E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1774 okunmaya de─čer yaz─▒ var.

Facebook Kendisine ├?ye Olmayan Ki├żiler Hakk├Żnda Neler Biliyor

Facebook'un üye say├Żs├Żn├Żn 900 milyonu a├ż├Żp 1 milyara dayand├Ż├░├Ż ve dünya internet nüfusunun 2.27 milyar oldu├░u ├żu günlerde bütün bir internet toplumu giderek sosyal a├░a üye olanlar ve üye olmayanlar olarak ikiye bölünüyor. Bu do├░rultuda Facebook, kendi üyelerinin ba├░lant├Żlar├Ż üzerinden a├░lar├Żna üye olmay├Żp kendi kullan├Żc├Żlar├Ż ile arkada├ż olanlar hakk├Żnda hat├Żr├Ż say├Żl├Żr miktarda bilgiye ula├żm├Ż├ż durumda. Bunu da üyelerinin a├░da arkada├żlar├Żn├Ż aramak için vermi├ż olduklar├Ż e-posta adresleri üzerinden yaparak, üye olmay├Żp üyeleriyle herhangi bir ba├░├Ż olan muazzam bir "üye olmayanlar" a├░├Żn├Ż elde etmi├ż durumda.

 

Heidelberg Üniversitesi ara├żt├Żrmac├Żlar├Ż da, Facebook'un kendisine üye olmayanlar hakk├Żnda ne kadar bilgiye sahip oldu├░unu bulmak için a├░ analitik ve makine dili araçlar├Żn├Ż kullanarak üyeler ile üye olmayanlar aras├Żndaki ba├░lant├Ż ├żekilleri ve ili├żkisini üye olmayanlar├Żn ili├żkileri üzerinden hesaplayan bir çal├Ż├żma gerçekle├żtirdiler. Bu minvalde sadece basit ileti├żim verileri kullanarak, kesin ko├żullar alt├Żnda üye olmayan iki ki├żinin birbirini tan├Żma olas├Żl├Ż├░├Żn├Żn yakla├ż├Żk %40 oldu├░unu buldular.

Sosyal a├░larda cinsi yönelimler veya politik tercihler gibi baz├Ż özel bilgiler genelde bizzat kullan├Żc├Żlar taraf├Żndan if├ża edilmemektedir. Bu tarz özel bilgiler art├Żk, sosyal a├░da ki├żinin arkada├żlar├Ż taraf├Żndan onun hakk├Żnda sa├░lad├Ż├░├Ż bu tarz özel verilerden özel makine dili araçlar├Żyla ç├Żkar├Żl├Żp hesaplanarak yüksek do├░ruluk oranlar├Żnda elde edilebilmektedir. Ara├żt├Żrmac├Żlara göre en ba├ż├Żnda bir kere do├░rulanan arkada├żl├Żk ili├żkisi ile makine ö├░renme yöntemleri sayesinde hiç zorlanmadan en hassas bilgiler ç├Żkart├Żl├Żp gerçek profiller ortaya dökülebilmektedir.

Ara├żt├Żrmac├Żlar özellikle bu avantajlar├Żn üzerine bir de ki├żilerin arkada├ż├Ż oldu├░u belli olan (e-posta vs yollarla) ama sosyal a├░ üyeli├░i bulunmayan bu "üye olmayan" arkada├żlar yani gölge profiller yoluyla gizlilik kayg├Żs├Żyla verilmeyen en hassas bilgilere bile üstün makine ö├░renim yöntemleriyle ula├żabileceklerini söylüyorlar. Ayr├Żca bunun yan├Żnda, Facebook'a üye olunurken yeni üye olan ki├żinin ba├żka arkada├żlar├Żn├Ż bulmas├Żn├Ż kolayla├żt├Żran e-posta servislerindeki irtibatlar üzerinden arkada├ż bulma uygulamas├Ż yoluyla asl├Żnda sadece üye olmayanlar bulunmuyor, bununla birlikte üye olmayan ki├żiler aras├Żndaki ili├żkilerin de ortaya dökülebilmesinin yolunun aç├Żld├Ż├░├Żn├Ż söylüyorlar. 

 

 

Ara├żt├Żrmac├Żlar hesaplamalar├Żn├Ż yapmak için a├░ analitik yap├Żsal özelliklerine dayanan standart bir makine ö├░renme prosedürünü kullanm├Ż├żlar. Bunun için gerçek Facebook üyelerinden profillerine e-posta adres listesini yükleyenlerin verilerini ücreti kar├ż├Żl├Ż├░├Ż kullanm├Ż├żlar. Normal bilgisayarlar yoluyla yapt├Żklar├Ż hesaplamalar sonucunda üye olmayanlar├Żn büyük bir ço├░unlu├░unun kendi aralar├Żnda arkada├ż olduklar├Żn├Ż ke├żfetmi├żler. Bu hesaplamalar ara├żt├Żrmac├Żlara üye olmayanlar aras├Żndaki ili├żkileri %40 do├░rulukta tahmin etmelerini sa├░lam├Ż├ż. Bu da normal tahmin yöntemleriyle yap├Żlan bir hesaplamadan tam 20 kat daha fazla olarak gerçekle├żmi├ż.

Ara├żt├Żrmac├Żlar sadece elde ettikleri bulgulara bakarak sosyal a├░lar├Żn kendilerine üye olmayanlar hakk├Żnda bile bu kadar çok bilgiye sahip olabilmesinin oldukça ├ża├ż├Żrt├Żc├Ż ve dü├żündürücü oldu├░unu vurguluyor. Çünkü bu verileri ortaya ç├Żkarabilmek için kullan├Żlan tek bilgi sisteme yüklenen basit e-posta irtibat bilgileriydi.

 

"One Plus One Makes Three (for Social Networks)"

 

R├Żzam├Żz d├Ż├ż├Żnda toplanm├Ż├ż verilerin kullan├Żlmas├Żyla hakk├Żm├Żzda toplanan verilerden bütün bir profilimizin elde edilmesinin art├Żk çok daha fazla kolayla├żt├Ż├░├Żn├Żn toplum olarak iyice fark├Żnda olmal├Ży├Żz. Zira Facebook gibi, üyeleri hakk├Żndaki hiç bir ├żeyi silmeyen ve üyelikten ayr├Żlsan├Żz dahi sizi takip etmeyi y├Żllarca sürdüren bir sosyal a├░├Żn, kendisine üye olmayanlar hakk├Żnda bu kadar veriye ula├żabilmesi onun bütün bir internet toplumunu fi├żleme yolunda oldukça ├Żsrarl├Ż oldu├░unu ortaya koyuyor...

 

Konuyla ilgili olarak alttaki yaz├Żlar├Ż da inceleyebilirsiniz:


· · · · · · · · ·
Yazan: | 01.05.2012 | 6283 kez okundu.

Yaz─▒lar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yaz─▒y─▒ izinsiz olarak al─▒p ba┼čka herhangi bir yerde yay─▒nlayamazs─▒n─▒z (Bkz "dijital at h─▒rs─▒z─▒" kimdir?). Yaz─▒lar─▒n ba┼čka yerlerde yay─▒nlanmas─▒na ├╝creti mukabili izin veriyoruz. Yaz─▒lar─▒ izinsiz olarak ba┼čka bir yerde yay─▒nlaman─▒z, her t├╝rl├╝ hukuki sonucu kabul etti─činiz manas─▒na gelir. Yaz─▒lar─▒ izin almak ve kaynak g├Âstermek kayd─▒yla sadece kamu kurumlar─▒ ve akademik ara┼čt─▒rmac─▒lar ├╝cretsiz olarak kullanabilir. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda kalan herkes ├╝cret ├Âder. Detaylar i├žin bize ula┼č─▒n.

Yorum altyap─▒s─▒: Disqus

Yukarı Çık

M. MEK─░N PESEN
© 2007-2015 E-S─░BER B─░LG─░-─░LET─░┼×─░M TEKNOLOJ─░LER─░
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneli─či
IP: 54.198.165.74 | Y├╝klenme: 0.591 saniye. | Hakk─▒m─▒zda | ─░leti┼čim | Reklam Verin | Site Politikalar─▒ | At─▒flar