E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Twitter, Silindiğini Sandığınız Eski Tweetlerinizi Aslında Silmeyip Başka Şirketlere Satıyormuş

Twitter'ın, üyelerinin tweet arşivini geriye doğru en fazla iki haftaya kadarlık kısmını tuttuğunu söylediğinde, Facebook'un hiçbir şeyi silmemesinin yanında bu kadarlık bir arşiv süresinin gizlilik adına bizi o kadar da fazla rahatsız etmeyeceğini düşünmüştük! Fakat durum aslında öyle değilmiş. Meğersek Twitter, silinmiş olduğunu düşündüğümüz yıllar öncesinin tweetlerini reklamcılara, pazarlama firmalarına ve veri madencisi şirketlere gönül rahatlığıyla satmaya başlamış.

29.02.2012 | Devamı »

Twitter'da Şekillenen Sosyal Kimlik Kümelerinin Haritalandırılması

Sosyal medya kıtalar arası anlık ve açık bir haberleşme kanalı kurarken, aynı zamanda bireyleri farklı ideolojik kamplara bölen ve diyalogun önünde bir engel olan sanal duvarları güçlendiriyor mu? New England Kompleks Sistemler Enstitüsü (NECSI) araştırmacılarına göre bu sorunun cevabı "Evet!". NESCI araştırmacıları 14-29 Eylül 2011 tarihleri arasında 15 gün boyunca dünyada yazıları internette en çok paylaşılan The New York Times gazetesinin haber ve yorumlarıyla ilgili 223,950 tekil kullanıcıdan çekilen 521,733 adet tweeti etraflıca inceleyerek Twitter'cıların iletişim kurdukları insanları kendileriyle benzer sosyokültürel yapılardan seçerek kümeleştiğini ve grupların da en çok tweetlenen konular, tweetçilerin coğrafi konumları ve biyografilerindeki anahtar kelimelere göre kategorize olduğunu keşfetti. Twitter'daki sosyal kimlik yapıları yeni bir dünya düzenini ifade edebilir mi?

25.02.2012 | Devamı »

Giderek Artan Mahremiyet Kaygılarından Ötürü Facebook Profillerini Gizleyenlerin Sayısı Artıyor

New York Üniversitesi Politeknik Enstitüsünün herkese açık olan (public) 1,4 milyon Facebook kullanıcısı üzerinde gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre üyelerin Facebook'taki gizlilik talebinde inanılmaz artışlar yaşanıyor. 15 aylık araştırma periyodunda profilini genele kapatanların oranı tam 2 kat artarken; araştırmanın başında arkadaş listesini başkalarına kapatanların oranı %17 iken, bu oran 15 ayın sonunda %53'e çıktı. Özellikle "Zaman Tüneli"nin yakın bir zamanda zorunlu hale gelecek olması kişisel gizlilik kaygılarını iyice artırmış durumda.

22.02.2012 | Devamı »

Bir Web Adresinin Sosyal Medyada Kaç Kere Paylaşıldığını Anında Ölçün

Allinks.in, sosyal medyada paylaşılan bütün linklerin istatistiğinin takibini yapabileceğiniz harikulade bir araçtır. Allinks.in aslında kardeş ülke Azerbaycan ürünü ve merak ettiğiniz bir web adresinin sosyal medyada kaç kere paylaşıldığını Facebook, Twitter, Google+, Linkedin, Delicious, Digg, StumbleUpon ve Reddit gibi sitelere göre ayrı ayrı ölçebileceğiniz bir araçtır.

05.02.2012 | Devamı »

Twitter'daki Küfür ve Sövgülerin Sıklığı Yaklaşan Protestoların Habercisi Olabilir

Bir düşünce kuruluşu olan RAND Corporation 2009 yılı İran'daki seçimler ve sonrasındaki periyotta Twitter'da #IranElection etiketi üzerinden yayılan 2.5 milyondan fazla tweeti inceleyerek Twitter'da artan küfür ve sövgülerin toplumsal hoşnutsuzluğun belirgin bir göstergesi olabileceğine dair kapsamlı bir çalışma yayınladı. Rand araştırmacıları geriye dönük olarak İran 2009 seçimleri kitlesel protestoları sırasında İran kamuoyunu analiz edebilmek için insanların 80 farklı kategoride kullandığı sözcüklerin sıklığını hesaplayan bir dilbilimsel sorgulama ve kelime sayma uygulaması kullanmış.

04.02.2012 | Devamı »

Twitter'ın Gerçek-Zamanlı Görselleştirilmesi

Spot, kullanıcının tanımladığı anahtar kelime veya profile göre Twitter'dan en fazla bir hafta içinde gönderilmiş ilgili 200 tweeti çekip, içindeki kelimeleri analiz ederek 5 farklı veri görselleştirme yöntemiyle parçacıklı spot noktalar halinde gösteren ilginç ve yararlı bir gerçek-zamanlı Twitter görselleştirme aracıdır.

03.02.2012 | Devamı »

Twitter'ın Web Adreslerini Kısaltmasını Önleyin

Twitter uzun bir süredir tweetlerde paylaşılan her linki otomatik olarak ve de genelde "t.co" adresi altında kısaltarak vermektedir. Sonuçta paylaşılan linkin kendisi yerine başta Twitter'ın olmak üzere url kısaltma servislerinin kendi url adresleri kullanılıyor. Adres değişmiyor ama görünüm "kısaltılmış url" halini alıyor. Buna engel olmanın yani paylaştığınız web adreslerinin tweetlerinizde olduğu gibi görünmesini sağlamanın kolay bir yolu var.

01.02.2012 | Devamı »

Facebook Bir Topluluk Yapısını Sergiliyor

İtalyan araştırmacılar iki yüksek hızlı bilgisayar algoritmasını kullanarak, Facebook'un yarım milyarlık kullanıcı kümesine ait bağlantılarını inceledi. Sonuçları Journal of Social Network Mining'de çıkan araştırmaya göre Facebook, çok az sayıda bağlantıya sahip olan kullanıcılarla ve çok fazla miktarda bağlantıya sahip oldukça az sayıda kullanıcının birlikte bulunduğu bir istatistiki güç yasasına tabi iyi tanımlanmış bir topluluk yapısına sahip.

31.01.2012 | Devamı »

Sosyal Medya Kişisel Gizliliği ve Online İtibarı Kolaylaştırabilir Mi?

Google geçenlerde sosyal medyanın gizlilik ve mahremiyeti güçlendirdiğini iddia eden çok ilginç bir araştırma yayınladı. Buna göre sosyal medyanın kişinin kendisini ve başkalarını algılamada önemli destekler sağladığı, böylece de mahremiyeti güçlendirdiği savunuluyor ve belli bir güven düzeyini yansıtan sosyal etkileşimin sosyal ağ ile daha da kolaylaştırılabileceği öne sürülüyor.

30.01.2012 | Devamı »

2012 Yılına Ait Dünya Sosyal Ağlar Haritası

Çıktığı günden bu yana ülkeleri adım adım ele geçiren Facebook, dünya genelindeki yerel sosyal ağları yuta yuta ilerlemeye devam ediyor. Dünya sosyal ağlar haritasını iyice kendi rengine bulayan Facebook, 2009 Haziran ayından bu yana an itibarıyla tam 11 tane rakip sosyal ağı yutmuş ve o ağların bulunduğu ülkeleri ele geçirmiş durumda. Hali hazırda dünyada Facebook dahil sadece 6 adet sosyal ağ kaldı.

25.01.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.196.98.96 | Yüklenme: 0.287 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar