E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Facebook'taki Paylaşımların Ömrü Sadece 3 Saat

Yeni bulduğunuz bir içeriği, paylaşmak istediğiniz bir durum veya ânı heyecanlı bir şekilde Facebook'ta paylaştıktan sonra görevinizi yapmış olmanın hazzıyla dopdolu olabilirsiniz! Fakat paylaştığınız durum ya da içeriğin ömrünün sonsuza kadar gittiğini zannediyorsanız, çok büyük bir gaflet içindesiniz demektir. Zira Facebook duvarlarında paylaşılan bir içeriğin ömrü Edgerank'ın yaptığı bir araştırmaya göre ortalama 3 saatten ibaret. Kısacası paylaştığınız bir içerik 3 saat sonra Facebook'un çöplüğüne gömülüyor.

25.01.2012 | Devamı »

Twitter Bilimsel Makalelere Yapılan Atıf Sayısını (Cite) Doğrudan Etkiliyor

Bilimsel makalelere başka yayın ve araştırmalarda atıf yapılması (cite) aylar belki de yıllar sürebiliyor. Peki bilimsel atıf sayısına sosyal medyanın bir katkısı olabilir mi? İşte Journal of Medical Internet Research'ün (JMIR -Tıbbi İnternet Araştırma Dergisi) 3 yıllık bir araştırması ile çokça tweetlenen bilimsel makalelere başka bilimsel yayınlarda tweet edilmeyenlere oranla tam 11 kat daha fazla atıf yapıldığı ortaya çıktı.

15.01.2012 | Devamı »

Doğal Felaketlerde Bir Afet Yönetim ve Kriz Haberleşme Aracı Olarak Twitter

New South Wales Üniversitesi ve Queensland Teknoloji Üniversitesinin yapmış olduğu araştırmaya göre 2011'de Avustralya'nın bir eyaleti olan Queensland'da yaşanan şiddetli sel felakati, afet yönetimi ve acil durumlarda topluluk oluşturma ve de halkın birliğini sağlamada sosyal medyanın sağladığı inanılmaz devrimi apaçık ortaya koymuş. Araştırmaya göre felaket esnasında sadece bir sosyal ağ aracı olan Twitter, çok kritik bir acil durum aracına dönüşmüş. #qldfloods etiketi ve @QPSMedia Twitter hesabı üzerinden tüm zamanların en kapsamlı kriz iletişimi gerçekleştirilmiş.

13.01.2012 | Devamı »

En Büyük Bankalar Twitter Üzerinden Bankacılık İşlemi Yapabilmek İçin Çalışıyor

En son yapılan bir araştırmaya göre Bank of America, Citigroup, Chase ve Wells Fargo gibi çok büyük bankalar için Twitter, müşteriye hizmet vermede çok can sıkıcı bir araç olarak görülüyor! Javelin'in araştırmasına göre müşteriler bankaları hakkında bir soru veya şikayete Twitter üzerinden hızlı ve direkt cevap verilmesinden oldukça hoşlanıyor. Ancak bu büyük bankalar Twitter üzerinden gelen isteklere doğrudan cevap verebilmek için gerekli olabilecek banka hesap ya da müşteri numarası gibi müşterinin kişisel gizliliği için sıkıntı oluşturabilecek verileri kullanıp kullanmama noktasında çok sıkıntı çekiyor. Bu hizmetin nasıl en iyi şekilde kullanılacağı konusunda uğraş veriyorlar.

12.01.2012 | Devamı »

Gönderilen Tweetlerin Çoğu 28 Karaktere Sahip

Twitter'da gönderilen bir tweetin ortalama ne kadar uzunlukta olduğunu, yani kaç karaktere sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bir Twitter çalışanı olan Isaac Hepworth kendi yaptığı bir çalışmayla Twitter'da gönderilmiş tam 1 milyon tweet üzerinde yaptığı bir örneklemle Twitter'da en çok 28 karaketer uzunluğunda tweetlerin gönderildiğini ortaya çıkarmış.

08.01.2012 | Devamı »

Yaygın Medyada Twitter Facebook'u Geçiyor

Highbeam tarafından yapılan en son araştırmaya göre Twitter yaygın medyada yer almada/bulmada Facebook'tan çok daha ileri bir noktada. 2011 yılında basında en çok yer alan sosyal ağlar sıralamasında Twitter, tüm bahsedilmelerin yarısını (%50) tek başına alarak Facebook'u geçmiş.

27.12.2011 | Devamı »

Sosyal Ağlardaki Arkadaşlarınız Gelecekte Banka Kredisi Alamamanıza Sebep Olabilir

Sosyal ağların insan hayatına etkin bir şekilde müdahale edeceği ve yaşamını yönlendireceği bir çağa çoktan girdik. Sosyal ağlardaki itibarınızdan, sosyal profillerinizin değer ölçümlerine değin uzanan kriterler sistemlerine göre zaten sosyal medyada bir kast sistemi başlamıştı. Bu işi biraz daha ileri boyutlara taşıyan Lenddo adında ve bankalardan kredi alabilmeniz için sosyal ağlardaki itibarınızı ve arkadaş çevrenizin yapısını inceleyerek kredi alma durumunuzu veya ne kadarlık bir kredi çekebileceğinizi tespit eden oldukça inovatif ve bir o kadar da sosyal ağları hayatın merkezine çeken bir online kredi derecelendirme servisi var.

23.12.2011 | Devamı »

2011 Yılına Ait Türkiye'nin Twitter Gündemi

Türk Twitter kullanıcıları dizini olan Twitturk sitesi 2011 yılında Twitter'daki Türk kullanıcılarının en çok konuştuğu olayları, kişileri ve konuları derledi. Geçenlerde Twitter'ın dünya geneli 2011 yılı genel bakışında olduğu gibi Türkiye için Twitter'da gündemi en çok meşgul edenler 'Popülerler', 'Olaylar', 'Kişiler', 'Televizyon' ve 'Spor' başlıklarında toplanmış. Buna göre Türkiye'nin gündemi dünyanın gündeminden daha farklı şekillenmiş.

22.12.2011 | Devamı »

En Son Twitter Verilerine Göre Dünyanın Genel Ruh Hali Oldukça Mutsuz Bir Halde Gidiyor

Vermont Üniversitesi tüm dünyada insanlar arasındaki mutluluk düzeyini belirlemek için dünya genelinde 63 milyon Twitter kullanıcısının tweetlerinde kullanmış olduğu 46 milyar kelime ve cümleyi incelediği çok ilginç bir araştırma yayınladı. İncelenen tweetlere göre son üç yıldır dünya genelinde 'mutsuzluğa doğru' giden ciddi bir trend var. Mutluluk önemlidir, zira toplumun nihai amacı mutluluğa erişmektir. Mutluluğun ölçümünü yapmak ise oldukça zordur. Genel geçer kaidelerin pek de işlemediği mutluluk indeksinin ölçümünde etkin bir sosyal ağ mecrası olan Twitter'dan faydalanmak pekala mümkündür.

21.12.2011 | Devamı »

Facebook Sosyal Medya Atlası

Platlas, Facebook'u temel alarak onun kullanıcılar ve sayfaların perspektifinden ayrı ayrı nasıl çalıştığını, göründüğünü ve de fonksiyonlarının işlevlerini bir anda görüp anlamayı sağlayan bir sosyal platform atlasıdır. Facebook'u hem kullanıcılar hem de sayfalar bazında bir bakışta anlayabilmek için yegane bir araçtır.

14.12.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.225.32.164 | Yüklenme: 0.216 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar