E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

New York Times Arşivi ve Web'in Yapısal Veri Kaynaklarıyla Geleceği Tahmin Edebilen Yazılım

Microsoft ve Technion-Israel Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları New York Times gazetesinin 22 yıllık arşivini, Vikipedi'yi ve diğer 90 yapısal veri kaynağını kullanıp, bugünün ve geçmişin haberlerini deşerek gelecekte olması muhtemel hastalık salgınlarını, şiddet olaylarını, ayaklanmaları ve ölümleri tahmin edebilen çok ilginç bir yazılım geliştirdiler.

02.02.2013 | Devamı »

Online Ödemeler için Yeni Bir Web Protokolü

Web'in kurucusu Tim Berners-Lee geçen Cuma günü 2013 Dünya Ekonomik Forumu'nda internette bazı şeyleri kullanabilmek için kolayca ödemesini yapabileceğimiz yeni bir protokolün geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Çünkü internetteki en önemli eksiklerden birisi de, güvenli bir şekilde para alışverişi yapabilecek, ödemeler gerçekleştirebilecek kesin bir yöntemin henüz olmamasıdır. Yani paralar ağda verilerin akıp gittiği gibi gidemiyor. Online ödeme yapabilmek için onlarca yöntem mevcut. Fakat bunların hepsi kendi içinde sistemleri olan ve kolay kolay genelleştirilemeyecek yöntemeler.

27.01.2013 | Devamı »

Biz Online Okey Oynayıp Komik Video İzlerken, Başkaları da İnternetin Mimarisini Değiştiriyor

İnternet ilk tasarlandığı dönemde bir bilgisayardan uzaktaki başka bir tanesine veri ulaştırmak ve karşılıklı haberleşmeyi sağlamak hedeflenmişti. Hiç kimse cep telefonlarının ve tablet cihazların bu denli revaç bulacağını, hatta "internet of things" kavramıyla açıklanan tüm akıllı cihazların internete bağlanarak veri alışverişinde bulunması konseptini belki hayal bile edememişti. Bugün ise bilim insanları internetin ilk kurulduğu gündeki mimarinin üzerine milyarlarca yeni cihazın bağlanarak mevcuttaki internet altyapısına yapacağı etkiyi ve alınabilecek önlemleri üzerinde çalışıyor.

12.01.2013 | Devamı »

Online Reklamlar Kullanıcıları Bütün Cihazlarda Kesintisiz Takip Edebilecek

Online reklamcılık gelişen teknolojiyle birlikte sürekli boyut değiştiriyor. Online davranışa dayalı hedefli reklamcılığın artık neredeyse ilkelleşmeye başladığı bir dönemde insanların akıllı telefonlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar arasındaki geçişini izleyerek ürettiği anonim verilerden kullanıcıyı her cihazda takip edebilen reklamlar üretebilen Drawbridge adlı bir çarpıcı teknoloji doğdu.

08.12.2012 | Devamı »

Online İngilizce Gazetelerin Okunabilirliği ve Subjektifliği

Bristol ve Cardiff Üniversiteleri 10 ay boyunca 498 farklı İngilizce gazetenin online baskılarında çıkan 2,5 milyon makaleyi yapay-zeka algoritmalarıyla analiz etti. Yazı analizi teknolojileriyle çeşitli online baskılar arasındaki okuyucu demografisini yansıtan yazı stili benzerlikleri, makalenin popülerliği ile başlığı arasındaki bağ ve en önemlisi olarak da gazetelerin okunabilirliği ile dilsel öznelliğinin karşılaştırılması ortaya çıkarıldı.

27.11.2012 | Devamı »

Kâinat, İnternet ve Beynin İşleyiş Yapıları Aynı

Flammarion gravürüSan Diego California Üniversitesinden bir grup bilim insanı kâinatın yapısı ve onun büyümesini sağlayan yasalar ile insan beyninin ve internet veyahut insanlar arasındaki güven ilişkisine dayanan sosyal ağlar gibi karmaşık ağların yapısı ve büyümesi arasında daha önce düşünüldüğünden çok daha fazla benzerliklerin olduğuna dair oldukça ilginç ve çarpıcı bir araştırma ortaya koydular.

20.11.2012 | Devamı »

İnternetin İletişim Altyapısını Yeniden Programlayarak İçeriklere Daha Hızlı Ulaşmak

Video siteleri, internetin temelini kökünden sarsıyor dense yeridir. Başta YouTube olmak üzere Vimeo, Dailymotion ve Facebook gibi sitelerdeki video paylaşımları internet trafiğinin çok büyük bir kısmını sömürüyor. Örneğin, yalnız YouTube'a her saniyede 1 saatlik video yükleniyor ve günde 4 milyardan fazla video izleniyor. Bant genişliği video içerikleri ile tıka basa şişiyor ve tüm internetin geneline yansıyan tıkanmalar yaşanabiliyor.

30.10.2012 | Devamı »

Sanattan Anlayan Bilgisayarlara Doğru

Sanat eserlerini yorumlama, kategorize etme ya da onlara değer biçme insanlara her daim güç bir iş olarak gelmiştir ki, bu konuda objektifliği yakalamak neredeyse imkansıza yakındır. Lawrence Teknoloji Üniversitesinden iki bilim insanı ise sanatı inceleme işini bilgisayarlara yaptırmak için tarihi ve estetik değerleri açısından pek kıymetli olan tabloları analiz eden, kategorisini yapabilen bir algoritma geliştirdiler. Ardından bir bilgisayara algoritma yoluyla 34 ünlü ressama ait 1000 tabloyu incelettiler.

30.09.2012 | Devamı »

Sosyal Ağlar Yoluyla Online Anonim Haberleşme

Kurulduğu günden bu yana 36 milyon insan tarafından kullanılmış bir online anonimlik ağı olan Tor, iletişimi şifreleyip, bir dizi sunucu üzerinden rastgele yönlendirme yaparak internette gezinen kullanıcıların kimliklerini (IP adres vb) gizleyerek onların anonim olarak gezinti yapmalarını sağlıyor. Bu da gönderici (kullanıcı) ve alıcı (sunucu, site) arasındaki iletişimin saldırganlar ve dinleyici sistemler tarafından tespit edilmesini önlüyor. Peki, gönüllü sunucular üzerinden yürüyen bu sisteme, Tor iletişimini gözetlemek istenyenlerin gönüllü sunucular ağı kurarak dahil olduğuna dair bir takım söylentiler olduğunu bilseydiniz bu sisteme hala güvenir miydiniz?

10.09.2012 | Devamı »

İnternette Teknoloji Haberlerinde Trendleri Belirleyen İlk 10 Site Bilimsel Olarak Belirlendi

Teknolojide trendleri belirlemek, gelişmelere yön vermek ve ilham kaynağı olmak herhalde isteyerek elde edilebilecek bir durum olmasa gerek! Teknoloji haberlerinin çoğu kez yabancı kaynaklardan çevrilerek ya da devşirilerek hazırlandığı Türkiye'de ise trendlere "etkimek" tabirinin yerine herhalde doğrudan "angaje olmak" ifadesinin kullanılması daha yerinde olur. İşte tam bu noktada Berlin Teknoloji Enstitüsünden bir grup araştırmacı da internette teknoloji haberleri alanında popüler olan 96 siteyi tam bir yıl boyunca 100,000 kelimede inceleyerek teknoloji haberlerinde trendleri belirleyen ilk 10 siteyi ortaya çıkaran ilginç bir araştırma yayınladı. Araştırmanın sonuçları ezberleri bozabilir.

04.07.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.81.110.186 | Yüklenme: 0.212 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar