E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Sosyal Medyada Hızla Bir Kast Sistemine Doğru Gidiyoruz

Sosyal medyadaki itibar, sermaye, yetkinlik ve etki gücünüzü kendi içinde belli parametrelere göre ölçümleyerek profilinize daha doğrusu size bir puan, titr veya sıfat veren PeerIndex, Klout ve Twitter Grader gibi servislerden bahsediyoruz. İlk başlarda hepsi Twitter'daki etkinliğinizi belli kriterlere göre baz alıp puanlama yapmaya başladı. Sonrasında bazıları işin içine Facebook ve LinkedIn profilini de katıp ölçümlemedeki perspektifini genişletti. Bu iş artık öyle bir raddeye geldi ki, Audi Facebook sayfasının üyeleri arasından Klout puanı yüksek olanlara özel promosyonlar yapacağını, bir havayolu şirketi sosyal etki gücü yüksek müşterilerini belli güzergahlarda ücretsiz uçuracağını ya da oteller özel indirim ve hizmetler sunacağını söyler oldu. Kısacası yakın gelecekte sosyal medya itibar ve etki gücünüze bağlı olarak şekillenecek bir kast sistemine doğru hızla yol alıyoruz.

 

Kendi içinde bir kast sistemi doğuran bu mekanizma tamamen subjektif olan kendince bazı ölçümleme ve kriterlere göre size belli bir puan ve titr dayatması yaparak amatör, gözlemci, konuşkan, etkileyen/etkileyici, uzman, çaplı, çapsız ve ünlü gibi bir takım garip sıfatlar atıyor. Ve bu sıfatlar çok gariptir ki, artık yavaş yavaş bazı şirket, marka ve kurumlar tarafından itibar görüyor!

Ve yakın bir gelecekte iş ararken, otelde rezervasyon yaptırırken, araba alırken ya da promosyon isterken bu sermayenin çok dikkate alınacağına dair ciddi işaretler var. Sizi Facebook, Twitter ve LinkedIn'deki hesaplarınıza bağlı olarak daha en başından belli bir kasta oturtan bu yaklaşımın çok ciddi sakıncaları olabilir. Zira daha en başında bu puanlamaları yapan PeerIndex, Klout ve Twitter Grader gibi sitelerin baz aldıkları kriterler hem çok farklı hem de çok eksiklikleri var. Bu sistemler arasında kendisinin bir standart haline gelmesi için de yoğun bir çaba var!

 

Şu an itibarıyla milyonlarca insana ulaşmış bu puanlama sistemlerinin çoğu eksikliklerinden ötürü geri planda kalsa da, şu an için PeerIndex ve Klout'ın çok dikkate alındığını söyleyebiliriz. Ama özellikle Klout'ın reklam çalışmaları ve etkin medya haberleri neticesinde çok öne çıkarıldığını görüyoruz.

Halbuki Klout ölçümleme yaparken sadece Twitter ve Facebook'u baz alıyor ve çok ciddi eksiklikleri var. Tabi reklamını iyi yaptığından dolayı bunlar görmezden geliniyor.

Türkiye'de de özellikle bazı ünlü/ünsüz kullanıcıların kendi PeerIndex puanları düşük olduğundan, bunu gizleyerek sıklıkla Klout'u nazara vermeleri oldukça manidar ve de gözlerden kaçmıyor...

 

Sosyal Ağ Bağlamış Bireyler!

© CEM KIZILTUĞ

 

Genel olarak en başta Twitter'daki repy (retweet) edilme ve @mention yapılma sayılarına dayanan bu sistemde eğer bir sosyal medya etkinliğinden bahsedeceksek çok önemli eksiklikler var. Bazıları için bu sistem, etki puanının demokratik ölçümlemesi olarak nazara verilse de, eksikliklerinin yanında iyi bir puana sahip olmak için çok ünlü bir kişi, politikacı ya da devlet yöneticisi olmanıza gerek yok. Çünkü sadece takipçi ve takip ettiğiniz kişi sayılarına bakılmamaktadır.

Bu minvalde kişisel profilinizin bir marka değeri oluşturulmaktadır. Tabiki tamamen subjektif olarak. Çünkü her sistemin kendi ait bir ölçümleme algoritmasına sahip olmasının, onun bu konuda bir standart ya da otorite olabileceği manasına kesinlikle gelmemektedir. Bu noktada maalesef reklamların devreye girerek bazı sistemlerin öne çıkarılması ihtiyacını (!) doğurmaktadır.

 

Puanlama sistemlerini eksiklikler bağlamında değerlendirdiğimiz de sistemler arasında fark belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. PeerIndex ve Klout hali hazırda 45 ve 60 milyon kullanıcıya ulaşsalarda sürekli bir şekilde algoritmalarını ve sistemlerini güncelliyorlar. Mesela çok öne çıkarılmaya çalışılan (maalesef Türkiye'de de) Klout'ta hala LinkedIn profili desteği yok. Daha geçenlerde LinkedIn'i yakın bir zamanda ekleyeceklerini duyurdular. Örneğin bir Klout ve PeerIndex karşılaştırması yaptığımızda bu bariz fark çok ciddi açığa çıkıyor:

 

 
Twitter var ve ilk önce baz alınıyor var
Facebook var var
LinkedIn var yok
Quora var yok
Blog var ve 3 taneye kadar kişisel site veya blog eklenebiliyor yok
YouTube yok yok
Başlık/Konu oldukça detaylı anahtar kelime tabanlı istatistiği ve profillerin sezgisel konu tespitinin yanında başlık/konu temelli filtelemeyi kullanıcının seçimine bırakıyor çok yetersiz başlık/konu takibi
Liste ve Grup oldukça detaylı bir rakip karşılaştırma ve analizi var, tematik gruplandırmaları da mükemmel iyi bir listelemesi yok. rakiplerle ve arkadaşlarla karşılaştırma olanağı yok bile denilebilir
Titr/sıfat ve puanlama tek bir sıfat vermek yerine 8 farklı ana kategoride aktivite, yetkinlik, izleyeci etkisi karşılaştırmasını kümesel bir kesişim olarak daha dengeli bir şekilde sunuyor sizi sadece salt puanınıza göre bir kast sistemine tabi tutuyor. Puan analizi, ağ etkisi, yayılma olasılığı ve gerçek erişim gibi ölçümlemeleri var
E-Siber'in (@esibercom) puanı 57 40

 

Eğer bir sosyal medya etkinliği ve etkisinden genel bir ağırlıkta bahsedeceksek, Klout oldukça yetersiz. Zira kişisel profili puanlamada çok gerekli olabilecek LinkedIn, Quora ve blog ekleme özelliği yok. Yani başlı başına eksik bir puanlama yapıyor. Quro'daki soru-cevap etkinlikleri bile sosyal medya itibarında çok önemli. Hatta kişilerin yazdıkları bloglar, siteler ve bunların pagerank değerlerinin yanında içeriklerinin internetteki penetrasyonları ilgili kişinin toplam sosyal medya kapitalinin belirlenmesinde olmazsa olmazdır. Ama maalesef bunların adı bile Klout'ta yok. Hatta ve hatta her iki sistemde de olmayan YouTube etkinliği çok önemli bir eksiklik.

Bütün bunlara rağmen reklamcılar, pazarlamacılar ve şirketler arasında Klout'un revaçta olmasını, hem onun ciddi bir PR ve reklam gücünü hem de PeerIndex'in kendini tanıtmadaki büyük eksikliği olarak görebiliriz. Reklamın ve medya desteği gücünün Audi'nin ve Virgin Amerika havayolunun Klout'u baz almasında çok önemli bir yere sahip. Türkiye'de de işler böyle yürümüyor mu zaten!

 

Ayrıca konunun uzmanları özellikle bu tür puanlama sistemlerinde duygu/duyarlılık (sentiment) analizinin olmamasının puanlamayı daha doğarken sakat kılacağının altını çiziyorlar. Zira var olan puanlama sistemlerinde negatif veya pozitif paylaşım analizine bakılmamakta, yerine doğrudan toptancı bir bakış açısı ve matematiksel algoritmalarla puanlama ve titr işlemleri yapılmaktadır. Önemli olan sadece dijital görünülürlük veya bilinilirlik değil, bunların duygusal ve moral analizleridir. Bundan eksik bir şekilde elde edilen puan ve titrler çok yanıltıcı ve yanlış yönlendirici olabilir. Bütün bunların yanında dijital olarak aktif olmama yani bir-iki hafta tatile çıkmanız durumda bile puanlarınızda önemli düşüşler yaşanabilir.

Nihai olarak, çok önemli eksiklikleri bulunan puanlama sistemlerinin kendilerini tam manasıyla düzeltmesine ve geliştirmesine kadar nazara itibara alınmamasında büyük fayda var.

 

Mükemmel bir sosyal ağa sahip olayım derken bilgisayar başında örümcek ağları bağlamamanız dileğiyle...

 


· · · · · · · · · · · · · · · · ·
Yazan: | 26.06.2011 | 10235 kez okundu.

Yazılar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yazıyı izinsiz olarak alıp başka herhangi bir yerde yayınlayamazsınız (Bkz "dijital at hırsızı" kimdir?). Yazıların başka yerlerde yayınlanmasına ücreti mukabili izin veriyoruz. Yazıları izinsiz olarak başka bir yerde yayınlamanız, her türlü hukuki sonucu kabul ettiğiniz manasına gelir. Yazıları izin almak ve kaynak göstermek kaydıyla sadece kamu kurumları ve akademik araştırmacılar ücretsiz olarak kullanabilir. Bunların dışında kalan herkes ücret öder. Detaylar için bize ulaşın.

Yorum altyapısı: Disqus

Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.225.32.164 | Yüklenme: 0.207 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar