E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Twitter'da Şimdiye Kadar Yapılmış En Büyük Kitlesel Yönlendirmenin Bilimsel Analizi

1-2 Mayıs 2011 tarihi Üsama bin Ladin'in öldürülüşü haberini yaygın ve konvansiyonel medyadan önce ilk olarak Twitter'da 2-3 kişinin dedikoduvari bir biçimde başlatıp, ardından oluşan kelebek etkisiyle birkaç saat içinde saniyede 5000 tweet gönderimiyle sonuçlanacak en sıcak haber olarak ilk defa dünya gündemine Twitter yoluyla duyurması, sosyal medya üzerinden belki de dünyanın görüp görebileceği en büyük kitlesel yönlendirme ve de kısmi dezenformasyona sahne olan bir olay olarak hem Twitter hem de dünya tarihine geçti. Olayın 1. yıldönümü yaklaşırken bir grup bilim insanı bu olayın nasıl bir son dakika haberine dönüştüğünü ve Twitter'da hızla yayıldığını araştırdı.

27.04.2012 | Devamı »

Sosyal Medya ile Toplumların Olaylar Karşısındaki Ruhsal Değişimleri Saptanabilir Mi

Bristol Üniversitesi Akıllı Sistemler Laboratuvarı Temmuz 2009 ile Ocak 2012 arası 2,5 yıllık döneme ait, Twitter'ı İngiltere'den (Birleşik Krallık) kullanan 9,8 milyon Twitter kullanıcısının 484 milyon tweetini analiz ederek, nüfusunun önemli bir yekünü Twitter'da olan İngiltere toplumunun hayatın akışına ve olaylara bakarak genel ruhsal ve psikolojik halinin nasıl değiştiğini bir zaman çizelgesine bağlı sanal bir insan karakterinin sergilediği duygu durumları şeklinde simüle eden ilginç bir araç yaptı.

17.04.2012 | Devamı »

Twitter'da En Güçlü Etki Nasıl Oluşturulabilir

Indiana Üniversitesi araştırmacıları Twitter'da bilginin ayrı birimler halinde mi yoksa birer meme (mem) gibi virütik bir şekilde yayıldığını bulmak için 12,5 milyon Twitter kullanıcısı ve 1,3 milyon etiket (hashtags) ile ilişkili 120 milyon tweetin incelendiği ilginç bir araştırmaya imza attı. Araştırmacılar bu çalışma ile sosyal ağın temelinde yatan yapıyı, etki kitlelerinin boyutunu, temel kullanıcı davranışlarını ve yaydıkları bilgilerin içsel kalitelerini çok sayıda eşzamanlı faktörlere bakarak sınırlı etki ilgilerini çözmeye çalıştılar. Amaç ise bazı memlerin diğerlerine nazaran niçin daha uzun ömürlü oldukları ve ağda daha çok seyahat ettiklerini anlamaya çalışmaktı.

15.04.2012 | Devamı »

Facebook'taki Bir Yıllık Aktivitenizin Bir Film Şeridi Gibi Görselleştirilmesi

"A Year In The Like", Microsoft tarafından Facebook işbirliğiyle geliştirilmiş, Facebook üyelerinin sosyal ağda tam bir yıl boyunca gerçekleştirdikleri bütün aktivitelerini ay bazında bir zaman çizelgesi üzerinde biraz da sinematografik bir bakış açısıyla görselleştirebilmelerini sağlayan oldukça ilginç bir Facebook uygulamasıdır.

10.04.2012 | Devamı »

Facebook Ağınızın Çok Detaylı Görselleştirmesi

Challenger Meurs, Facebook arkadaşlık ağınızın birbirleriyle olan arkadaşlık bağlantılarına, bulundukları coğrafi konumlara, eğitim seviyelerine, izledikleri film, dizi ve programlara, okudukları kitaplara ve dinledikleri müziklere göre ayrı ayrı ilişkilendirip kümeleştiren, yani kısacası tüm Facebook ağınızın çok detaylı bir ağ istatistiğini görselleştirerek sunan çok yararlı bir Facebook uygulamasıdır.

08.04.2012 | Devamı »

Takip Ettiğiniz Twitter Profillerinin Biyografi Değişikliklerden Anında Haberdar Olun

BioIsChanged, takip ettiğiniz Twitter profillerinin biyografi (bio) ve profil resimlerinde yapılan değişiklikleri size e-posta yoluyla anında haber veren çok yararlı olabilecek bir Twitter profil ajanıdır. Zira Twitter'da başkalarının tweetlerini takip etmekten sonra gelen diğer bir önemli iş, takip edilen profillerin biyografilerinde (bio) yapılan değişikliklerden anında haberdar olmaktır.

07.04.2012 | Devamı »

Facebook Bulaşıcı Hastalıklar Gibi Yayılıyor

Facebook'a nasıl üye oldunuz? Birçok arkadaşınızın üye olduğunu gördükten sonra siz de mi Facebook'a katıldınız? Buna cevabınız "Evet" ise, aslında yanılıyorsunuz! Cornell Üniversitesi araştırmacıları Facebook işbirliği ile 54 milyon Facebook e-posta davetiyesini inceleyerek insanların Facebook'a üye olurken, daha önceden üye olmuş arkadaşlarının sayısından daha ziyade, farklı arkadaşlık gruplarından kimselerin üye olup olmadığına bakarak karar verdiklerini ortaya koyan ilginç bir araştırmaya imza attılar. Bu da sosyal trendlerin yayılırken aynen salgın bir hastalığın bulaşması gibi "bulaşıcı" bir hastalık şekilde yayıldığını ortaya koyuyor.

04.04.2012 | Devamı »

Sosyal Ağların Temel Ayarlarına Kolayca Ulaşın

Sosyal ağların profil ayarları ile oynamak, ihtiyacınız olan bir ayarın tam sayfasına ulaşmak ya da gizlilik ayarlarıyla boğuşmak her zaman için dert olmuştur. Özellikle de Facebook ve LinkedIn gibi karışık ayarlara sahip sosyal ağlarla uğraşıyorsanız, bu durum bazen sinir bozabiliyor! Biz de sizin için Facebook, Twitter, Google+ ve LinkedIn için profili değiştirme, e-posta bildirimlerini düzenleme ve 3. parti uygulamalarını  yönetme gibi en temel 11 ayar sayfasının tam adresini bir araya getirdik.

27.03.2012 | Devamı »

Mali Piyasaların Tahmininde Twitter Kullanımı

Riverside California Üniversitesi ve İspanya'daki Yahoo! araştırmacıları Twitter verilerine dayanarak bir hisse senedinin bir sonraki güne ait işlem hacmi ve değerini tahmin edebilen bir model geliştirdiler. Araştırmacılar yaptıkları 4 aylık simülasyonda diğer temel stratejileri %1,4-11 arası oranlarda geride bırakırken, Dow Jones Endüstriyel Ortalamasından da daha iyi bir iş çıkarttılar.

27.03.2012 | Devamı »

Yüksek Riskli Yatırım Fonları Yatırım Yapmak İçin Sosyal Medyayı Didik Didik Ediyor

İnternet kullanıcılarının gezintiye başlarken ilk adımlarını attıkları ve genelde vakitlerinin çoğunu geçirdikleri sosyal ağlar, bireyin hayatında kapladığı yer ve ifade ettiği anlam ölçüsünde gerçek hayata dair her türlü işlemin de kendisine taşınmaya başladığı mecralar haline geldi. Bankaların sosyal medya ve ağları müşteri ilişkilerinde, bankacılık işlemlerinde ve de kredi derecelendirmesinde kullanma yönündeki çabalarından daha önceden bahsetmiştik. Şimdi yine bazı yatırımcılar veri kaynaklarının en kısa ömürlüsü olan Twitter'ın tweetlerinden kâr sağlamanın bir yolunu bulduklarını düşünüyorlar.

02.03.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.225.32.164 | Yüklenme: 0.217 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar