E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Twitter'ın Çökmesi Sosyal Medyanın Hatta İnternetin Çökmesine Neden Olabilir Mi?

Twitter, kendi sağlamış olduğu 3 temel API ve sadece bu API'lerden türeyen 100 civarında 3. parti API ile neredeyse günümüz sosyal medya evrenini göbekten kendisine bağlamış durumda. Bu haliyle Twitter'ın, kendisinden beslenen, işleyişi ve ekonomisi tamamen kendisine bağlanmış olan Klout, Storify, PeerIndex, Topsy, TwitPic ve Kred gibi popüler servisler bir yana, sosyal medya takip ve analizi hizmetlerinin de kendisine bel bağlaması ve milyonlarca sitede bulunan widget ve düğmeleriyle, yıkımı ve çökmesiyle birlikte kendisine bağlı bütün servis ve hizmetleri de beraberinde çökertmesi gibi oldukça ciddi ve günümüz internetini de önemli ölçüde etkileyebilecek bir sorunsalı var.

23.06.2012 | Devamı »

Twitter'daki Küresel Gıda Tüketim Alışkanlıkları ve Günlük Duygusal Etkilerinin Yansıması

Foodmood, her bir ülke için Twitter'da İngilizce dilinde yazılmış tweetlere bakarak gıda tüketim davranışlarından duygu, obezite ve gıda arasındaki ilişkiyi bütüncül bir bakışla anlamayı sağlayan çok ilginç bir görselleştirme projesidir. Küresel gıda duygu durumlarını ölçmeye yönelik olan Foodmood, küresel gıda tüketim kalıpları ve bunun insanların refahına olan günlük duygusal etkilerini daha iyi anlamayı amaçlıyor.

14.06.2012 | Devamı »

Twitter'ın Yanardöner Altyapısının Anatomisi

Twitter, gerçekten inanılmaz bir gerçek zamanlı bilgilendirme platformu olarak özellikle önemli olaylar esnasında bütün teknik ve bilimsel sınırları zorlayan bir tweetleme aktivitesine ve site içi aramalara sahne olmaktadır. Bu da onu özelde kendi arama motorunun alakalı sonuçlar getirmediği ve verimli olmadığı ithamlarına maruz bırakmaktadır. Twitter bu durumdan biraz muzdarip olmuş ki, mühendisleri Twitter'ın teknik sınırlarını sıklıkla zorlayan gerçek-zamanlı tweetleme ve arama yapısını istatistikleriyle birlikte New York, Tokyo, Sao Paulo ve İstanbul merkezli olarak anlatan ilginç bir çalışma yayınladı.

05.06.2012 | Devamı »

Twitter'daki Propagandaların Teşhisi ve Aşırı Tarafgirliğin Temel Karakteristik Özellikleri

Toplumsal ve siyasi olaylarda insanların görüşlerini bolca serd ettiği Twitter, yaklaşan herhangi bir seçim, maç ya da gündemde kamplaşmalara sahne olarak tam bir taraftar kapışması arenasına dönebilmektedir. Özellikle bir de koyu taraf tutmalar ve sahiplenmeler doğal olarak bir aşırı tarafgirliği de beraberinde getirerek Twitter'ı karıştırmaktadır. Georgia Tech Üniversitesi araştırmacıları da Twitter'daki aşırı tarafgirliği (hyperadvocacy) ve koyu yandaşları diğer tipik tweetleme davranışına sahip Twitter kullanıcılarından ayırt edebilecek 4 temel karakteristik özelliği tanımlayan ilginç bir çalışmaya imza attılar.

03.06.2012 | Devamı »

Dedikodular Sosyal Ağlarda Niçin Hızlıca Yayılır

Bilginin sosyal ağlarda çok hızlı bir şekilde yayıldığı artık bir gözlem olmaktan çıkıp kesinleşmiş durumda. Son bir iki yıldır yaşanan toplumsal olaylar ve doğal felaketler esnasında sosyal ağlarda bilginin ne denli kendinden geçip bir anda dünyayı dört dönerek, sosyal ağların 'anlık' doğasının olayların ortaya çıkış hızını önemli ölçüde etkilediğini kanıtlamış oldu. Almanya Saarland Üniversitesi ve Max Planck Bilişim Enstitüsünden üç bilimadamı da tam 12 sayfalık matematiksel bir formülle dedikodu, söylenti, bilgi ya da spekülasyonların sosyal ağlarda nasıl daha hızlı yayıldığını teorik olarak kanıtladı.

23.05.2012 | Devamı »

Twitter Kişiye Özel Takip Edilebilecek Profilleri Önerecek

Şimdiye kadar Twitter'da sizinle ortak ilgi alanları ve benzer merakları olan kişileri bulup takip etmek çok zordu. Ama Twitter, kişiye özel takip edilebilecek profilleri en son ve sıklıkla ziyaret ettiğiniz sitelerden içinde Twitter'ın paylaşım düğmeleri ve widgetleri olanlara göre yeniden tasarladı. Böylece "Kimi takip etmeli"de yapılan bu değişiklikle bundan böyle gerçekten kişiye özel öneriler alabileceksiniz.

18.05.2012 | Devamı »

Facebook Bir Moğol İstilası Mıdır?

Facebook, 1 milyara koşan üye sayısı, birçok web hizmetini ve popüler iletişim servisini yutması ya da dolaylı olarak etkilemesinin yanında kendisine üye olmayanlar hakkında bile bilgi toplaması, insan psikolojisini etkilemesi, bulaştığı her şeyi takip etmesi, üyelerinin mahremiyetini ayaklar altına alması, sosyo-ekonomik hayatı etkilemesi, yakaladığı hiçbir veriyi silmemesi, üyelikten çıksanız bile gizlice takip etmesi, virüs ve malware kaynağı haline gelmesi, sosyal devrimleri tetiklemesi ve daha bir çok yolla son birkaç yıldır sürdürdüğü internet istilası tarihte bir dönemler dünyayı kasıp kavuran Moğol istilalarını çağrıştırıyor. Peki günümüz dijital çağının baş istilacısı Facebook'un, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluğunu kurduğu halde egemenliği 100 yıl bile sürmeyen, girip çıktığı bütün coğrafyalarda kültürleri, medeniyetleri, eserleri ve bilhassa Bağdat, İskenderiye ve Sivas gibi, eğer şimdi olsalardı geçmişi çok daha başka şekillerde anlamamızı sağlayacak en önemli kütüphaneleri yakıp yıkarak bütün bir tarihin hafızasını silmekle kalmayıp, insanlığın tarih yolculuğunu bertaraf eden Moğollardan ne farkı var?

13.05.2012 | Devamı »

Seçim Sonuçları Niçin Twitter'dan Tahmin Edilemez ve Türkiye Örnekleri

Son bir iki yıldır Twitter'dan toplumların ruh halleri analizi, kitlesel yönlendirmeler, mali piyasaların tahmini, hedge fonları yatırımları, sosyal kimliklerin yeniden şekillenmesi, protesto ve eylemlerin tahmini, bilimsel makalelerin atıflarına etkime, doğal afetlerin koordinasyonu, bankacılık işlemleri, kitleleri organize edip harekete geçirme, Arap Baharı'nı yönlendirme, geniş ölçekli insan davranışları ve gerçek-zamanlı olayları önceden tahmini ve benzeri konular üzerine oldukça ilginç araştırmalara şahit olduk. Fakat insan faktörünün başat olduğu seçimler ve tahminler üzerine olan sosyal olaylarda Twitter henüz geleneksel yöntemler kadar başarılı olamıyor. Peki böyle araştırmalar gerçekten yol gösterici mi? Sanal seçimler niçin gerçekleri tam olarak yansıtamazlar?

03.05.2012 | Devamı »

Facebook Kendisine Üye Olmayan Kişiler Hakkında Neler Biliyor

Facebook'un üye sayısının 900 milyonu aşıp 1 milyara dayandığı ve dünya internet nüfusunun 2.27 milyar olduğu şu günlerde bütün bir internet toplumu giderek sosyal ağa üye olanlar ve üye olmayanlar olarak ikiye bölünüyor. Bu doğrultuda Facebook, kendi üyelerinin bağlantıları üzerinden ağlarına üye olmayıp kendi kullanıcıları ile arkadaş olanlar hakkında hatırı sayılır miktarda bilgiye ulaşmış durumda. Bunu da üyelerinin ağda arkadaşlarını aramak için vermiş oldukları e-posta adresleri üzerinden yaparak, üye olmayıp üyeleriyle herhangi bir bağı olan muazzam bir "üye olmayanlar" ağını elde etmiş durumda.

01.05.2012 | Devamı »

İnsanların Sosyal Ağlarda Sergilediği Davranışlardan Kişilik Tiplerinin Tespit Edilmesi

Modern psikolojinin dayandığı temellerden biri de insan kişiliğinin 5 farklı davranış biçimine göre tarif edilebilir olduğudur. Beş Büyük faktör kuramı olarak da bilinen bu biçimler uyumluluk, sorumluluk, dışadönüklük, duygusal denge(sizlik) ve açıklık şeklinde ifade edilir. İşte bir grup Çinli bilimadamı da 5 farklı kişilik tipine göre Facebook ve Renren gibi sosyal ağlardaki kullanıcıların davranışlarından kişilik özelliklerinin belirlenebileceği üzerine oldukça ilginç bir araştırmaya imza atmışlar.

28.04.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.225.32.164 | Yüklenme: 0.253 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar