E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Facebook Arkadaşınız Olmayan Kişilerin Resimlerini Görme Uygulaması

Photo Stalker (resim iz sürücü), Facebook üzerinde arkadaşınız olmayan kişilerin profil ve albüm resimlerini görebilmenizi sağlayan ilginç bir Facebook 3.parti uygulamasıdır. Daha önceden direkt Facebook açıkları kullanılarak yapılan işlemi bu sefer Facebook yan uygulaması ile yapabiliyorsunuz. (20.11.2011 TARİHİNDE GÜNCELLENDİ)

 

(20.11.2011) DİKKAT: Facebook almış olduğu bir kararla 15.10.2011 tarihinden sonra, kendi bünyesindeki uygulamalara HTTPS:// kullanma zorunluluğu getirmiş olduğundan yazıda tanıtımı yapılan Photo Stalker uygulaması eğer HTTPS://'li erişime geçmediyse bu uygulamayı kullanamayabilirsiniz. Hata sizden değil, uygulamanın kendisinden kaynaklanacaktır.

 

Uyarı: Aşağıdaki uygulama, Facebook'un kişisel mahremiyet ve gizlilik için ne kadar sakıncalı olabileceğine dair ibretlik 3. parti uygulamasıdır. Okuyucunun buradaki yazıyı ve uygulamayı dikkatle irdeleyip, kendi kişisel mahremiyeti için alması gereken önlemleri uygulaması beklenmektedir.

 

 

Uygulama çok basit bir şekilde çalışıyor. Hem de kullanmak için Facebook profilinizin gizlilik ve güvenlik ayarlarına erişim izni de istemiyor. Doğrudan çalışabiliyor.

Yapmanız gereken tek şey, resimlerine bakmak istediğiniz şahsın;

1. Facebook adını
2. Facebook profil sayfasının URL adresi
3. Facebook profil ID numarası

yukarıdaki 3 bilgisinden hangisini biliyorsanız onu form alanına girmektir. Ardından Get Photos düğmesine basıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Sonuçlarda başarıya ulaşmanız, sorgulamasını yaptığınız şahsın kendi Facebook profilinin güvenlik ve gizlilik ayarlarını ne kadar kısıtladığı ile doğrudan alakalıdır.

Bu tür uygulama ve yöntemlerin gazabından korunmak için ya Facebook'u hiç kullanmayacaksınız ya güvenlik ve gizlilik ayarlarını çok iyi yapacaksınız ya da Facebook'a sizi sıkıntıya sokacabilecek enteresan resimlerinizi koymayacaksınız...

 

Uygulama sayfası: http://www.facebook.com/apps/applica...
Uygulamanın kendisi: http://apps.facebook.com/josh_owns/

 

Facebook'taki Resimlere Yabancıların Bakmasını Önlemenin Yolu:

Yukarıdaki yöntemi kullandığınızda bazı kullanıcıların sayfasında şu uyarı ile karşılaşaibilirsiniz: "Gösterilecek fotoğraf yok. XXXXX'in fotoğrafları etiketlenmemiş veya gizlilik nedeniyle gösterilemiyor olabilir."

Eğer böyle bir uyarı görmüşseniz, ilgili şahıs profil resimleri ve albüm ayarlarını çok güzel bir şekilde yaparak, resimlerini sadece arkadaşlarının göreceği şekilde ayarlamış demektir.

Facebook resimlerinizi yabancılara kapatmanın en etkili yolu http://www.facebook.com/privacy/?view=photos adresini ziyaret ederek 'Profil Resimleri' ve 'Duvar Fotoğrafları' ayarlarını ister 'Sadece Arkadaşlarım' yapın, isterseniz de başka şekilde ayarlayın.

Mahremiyet ve kişisel gizlilik herşeydir. Ayrıca 'çok arkadaşım olsun' diyerek iyi tanımadığınız/bilmediğiniz kişileri bile arkadaş listenize eklemek size karizma ve çevre sağlamaz sadece mahremiyet zaafınızı daha da artırır.


· · · · · · · · · · · · · · · ·
Yazan: | 18.06.2010 | 234814 kez okundu.

Yazılar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yazıyı izinsiz olarak alıp başka herhangi bir yerde yayınlayamazsınız (Bkz "dijital at hırsızı" kimdir?). Yazıların başka yerlerde yayınlanmasına ücreti mukabili izin veriyoruz. Yazıları izinsiz olarak başka bir yerde yayınlamanız, her türlü hukuki sonucu kabul ettiğiniz manasına gelir. Yazıları izin almak ve kaynak göstermek kaydıyla sadece kamu kurumları ve akademik araştırmacılar ücretsiz olarak kullanabilir. Bunların dışında kalan herkes ücret öder. Detaylar için bize ulaşın.

Yorum altyapısı: Disqus

Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.162.68.172 | Yüklenme: 0.24 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar