veyahut şüpheli davranışlarına göre tespit edip engellemeye çalışan geleneksel antivirüs programları artık yeni dönemde üretim safhasında donanımlara yerleştirilen ya da sonradan donanımlara eklenip, arka kapılar açabilen kötücül uygulamaları engellemekte yetersiz kalıyor. Ama en başta donanımların tedarik zinciri güvenliğini tehdit eden bu donanımsal tehlikeye karşı son yıllarda geliştirilen oldukça harika ve inovatif bir teknoloji var.

04.12.2012 | Devamı »

2013 Yılı için Yeni Siber Güvenlik Tehditleri

2013 yılının geride bıraktığımız yıllara nazaran bilgi güvenliği riskleri ve siber tehditler açısından çok daha tehlikeli, hedef odaklı ve de sofistike saldırılara sahne olacağına dair Georgia Tech Üniversitesi Bilgi Güvenliği Merkezi ve Araştırma Enstitüsünün ilginç öngörüleri var. 2013'te BT tedarik zincirleri tehditleri ve online bilginin kontrolünün savaşları çok artacak.

17.11.2012 | Devamı »

İnternetteki Takip Mekanizmalarından Korunma

Online takip mekanizmalarının tümü kullanıcının web tarayıcısı ile barışıktır. Yani her kullanıcının web tarayıcısı aslında internete çıkış kapısı olarak bir nevi parmak izi hüviyetini de taşır. Zira her kullanıcı, tarayıcısının ayarlarıyla oynayarak ya da eklentiler yükleyerek onu değiştirip, kendisine özel bir hale getirerek tarayıcısını "benzersiz" hale getirir.

14.11.2012 | Devamı »

Online Gizliliği İhlal Eden Takip Mekanizmaları

Çoğu kez kullanıcıların mahremiyetini ihlal sınırlarında gerçekleşen webi gözetleme ya da internette takip e-ticaret sitelerinden kurumsal şirketlere, servis sağlayıcılarından devletlere ve de Google, Facebook ve Amazon gibi internetin büyük oyuncularına kadar uzanan çok geniş bir yelpazede çeşitli teknolojik yöntemlerle gerçekleştiriliyor.

14.11.2012 | Devamı »

Ücretsiz Mobil Uygulamalar Ücretli Muadillerine Göre Kişisel Bilgileri Daha Çok İfşa Ediyor

Mobil cihazların ve uygulamalarının birer aksesuar olmaktan çıkıp günlük hayatın önemli bir parçası olmaları çoktandır herkesin malumu. Tahminler de 2012'de indirilen toplam mobil uygulama sayısının 45 milyarı bulacağını söylüyor. Bu kadar yaygınlaşan ve günlük hayatı kolaylaştıran ya da eğlenceli hale getiren uygulamalarda tercih daha çok ücretsiz olanlardan yana. Bu durum naif bir şey gibi gözükse de aslında ücretsiz olan mobil uygulamaların kişisel bilgilerini ifşa ettiklerine dair artık sağlam veriler de var.

03.11.2012 | Devamı »

En Büyük Botnet Ağının Görselleştirilmesi

F-Secure, ZeroAccess adlı dünya geneline yayılmış en büyük botnet ağını Google Earth üzerinde görselleştirdi. Ortaya çıkan haritayı gördüğünüzde, inanılmaz bir biçimde dünya geneline yayılmış çok muazzam bir dolandırıcılık imparatorluğunun göz kamaştırıcılığı karşısında küçük dilinizi yutabilirsiniz.

16.10.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.92.174.226 | Yüklenme: 0.366 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar