E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Parolaları Güvende Tutmak için İkiye Bölüp Parçaları Farklı Yerlerde Saklamak

Sadece 2011'de dünya genelinde çalınan kullanıcı hesabı ve şifre sayısı (LinkedIn, Yahoo vb vakalar) tam 175 milyon. Bunun en temel sebebi, tüm şifrelerin sadece bir sunucuda tutulmasından ötürü, siber korsanların sadece ilgili sunucuya saldırmaları neticesinde bütün parolaları ele geçirebilmesidir. İşte tam buna karşılık olarak bilişim güvenliği alanında bilinir bir firma olan RSA'nın geliştirmiş olduğu bir teknik belki de şifre güvenliği alanında şimdiye kadar geliştirilmiş olan yöntemlerin en inovatifi olabilir.

10.10.2012 | Devamı »

Google, Facebook ve Diğer Siteler için Gizlilik Ayarlarınızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Privacyfix, başta Facebook ve Google olmak üzere diğer sitelerde ve kişisel bilgilerinizi toplayıp online davranışa dayalı reklamcılık yapan şirketlerde gizlilik ayarlarınızın kontrolünü anlık yaparak hakkınızda gizliliğinizi ihlal edebilecek nelerin toplandığını ve önlem almak için yapılması gerekenleri hem tarayıcıda yapan hem de ilgili sitelerde uygulamalı olarak gösteren harikulade bir Firefox eklentisidir.

09.10.2012 | Devamı »

Telefonların Kamerasıyla Çektiği Fotoğraflardan Fiziksel Mekanları Yeniden Modelleyen Malware

Akıllı cep telefonları yaygınlaştıkça, virüsler ve kötücül yazılımlar tarafından daha çok hedef haline geliyorlar. Her yeni bir cihaz piyasaya daha etkin ve özel sensörlerle donatılmış olarak çıkarken, malware uygulamaları da onların fiziki dünya ile etkileşime geçtikleri bu sensörlerinden faydalanarak daha çaplı gözetleme, bilgi hırsızlıkları ve casusluk faaliyetleri yapmakta. İşte bu minvalde Amerikan Deniz Yüzeyi Harp Merkezi ile bir grup bilim adamı Android akıllı telefonlarında bütün harekete duyarlı sensörleri kullanarak telefonun her farklı açı, şekil ve pozisyonda kamerasından resimler çekip, kullanıcının yaşadığı ortamı etraflıca yeniden 3 boyutlu olarak canlandıran kötücül bir uygulama geliştirmiş.

29.09.2012 | Devamı »

İnternet Kullanıcılarını Kötücül Aktivitelere Karşı En İyi Internet Explorer Koruyor

Bilgi güvenliği ürünlerinin test tabanlı araştırma ve analizinde öncü bir laboratuvar olan NSS, Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Apple Safari web tarayıcılarını banka dolandırıcılığı, şifre hırsızlığı, sahte antivirüs aldatmacası ve sahte link tıklamalarına karşı koruma yeteneğini test ettiği bir araştırma yayınladı. Sonuçlar çok şaşırtıcı.

28.09.2012 | Devamı »

Tor Ağının İçine Gizlenen Bir Botnet Bulundu

İlk olarak 2010'da DefCon 18 Hacking konferansında bir uzmanın dile getirdiği Tor ağlarının içine sızıp, yaşamını gizlice sürdürebileceği zombi bilgisayar ağları (botnet) tezi üzerinden iki yıl geçtikten sonra bir Alman antivirüs yazılımı olan G Data tarafından komuta ve kontrol sunucularının Tor anonimlik ağının içine gizlendiği bir botnet ağı keşfedildi.

18.09.2012 | Devamı »

İnternetin HTTPS Oturumları Çalınabiliyor

Web tarayıcılarındaki açılmış olan site oturumlarını HTTPS ile şifreli olsa bile ele geçirilebilecek bir açık çıktı. Buna göre SSL/TLS ve SPDY protokolündeki sıkıştırma yöntemlerinden kaynaklanan bir zaaftan ötürü, CRIME adlı aracın/yöntemin oturumları kolayca çalabildiği ortaya çıktı. Bu zaaf Internet Explorer'ı SPDY'yi kullanmadığı için etkilemiyorken, Chrome ve Firefox yama çıkartmış. Ama bazı sürümler ve mobil tarayıcılar hala tehlike altında.

17.09.2012 | Devamı »

Facebook Uygulamalarının Gizlilik, Güvenlik ve Mahremiyet Sicilleri ile İtibar Dereceleri

App Advisor, Secure.me'nin 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısı ve 500,000'den fazla Facebook uygulamasını tarayarak uygulamaların kullanıcıların gizlilik, güvenlik ve mahremiyetlerine ne kadar önem verdikleri ve hangi hassas verilerini aldıklarına dair dünyanın en büyük Facebook uygulamaları itibar ağı ve tarayıcı eklentisidir.

06.09.2012 | Devamı »

Torrent İndiren Herkesin IP Adresi Tutuluyor

Birmingham Üniversitesi araştırmacıları BitTorrent sitelerinin 3 yıldan beri telif hakkı icra makamları, güvenlik firmaları ve resmi araştırma laboratuvarları tarafından izlendiğini, torrent indiren herkesin IP adresinin kaydedildiğini, tespit için kendi kurdukları sahte bir korsan sunucunun çok kısa bir süre içinde takibe alınmasıyla keşfettiler.

05.09.2012 | Devamı »

Devletlerin Vatandaşlarını ve Muhalifleri Mobil Yolla Takip Ettiği Ticari Casus Yazılımlar Var

Dijital okyanusu yararak ilerleyen ve özellikle dikta devletler tarafından sıkça başvurulur hale gelen yeni nesil casusluk ve gözetim uygulamaları, trojanları ve virüsleriyle siber alemde iç içeyiz. Buna en son örnek, her ne kadar sahibi olan İngiltere kökenli Gama International inkar etse de bir Google mühendisi ile bir doktora öğrencisi Bahreyn'de muhalifleri gizlice gözetlemek üzere mobil cihazlar üzerinden yayılan FinFisher araç kitine dair izleri sürerek siber gözetiminin 5 kıtaya yayılmış sunucular üzerinden yürütüldüğünü tespit ettiler.

02.09.2012 | Devamı »

WordPress'te İki Adımlı Kimlik Doğrulama Yapın

WordPress her ne kadar oturmuş bir içerik ve blog yönetim sistemi olarak görülse de, aslında üzerine yoğunlaşıldığında tümüyle ele geçirilebilecek kadar güvenlik açısından bol zaafı olan bir sistemdir. Örneğin WordPress yöneticilerinin ve yazarların sisteme giriş yaptıkları /wp-admin (/wp-login.php) sayfası çıplak bir vaziyettedir. Üzerinde hacklenmeye karşı sürekli iyileştirilmelerin yapılması gerekir. İşte WordPress'te bu yönetim giriş sayfalarının güvenliğini "two factor authentication" yani iki adımlı kimlik doğrulama (iki faktörlü doğrulama) ile güçlendirebilir ve saldırılara karşı önemli ölçüde koruma altına alabilirsiniz.

30.08.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.196.98.96 | Yüklenme: 0.216 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar