E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Günlük Yaşamın Basit İşlerini Android'e Yaptırın

on{X}, Android telefonlarının yeteneklerini kontrol etmek ve de geliştirmek için bir JavaScript API'si ile uzaktan programlamayı sağlayan ve Microsoft tarafından geliştirilmiş harikulade bir JavaScript kütüphanesi ve uygulamasıdır. Her telefonda çalışan kodlarla Android'e yaptırabileceğiniz işler hayal gücünüzle sınırlı hale geliyor.

12.06.2012 | Devamı »

iPhone'ların İzinsiz Olarak Topladığı Bilgilerin Çoklu Dokunmatik Ekranda Görselleştirilmesi

LiquiData, iPhone ile yapılmış kişisel hareketlerin profilini keşfetmek ve yine telefon yardımı ile etkileşim halinde olunan yerler hakkındaki resim ve yorumları ekleyerek diğer insanlara göstermeyi sağlayan çoklu dokunmatik (multi-touch) bir yüzey uygulamasıdır. Uygulama aslında yaklaşık bir yıl önce Apple'ın iPhone ve iPad sahiplerinin bütün fiziksel hareketlerini takip ettiği skandalının ardından mobil cihazların izinsiz topladığı verileri interaktif bir ekrandan yansıtmaktan yola çıkılarak yapılmış.

09.06.2012 | Devamı »

Mobil Cihazlar Arasında İnterneti Paylaştırmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Open Garden, herhangi bir mobil cihazda var olan bir internet erişimini anında farklı cihaz ve kullanıcılar arasında paylaştırabilen, yani internet kullanımını çok kolay bir şekilde diğer cihazlara dağıtabilmeyi sağlayan oldukça yararlı hem bir mobil uygulama hem de bir masaüstü programıdır.

05.06.2012 | Devamı »

Akıllı Cep Telefonlarının Her Hareketini Gerçek-Zamanlı Olarak Takip Edebilen Mobil Uygulama

Navizon, akıllı cep telefonlarının konumlarını dünyanın neresinde olursa olsun, kapalı veya açık mekanda bulunmasına bakmaksızın kablosuz ağ noktaları, baz istasyonları ve GPS sinyallerini birlikte kesiştirerek gösterebilen çok yararlı bir mobil uygulamadır. Navizon, kullanıcılarına arkadaşlarının yerlerini tespit etmelerini, kaybettikleri telefonlarını bulmalarını ve binalar, alışveriş merkezleri, kongre merkezleri ve havaalanlarında başkasına ihtiyaç duymadan ve de kaybolmadan gezinmelerini sağlıyor.

20.04.2012 | Devamı »

Mobil Uzaktan Komut Satırı (Shell) Uygulaması

Mosh, MIT tarafından geliştirilmiş, mobil olarak kabuk programlamaya (shell) izin veren, kullanıcının tuş vuruşlarıyla satır düzenlemeyi ve yerel echo desteğini mümkün kılan ve aralıklı (roaming) bağlantıları destekleyen ve bazı harikulade niteliklere sahip bir mobil uzaktan terminal uygulamasıdır. Mosh SSH'ın yerine geçerek, Wi-fi ve hücresel (GSM) ağları arasında uzun mesafeli bağlantılara izin veren oldukça sağlam ve anlık duyarlı bir komut satırı programıdır.

11.04.2012 | Devamı »

Mobil Web'in Önlenemez Yükselişi Devam Ediyor

İnternete erişim özelliğine sahip ilk cep telefonu olan Nokia 9000 Communicator'ın çıktığı yıl olan 1996'dan bu yana 15 yıl geçti. O zamandan bu döneme internet ve mobil cihazlar inanılmaz bir biçimde evrimleşti. Mobil cihazların bu önlenemez yükselişi beraberinde internet kullanım alışkanlıklarını da başkalaştırdı. Yeni kültürler, akımlar ve tarzlar bile doğdu. Hiç durmayan bu yükseliş internet teknolojilerindeki inanılmaz ivmeyle birlikte mobil Web'i daha da uçurmaya devam ediyor. Artık bir Afrikalının elinde bile sıradan bir meta haline gelen cep telefonları ve onun bağlamında sürekli yükselen mobil internetin en son istatistiklerinden ve gelecek perspektifinden bahsediyoruz.

20.12.2011 | Devamı »

Android Telefonlarındaki Casus Carrier IQ Yazılımını Tespit Edebilen Mobil Uygulama

Voodoo Carrier IQ Detector, başta Android yüklü mobil cihazlar olmak üzere milyonlarca akıllı cep telefonunda gizlice yüklenmiş halde bulunan ve kullanıcının gerçekleştirdiği bütün işlemleri kaydeden Carrier IQ uygulamasının kullandığınız akıllı mobil cihazda yüklü olup olmadığı tespit edebileceğiz pratik bir Android uygulamasıdır.

03.12.2011 | Devamı »

iPad Küresel Tablet Web Trafiğinin Yüzde 88'ini Tek Başına Oluşturuyor

iPad'in piyasaya çıkışı neredeyse 1,5 yıl oldu. Bu kadar kısa bir sürede dünya geneli internet trafiğinin %88'ini ve tüm internet trafiğinin ise %1,2'sini tek başına sağlaması mobil teknolojiler bağlamında tablet cihazlarının ve özelde de iPad'ın internet için ifade ettiği anlamı yavaş yavaş somutlaşırken, henüz tam manasıyla gerçek yansımasını da göstermiş değil. Yaklaşık dört ay önce iPad'ın dünya internet trafiğindeki yeri ise %1 civarında idi. Küresel internet trafiğindeki konumu giderek tırmanıyor.

18.11.2011 | Devamı »

Dünya Geneli SMS Gönderimi Giderek Azalıyor

Cep telefonu kullanıcılarının WhatsApp ve benzeri mobil uygulamalara geçişiyle birlikte mobil mesajlaşmanın en temel sistemlerinden biri olan SMS'in kullanımında gitgide düşüş yaşanıyor. Son birkaç yıldır SMS kullanımındaki artış artsa da, aslında büyüme oranları azalmakta ve diğer mobil mesajlaşma uygulamaları yoluyla atılan mesaj sayısında ise inanılmaz oranlarda artış görülmektedir. Akıllara gelen ilk soru ise yakın bir gelecekte SMS'in pabucunun dama atılıp atılmayacağıdır.

10.11.2011 | Devamı »

Dünya Geneli Mobil Cihaz ve Kullanıcı Davranışları Analizi Aracı

Our Mobile Planet, Google, Ipsos ve MMA tarafından ortak verilerle oluşturulan bir akıllı mobil cihazlar kullanımı hakkında oldukça detaylı veri ve analizler içeren online bir araçtır. Bu araçla mobil kullanıcıların akıllı mobil/cep cihazları üzerinden online veri tüketimi alışkanlıkları ve mobil kullanıcı davranışları bağlamında online arama, video kullanımı, sosyal ağ kullanımı ve email kullanımı gibi istatistiklerin klasik masaüstü kullanımları ile karşılaştırmalı ve detaylı demografik istatistikli oranları sunuluyor.

07.10.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.92.174.226 | Yüklenme: 0.22 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar