E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1774 okunmaya de─čer yaz─▒ var.

Twitter'├Żn ├?├Âkmesi Sosyal Medyan├Żn Hatta ├Łnternetin ├?├Âkmesine Neden Olabilir Mi?

Twitter, kendi sa├░lam├Ż├ż oldu├░u 3 temel API ve sadece bu API'lerden türeyen 100 civar├Żnda 3. parti API ile neredeyse günümüz sosyal medya evrenini göbekten kendisine ba├░lam├Ż├ż durumda. Bu haliyle Twitter'├Żn, kendisinden beslenen, i├żleyi├żi ve ekonomisi tamamen kendisine ba├░lanm├Ż├ż olan Klout, Storify, PeerIndex, Topsy, TwitPic ve Kred gibi popüler servisler bir yana, sosyal medya takip ve analizi hizmetlerinin de kendisine bel ba├░lamas├Ż ve milyonlarca sitede bulunan widget ve dü├░meleriyle, y├Żk├Żm├Ż ve çökmesiyle birlikte kendisine ba├░l├Ż bütün servis ve hizmetleri de beraberinde çökertmesi gibi oldukça ciddi ve günümüz internetini de önemli ölçüde etkileyebilecek bir sorunsal├Ż var.

 

Twitter'├Żn gösterdi├░i ba├żar├Żl├Ż büyüme trendi de neredeyse kendi Twitter API'sine dayan├Żyor. 3. parti uygulama ve servislerde Twitter API'sinin kullan├Żl├Żyor olmas├Ż birçok platformda Twitter'a ba├░├Żml├Ż yeni sistem ve uygulamalar├Żn do├░mas├Żna neden oluyor. Twitter'├Żn arama API'siyle birlikte asl├Żnda daha çok ba├żka uygulama ve sistemleri dü├żünmesindeki cömertlik sayesinde Storify, PeerIndex, Topsy, TwitPic, Kred ve Klout gibi çok güçlü servisler ve yine bunlara ba├░l├Ż yeni API'ler de do├░abiliyor. Yani sadece Twitter sayesinde do├░an ve ya├żam├Żn├Ż sürdüren çok kaliteli servisler olabiliyor. Bu yolla ├żu an için Twitter'├Żn etraf├Żnda ├żekillenen 100 civar├Ż ayr├Ż API'den olu├żan bir API ekosistemi bile var.

 

 

Sosyal medya ve a├░lar├Żn internet siteleri ile olan entegrasyonunun kullan├Żc├Żlara sosyal payla├ż├Żmda hiç olmad├Ż├░├Ż kadar büyük bir hinterland sa├░l├Żyor olmas├Ż, arka planda siteler ile sosyal a├░lar aras├Żnda sessizce gerçekle├żen göbekten ba├░├Żn├Ż görmezden gelmemize mani olmamal├Ż. Çünkü yeni nesil internetin do├░as├Żn├Żn gere├░i olan iç içe geçmi├żlik haddinden fazla bir zorunlu birlikteli├░i do├░ururken, online servis ve hizmetleri kendi içinde birbirlerine muhtaç ve zorunlu hale getiriyor. Bu vesileyle servislerin herhangi birinde gerçekle├żen bir kesinti ya da aksama ba├żka bir servis için art├Żk A├żil'in topu├░una dönü├żüyor.

Gerçek zamanl├Ż olarak i├żleyen yeni nesil servislerin birbirlerine zorunlu olma hali asl├Żnda çökme, kesinti ve aksamalarda büyük kay├Żplar do├░ruyor. Büyük oyunculara ba├░l├Ż olan di├░er servisler ya├żad├Żklar├Ż kesintiler neticesinde ekonomik kay├Żplara bile u├░rayabiliyorlar. Örne├░in sadece Twitter'daki aksama ve kesintiler di├░er büyük oyunculara nazaran çok daha büyük bir yan etkiye neden olarak neredeyse bütün bir sosyal medyay├Ż ve ba├░l├Ż servislerini bir anda felç edebiliyor.

 

Bu ba├░lamda Twitter ba├░├Żml├Żl├Ż├░├Żn├Ż daha iyi anlayabilmek için internetteki ilk 10.000, ilk 100.000 ve ilk 1 milyon sitenin Twitter'├Żn API, widget ve dü├░melerine özellikle son 1 y├Żld├Żr ne kadar çok ba├żvurduklar├Ż ve sonuç olarak ba├░├Żml├Ż olduklar├Żn├Ż gösteren trend grafiklerine göz atmakta fayda var:

 

Twitter Widget Kullan├Żm├Ż Trendleri

Twitter'├Żn "widgets.twimg.com" temelli rozet, widget ve javascript dosyalar├Żn├Żn son 10 ayda internetin ilk 10,000 ve 100,000 sitesinde ne kadar çok kullan├Żld├Ż├░├Ż ve kullan├Żm oranlar├Żn├Żn da h├Żzla artmaya ba├żlad├Ż├░├Ż üstteki grafikten aç├Żkça görebiliyoruz.

 

Twitter Tweet Dü├░mesi Kullan├Żm├Ż Trendleri

Web sayfalar├Żndaki yaz├Żlar├Żn Twitter'da kaç kere payla├ż├Żld├Ż├░├Żn├Ż gösteren resmi tweet dü├░melerinin kullan├Żm├Żnda yukar├Żya do├░ru düzgün ve ivmeli bir art├Ż├ż├Ż söz konusu. Kullan├Żm oranlar├Ż hali haz├Żrda h├Żzl├Ż bir ├żekilde %5'lere do├░ru gidiyor.

 

Twitter Follow (Takip Et) Dü├░mesi Kullan├Żm├Ż Trendleri

Kullan├Żc├Żlarla etkile├żimi ve ba├░l├Żl├Ż├░├Ż art├Żran resmi Twitter Takip Et dü├░mesinin kullan├Żm├Żnda özellikle ilk 10,000 site aras├Żnda ciddi art├Ż├ż var. E├░er bu h├Żzla giderse çok k├Żsa bir sürede trendin %10'lara ula├żaca├░├Żn├Ż bile varsayabiliriz.

Görüldü├░ü üzere internet site ve servislerinde artan bir oranda Twitter ba├░├Żml├Żl├Ż├░├Ż söz konusu. Twitter'daki herhangi bir t├Żkanma ve kesintide Twitter araç ve gereçlerinin bulundu├░u siteler de do├░rudan etkilenmekte ve bazen hizmet veremez noktas├Żna gelebilmektedir. ├?u an için bunu a├żabilecek bir yöntem yok gibi. Tek ümidimiz Twitter'da herhangi bir sorunun ya├żanmamas├Ż!

 

Sonuç olarak gelinen noktada Google, Facebook ve Twitter gibi büyük oyuncular├Żn API'leri etraf├Żnda dönen ve bütün bir internet evrenini bu büyük servislere muhtaç olmas├Żna neden olan API mekanizmas├Ż asl├Żnda interneti kendi içinde bir k├Żs├Żr döngüye sokarken, beraberinde de büyük oyuncular├Żn derebeyli├░i alt├Żnda birer adaya bölerek bir tak├Żm adalar sistemine dönü├żtürüyor. Ve böylelikle de internet, büyük oyuncular├Żn d├Ż├ż├Żnda kalan di├░er tüm oyuncular├Żn yeri geldi├░inde mevcudiyetlerinin önemli ölçüde devlere ba├░l├Ż hale geldi├░i bir siber uzaya dönü├żüyor.

 

Referanslar


· · · · · · · · · · ·
Yazan: | 23.06.2012 | 7921 kez okundu.

Yaz─▒lar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yaz─▒y─▒ izinsiz olarak al─▒p ba┼čka herhangi bir yerde yay─▒nlayamazs─▒n─▒z (Bkz "dijital at h─▒rs─▒z─▒" kimdir?). Yaz─▒lar─▒n ba┼čka yerlerde yay─▒nlanmas─▒na ├╝creti mukabili izin veriyoruz. Yaz─▒lar─▒ izinsiz olarak ba┼čka bir yerde yay─▒nlaman─▒z, her t├╝rl├╝ hukuki sonucu kabul etti─činiz manas─▒na gelir. Yaz─▒lar─▒ izin almak ve kaynak g├Âstermek kayd─▒yla sadece kamu kurumlar─▒ ve akademik ara┼čt─▒rmac─▒lar ├╝cretsiz olarak kullanabilir. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda kalan herkes ├╝cret ├Âder. Detaylar i├žin bize ula┼č─▒n.

Yorum altyap─▒s─▒: Disqus

Yukarı Çık

M. MEK─░N PESEN
© 2007-2015 E-S─░BER B─░LG─░-─░LET─░┼×─░M TEKNOLOJ─░LER─░
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneli─či
IP: 54.224.203.224 | Y├╝klenme: 0.286 saniye. | Hakk─▒m─▒zda | ─░leti┼čim | Reklam Verin | Site Politikalar─▒ | At─▒flar