E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Facebook Arkadaşınız Olmayan Kişilerin Resimlerine Bakma ve Bunu Önleme Yöntemi

Facebook ve mahremiyet! Özellikle şu sıralar birbirine zıt iki kavram. Ara ara Facebook'taki bazı açıkları kullanarak arkadaşınız olmayan kişilerin profil bilgilerine ve yüklediği resimlere bakabileceğiniz güvenlik boşlukları duyuluyor. Facebook bir süre sonra bunları kapatıyor. Fakat her daim yeni bir şey çıkıyor. Zaten Facebook yeni uygulayacağı politikaların icabı olarak ta yavaş yavaş açık/public profil paylaşım sistemini uygulama niyetini belli ediyor. İşte Facebook'ta arkadaşınız olmayan kişilerin resimlerini nasıl görebileceğiniz üzerine bir yöntem ve bunu nasıl önleyebileceğinizin yolu.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Facebook, bu yazıda anlatılan güvenlik açığını kapatmıştır. Bunun yerine http://www.e-siber.com/sosyal-medya/facebook-arkadasiniz-olmayan-kisilerin-resimlerini-gorme-uygulamasi/ adresindeki yöntemi deneyebilirsiniz.

Uyarı: Aşağıdaki uygulama, Facebook'un kişisel mahremiyet ve gizlilik için ne kadar sakıncalı olabileceğine dair ibretlik 3. parti uygulamasıdır. Okuyucunun buradaki yazıyı ve uygulamayı dikkatle irdeleyip, kendi kişisel mahremiyeti için alması gereken önlemleri uygulaması beklenmektedir.

 

Arkadaşınız olmayan kişilerin resimlerini görme yöntemi oldukça basit:

1. Önce Facebook'a giriş yapın.

2. Profil sayfası size kapalı olan bir kurban seçin. Ve resimleri ve profil bilgileri kapalı ve önizleme sayfası açık olacak şekilde tarayıcının adres çubuğunu temizleyip,

javascript:(function(){CSS.removeClass(document.body,%20'profile_two_columns'); tab_controller.changePage("photos");})()

kodunu kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırın ve enter düğmesine basın. İşte şok edici sonuç. Arkadaşınız olmayan kişinin yüklemiş olduğu resimler sere serpe karşınızda!

 

Örneğin Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in resimleride bu yolla görülebiliyor:

 

Facebook'taki Resimlere Yabancıların Bakmasını Önlemenin Yolu:

Yukarıdaki yöntemi kullandığınızda bazı kullanıcıların sayfasında şu uyarı ile karşılaşaibilirsiniz: "Gösterilecek fotoğraf yok. XXXXX'in fotoğrafları etiketlenmemiş veya gizlilik nedeniyle gösterilemiyor olabilir."

Eğer böyle bir uyarı görmüşseniz, ilgili şahıs profil resimleri ve albüm ayarlarını çok güzel bir şekilde yaparak, resimlerini sadece arkadaşlarının göreceği şekilde ayarlamış demektir.

Facebook resimlerinizi yabancılara kapatmanın en etkili yolu http://www.facebook.com/privacy/?view=photos adresini ziyaret ederek 'Profil Resimleri' ve 'Duvar Fotoğrafları' ayarlarını ister 'Sadece Arkadaşlarım' yapın, isterseniz de başka şekilde ayarlayın.

Mahremiyet ve kişisel gizlilik herşeydir. Ayrıca 'çok arkadaşım olsun' diyerek iyi tanımadığınız/bilmediğiniz kişileri bile arkadaş listenize eklemek size karizma ve çevre sağlamaz sadece mahremiyet zaafınızı daha da artırır.


· · · · · · · · · · · · · · · ·
Yazan: | 29.04.2010 | 215521 kez okundu.

Yazılar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yazıyı izinsiz olarak alıp başka herhangi bir yerde yayınlayamazsınız (Bkz "dijital at hırsızı" kimdir?). Yazıların başka yerlerde yayınlanmasına ücreti mukabili izin veriyoruz. Yazıları izinsiz olarak başka bir yerde yayınlamanız, her türlü hukuki sonucu kabul ettiğiniz manasına gelir. Yazıları izin almak ve kaynak göstermek kaydıyla sadece kamu kurumları ve akademik araştırmacılar ücretsiz olarak kullanabilir. Bunların dışında kalan herkes ücret öder. Detaylar için bize ulaşın.

Yorum altyapısı: Disqus

Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.158.29.163 | Yüklenme: 0.299 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar