E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Web Tarayıcıları İnternette Kullandığınız Parolaları Saklamak İçin Gerçekten Güvenli Mi?

Web'de gezinmeyi sağlayan bir işletim sistemi olarak düşünebileceğimiz web tarayıcıları gün geçtikçe, bulut bilişimin sayesinde de daha etkin roller alıyor. Kullanıcının eli ayağı olan web tarayıcıları özellikle sitelerin form alanlarında büyük kolaylık sağlayan otomatik form tamamlama ve parola hatırlama özellikleriyle internet için belki de en hayati fonksiyonu eda etmeyi başarıyor. Peki web tarayıcılarında şifre/parola saklamak gerçekten güvenli mi? Saklanan kullanıcı bilgileri ve parolaların güvenliği her web tarayıcısında aynı ehemmiyetle sağlanabiliyor mu?

26.08.2012 | Devamı »

Facebook Profillerini Hack, Sosyal Malware ve Aldatmalara Karşı Koruyan Uygulama

MyPageKeeper, Facebook'ta arkadaşlar, sayfalar ve gruplar üzerinden gelebilecek her türlü sosyal malware (kötücül yazılım), aldatmaya yönelik paylaşılmış içerik ve linklerden kullanıcıları otomatik olarak korumak için Riverside California Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiş bir Facebook uygulaması projesidir.

25.08.2012 | Devamı »

Bilgisayarlar Bekleme/Uyku Modunda Olsa Bile İçindeki Hassas Veriler Çalınabiliyor

Bilgisayarınızı uyku moduna yani beklemeye aldıktan sonra web sayfalarında girmiş olduğunuz şifrelerin, online bankacılık bilgilerinin ve daha birçok hassas kişisel verilerinizin bir anda dijital buharlaşmaya maruz kalarak kaybolduğunu sanıyorsanız çok büyük bir gaflet içindesiniz. Çünkü Yunanistan'dan bir grup bilimadamı bilgisayarlar bekleme modundayken bile bilgisayardaki mevcut oturum bilgileri ve bir takım hassas verileri bilgisayarın belleğinden alarak yeniden oluşturmayı başardı.

12.08.2012 | Devamı »

Ebeveynlere ve Öğretmenlere Online Güvenliği Sağlamak için Google İpuçları ve Önerileri

Aile Güvenliği Merkezi, Google'ın ebeveynlere aile bireylerinin, öğretmenlere de çocukların çevrimiçi olarak hangi içeriği göreceğini seçmelerine yardımcı olacak araçlar sağlayan ve ailelere internette nasıl güvenli kalınacağı hakkında ipuçları ve tavsiyeler sunan çok yararlı bir hizmetidir. Amaç arama motoru yoluyla ailelerin güvenliğini sağlamak.

07.08.2012 | Devamı »

Asla Temizlenemeyen Virüslerle Enfekte Olmuş Bilgisayarlara Doğru Hızla Giderken

21-26 Temmuz'da Las Vegas'ta gerçekleştirilen meşhur hacking konferansı Black Hat'te inanılmaz çalışmalar sunuldu. Fakat bunlardan bir tanesi o kadar dikkat çekiciydi ki, gelecekte arka kapı, virüs, solucan, trojan ve daha aklınıza gelebilecek her tür zararlı kodların ileriye dönük evrimsel süreçlerinde devrimsel nitelikte kilometre taşı olabilecek cinstendi: bir hacker, bilgisayarların donanımlarının derinliklerine yerleştikten sonra sabit sürücüyü veya işletim sistemini güncelleseniz bile asla silinmeyen ve bulaştığı bilgisayarı sonsuza kadar gizlice uzaktan yönetebilmeyi sağlayan bir yazılım geliştirmiş.

01.08.2012 | Devamı »

Facebook, Mobil Reklamları Birer Casus Haline Getirmek için Çok Ciddi Çalışıyor

Bundan yaklaşık bir yıl önce Facebook'un, mobil kullanıcılarının telefon rehberlerini çaktırmadan yürüttüğünü öğrendiğimizde çok ciddi bir şok geçirmiştik. Bu yılın başında da Facebook'un sadece telefon rehberlerini yürütmediğini, bunun yanında mobil kullanıcılarının SMS'lerini de gizlice okuduğunu The (London) Sunday Times'ta gördüğümüzde aslında Facebook'un sadece insanları birbirine sanal bağlarla bağlayan sosyal bir ağ olmadığına şeksiz şüphesiz iman etmiştik! Sanki Facebook bu konudaki imanımızın yetersiz olduğunu görmüş olmalı ki, bu sefer de cep uygulamasındaki mobil reklamları birer casusa dönüştürmek için çok yoğun araştırmalar yapıyor.

26.07.2012 | Devamı »

Elektronik Haberleşmede Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğin Korunması Yönetmeliği

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan ve 24 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek olan kişisel verilerin ve gizliliğin korunması hakkındaki yönetmelik 8 yıl aradan sonra yenilenip tekrar yayınlandı. BTK yönetmeliğin amacını, elektronik haberleşme sektöründe kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve gizliliğinin korunması için sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin uyacakları usul ve esasları düzenlemek olarak belirtirken, haberleşmenin içeriğine ilişkin verilerin saklanmasını bu yönetmeliğin kapsamı dışında tutmuş. Yani örneğin telefon görüşmelerinde konuşma içeriğinin saklanması dışındaki herşey yönetmeliğin kapsamında değerlendirilmiş.

25.07.2012 | Devamı »

Facebook'ta En Çok Kullanılan Siber Saldırı Teknikleri ve Bunlardan Korunma Yöntemleri

Milyara dayanan üye sayısı ile Facebook, büyümeye devam ettikçe bilgi ve iletişim güvenliği açısından taşıdığı risklerin neden olduğu tehlikelerin hinterlandı da misliyle genişliyor. Kullanıcılarının büyük çoğunluğunun yetersiz kişisel güvenlik ve gizlilik malumatına sahip olması ya da umursamaması sonucu özellikle güvenlik zaafiyetlerinden kaynaklı tehlikelerin arkadaş çevreleri üzerinden yayılması çok daha kolay bir hal alıyor.

19.06.2012 | Devamı »

İnternet Kullanıcılarını En Çok Takip Eden İlk İki Şirket: Google ve Facebook

Evidon'un raporuna göre internet kullanıcılarını küresel çapta en çok takip eden ilk 20 şirketin ilk ikisi Google, Facebook. Buna göre bu şirketler internetin müdavimlerini çok sıkı bir şekilde çerezler (cookie) yoluyla izliyor. Google kullanıcıları en çok Analytics, Adsense ve +1 ile izlerken, Facebook ise takibi sosyal eklentileri ve 3. parti uygulamalara sağladığı connect aracı ile yapıyor.

18.06.2012 | Devamı »

Güvenli Parola Oluşturma Rehberi

Bilgi güvenliğinde güvenlik zincirinin en zayıf halkası olabilecek yagane unsur zayıf şifre ve parolalardır. Buna sebep olan da insandır! Sadece üşenildiğinden veya görmezden gelindiği için güvenlik açısından en sağlam kurumlar bile birkaç dakika içinde tuş olabilmektedir. En güçlü güvenlik araçlarının komutasını elinde bulunduran uzman kişiden evinde bilgisayardan internete bağlanan masum son kullanıcısına kadar en başta öğrenilecek konu güvenli ve sağlam parola oluşturmadır.

04.06.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.225.32.164 | Yüklenme: 0.232 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar