E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1774 okunmaya de─čer yaz─▒ var.

├Łngilizce Twitter'da En ├?ok Konu├żulan Dil De├░il

├Łki ara├żt├Żrmac├Ż, Twitter'da konu├żulan dillerin çe├żitlili├░ini ortaya koymak için Google'├Żn Chrome taray├Żc├Żlar├Żnda kulland├Ż├░├Ż, ziyaretçilerin dili ile gittikleri sitenin dili farkl├Ż ise otomatik olarak çevirme önerisi yapan ve bir online otomatik dil ke├żfetme yaz├Żl├Żm├Ż olan CLD (Compact Language Detector) ile Twitter'da dünya haritas├Ż üzerinde ülke ülke hangi dillerde tweetlerin yaz├Żld├Ż├░├Żn├Ż Twitter'daki aktivitelere ba├░l├Ż olarak gösteren "Dünya Twitter Dilleri Haritas├Ż"n├Ż haz├Żrlad├Ż.

 

 

Mikro bloglama servisi Twitter'├Żn küresel çaptaki popülerli├░inin inan├Żlmaz oranlarda artm├Ż├ż olmas├Ż tüm interneti etkileyen sembolik e├░ilimlere de neden olmu├żtur. Belki de, Twitter sayesinde internet biraz daha az Amerikan ve Anglosakson olabilmi├żtir. Buna örnek olarak da, Twitter'daki Amerikal├Ż kullan├Żc├Żlar├Żn oran├Żn├Żn Haziran 2009'da %62 iken, Ocak 2010'da %50'ye kadar dü├żmü├ż olmas├Ż gösterilebilir.

 

Bu minvalde dünyan├Żn en çok tweet atan milleti olarak Hollandal├Żlar, online nüfuslar├Żn├Żn %22'sinden fazlas├Ż ile Twitter'da varl├Żk gösteriyorlar. Yine ayn├Ż kritere göre Amerikal├Żlar %8, Brezilya %22, Venezuela %21 ve Endonezya ise %19'luk oranla Twitter'da en çok görünen ülkeler ve buna ba├░l├Ż olarak da diller konumundad├Żrlar. Sonuç olarak 200 milyondan fazla üyeye sahip olan Twitter'da en çok konu├żulan dilin asl├Żnda ├Łngilizce olmad├Ż├░├Ż görülüyor.

Yine geçenlerde sosyal a├░lar├Żn dünya geneli popülerliklerini Google arama hacimleri sonuçlar├Żna göre ölçtü├░ümüz Dünya Sosyal A├░lar Popülerlik Raporu ba├żl├Żkl├Ż yaz├Żm├Żzda Twitter'├Żn en çok ra├░bet gördü├░ü ülkeler:

1. Venezuela
2. Brezilya
3. Endonezya
4. Türkiye
5. El Salvador
6. Paraguay
7. Meksika
8. ├Łngiltere
9. Panama
10. Dominik Cumhuriyeti

├żeklinde olmu├żtu.

 

 

Mike McCandless ve Eric Fischer adl├Ż ara├żt├Żrmac├Żlar Twitter'da hangi dillerin daha çok konu├żuldu├░unu ve art├Żk gerçekten ├Łngilizcenin bask├Żn dil olup olmad├Ż├░├Żn├Ż tespit etmek için Google'├Żn aç├Żk-kaynak CLD yaz├Żl├Żm├Żn├Ż kulland├Żlar.

 

Ortaya ç├Żkan haritalarda Hollanda'n├Żn oldu├░u k├Żs├Żmlar inan├Żlmaz parlakl├Żk gösterirken, Do├░u Avrupa çok da ├Ż├ż├Żk vermemektedir. Rusya ise büyük bir örümcek a├░├Ż misali bütün büyük ├żehirlerinden etrafa saç├Żlan ├Ż├ż├Żk demetleri gösterisi sunmaktad├Żr. Ama sadece büyük ├żehirleri parlakken, ├żehirlerden uzakla├żt├Żkça karanl├Żk ba├ż göstermeye ba├żl├Żyor. Türkiye'de ise kayde de├░er bir Twitter Türkçe par├Żlt├Żs├Ż hatta parlak ├Ż├ż├Ż├░├Ż görülebiliyor.

Do├░u Asya'da Japonya, Güney Kore ve Endonezya için çok ciddi parlakl├Żk ve ├Ż├ż├Żk emareleri söz konusu iken, Hindistan daha karanl├Żkta kal├Żyor gibi. ├Łngilizce Hindistan'da bask├Żn dil oldu├░u halde, Hintlilerin Twitter'da çok bask├Żn olmad├Żklar├Ż apaç├Żk görülebiliyor.

Orta Do├░u'da  parça parça parlakl├Żklar görülse de Arabistan'da kurak tepelikli bölgelerden ziyade bereketli hilal bölgesinde çok daha parlakl├Żklar var. Afrika ise Twitter'├Żn en kara k├Żtas├Ż olarak yani hiç ├Ż├ż├Żk vermeyen ve kolay kolay da hareket emaresi göstermeyen yeri oluyor.

Amerika'da ise do├░u ve bat├Ż k├Ży├Żlar├Ż en parlak bölgeler olarak kendini gösterirken, genel görünüm olarak çok ├Ż├ż├Żk veren bir ülke halini sergiliyor. Karayipler ve Güney Amerika k├Ży├Żlar├Ż yine parlak bölgeleri temsil ederken, orta merkezleri dü├żük yo├░unluklu par├Żlt├Żlar sergiliyor.

 

Kaynaklar


· · · · · · · · · · · · · · ·
Yazan: | 10.11.2011 | 3247 kez okundu.

Yaz─▒lar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yaz─▒y─▒ izinsiz olarak al─▒p ba┼čka herhangi bir yerde yay─▒nlayamazs─▒n─▒z (Bkz "dijital at h─▒rs─▒z─▒" kimdir?). Yaz─▒lar─▒n ba┼čka yerlerde yay─▒nlanmas─▒na ├╝creti mukabili izin veriyoruz. Yaz─▒lar─▒ izinsiz olarak ba┼čka bir yerde yay─▒nlaman─▒z, her t├╝rl├╝ hukuki sonucu kabul etti─činiz manas─▒na gelir. Yaz─▒lar─▒ izin almak ve kaynak g├Âstermek kayd─▒yla sadece kamu kurumlar─▒ ve akademik ara┼čt─▒rmac─▒lar ├╝cretsiz olarak kullanabilir. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda kalan herkes ├╝cret ├Âder. Detaylar i├žin bize ula┼č─▒n.

Yorum altyap─▒s─▒: Disqus

Yukarı Çık

M. MEK─░N PESEN
© 2007-2015 E-S─░BER B─░LG─░-─░LET─░┼×─░M TEKNOLOJ─░LER─░
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneli─či
IP: 54.162.218.214 | Y├╝klenme: 0.511 saniye. | Hakk─▒m─▒zda | ─░leti┼čim | Reklam Verin | Site Politikalar─▒ | At─▒flar