E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Facebook SMS'i Öldürüyor

Akıllı cep telefonu kullanıcılarının çok önemli bir kısmının SMS göndermek yerine WhatsApp, Skype, Viber, Fring, Nimbuzz ve Tango benzeri mobil uygulamaları tercih etmeleri yüzünden SMS gelirlerinde çok ciddi gelir kaybına uğrayan cep telefonu operatörlerinin başı bu sefer de Facebook ile bir hayli dertte. Çünkü Facebook'un mobil uygulamaları yüzünden başta Danimarka ve Norveç olmak üzere birçok ülkede insanlar neredeyse SMS göndermeyi terk etmiş durumda.

11.05.2012 | Devamı »

Kişisel Veriler için Bir Menkul Kıymetler Borsası

İnternette keyifle gezerken, bir yandan da hakkımızdaki bir yığın kişisel bilgiyi en başta Google, Facebook, YouTube, MSN ve Twitter gibi popüler siteler olmak üzere ardından da onlar üzerinden hedefli reklamcılık veya kişisel veri toplama işi yapan 3. parti servislerine hiç farkında olmadan ve de karşılığında hiçbir ücret almadan kullandırıyoruz. Peki bu durum adil midir? Cevabının zaten belli olduğu bu soruya HP, katılımcıların gizlilik tutumlarını da hesaba katılarak kişisel bilgilerinizin kullanılması karşılığında bunları kullanan şirketlerden ücret alabilmenizi sağlayacak benzersiz ve de gerçekçi bir kişisel veriler borsası modeli öneriyor.

04.05.2012 | Devamı »

E-Posta ve Sosyal Ağ Mesajlarının Asla Takip Edilemediği Güvenli Bir Haberleşme Mümkün Mü

Privly, istenilen her türlü sosyal ağ, e-posta sistemi ya da iletişim platformlarında mesajlaşmanın gerçekleştirildiği mecranın takibine takılmadan ve mesaj içeriğinin izlenmesine izin vermeden, kullanıcılar arasında gizli görüşmeyi sağlayan harikulade bir tarayıcı eklentisidir. Privly, Amerika'lı birkaç bilgisayar bilimadamının bir startup şeklinde başlattıkları ve internette en çok haşir neşir olunan Gmail, Facebook, Twitter, Google+ ve diğer servislerin mesajların içeriğine nüfuz etmelerini engelleyen mahremiyet odaklı ve bilgisayar üzerinden çalışan inovatif bir uygulamadır.

06.04.2012 | Devamı »

Microsoft'tan Kişisel Veri Madenciliği İçin Yapay-Zeka Özellikli Yazılım

Lifebrowser, Microsoft'un insanların kendi dijital hayatlarının veri madenciliğini yine kendi elleriyle yapabilecekleri ilginç bir yazılım. Lifebrowser ile bilgisayarlardaki e-postalar, randevuler, geçmişteki önemli olaylar, resimler kısacası kişilerin yaşamlarına dair istedikleri her tür öğe yapay-zekanın bir dalı olan makine öğrenimine dayanarak daha insani bir mantıkla geçmişten geleceğe uzanan bir zaman çizelgesinde istenildiği gibi yönetilebiliyor.

17.03.2012 | Devamı »

Microsoft'tan İnternette Arama Yapmaya Boyut Atlatacak Yeni Teknolojiler

İnternette arama yaparken mümkün olduğunca en kısa sürede en doğru sonuca ulaşmak isteriz. Fakat bu yaklaşım artık geride kalıyor gibi. Microsoft'un araştırmacıları Bing arama motoru temelinde internette içerik arama üzerine çok farklı fikirler üzerinde çalışıyor. Buna göre artık aramada ulaşılan hedef sonuçtan ziyade, hedefe giderken geçen yoluculuğun kendisi daha çok önemli bir hale geliyor.

15.03.2012 | Devamı »

Genetik Biliminin İlham Verdiği Bir Araştırma Siber Saldırıları Önlüyor

Siber güvenlik çoktandır sürekli gelişen ve büyüyen bir kaygı haline geldi. Sadece 2013 yılı itibarıyla siber güvenlik için ayrılan bütçenin iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Firewall, IDS, IPS ve benzeri güvenlik sistemlerindeki yetersiz ya da yanlış güvenlik yapılandırmaları bazı kritik kurumlardaki toplam güvenlik zaafiyet ve faciasının neredeyse %60-80'lerine dayandı. Hal böyle olunca da her geçen gün yeni bir sistem, yeni yetkilendirme ayarları vs vs güvenlik uzmanlarının karşısına çıkmakta ve beraberinde de ek bütçe yükleri getirmektedir. Wake Forest Üniversitesi araştırmacıları siber tehditlere karşı doğal seleksiyonu taklit ederek kendini anında adapte edebilen yeni nesil bir güvenlik kodu üzerinde çalışıyor.

20.02.2012 | Devamı »

Skype Uluslararası Telefon Görüşmeleri Trafiğinde Telekom Operatörlerini Geçiyor

TeleGeography verilerine göre uluslararası uzun mesafe telefon görüşmeleri trafiğinin büyemesi hızla yavaşlıyor. Sadece 2011'deki büyüme %4 oranında yani 438 milyar dakika olarak gerçekleşti. Halbuki bu oran önceki yıllarda yıllık ortalama %13 olarak gerçekleşiyordu. Telekom operatörleri özellikle Skype yüzünden uluslararası görüşmelerdeki düşük fiyatlar karşısında çok zor günler geçiriyor. Zira aynı döneme bakarak Skype'ın uluslararası telefon trafiği 2003'den beri sürekli artıyor ve telekom operatörleri ile arasındaki mesafe hızla açılıyor.

11.01.2012 | Devamı »

Katı Yüzeyler Basit Bir Mikrofonla Ses Üreten Dokunmatik Arayüzlere Dönüştürülebiliyor

Mogees, gerçek-zamanlı ses mozaiklemesi için etkileşimli ve el hareketleri tabanlı çalışan bir çeşit mikrofon yüzeyidir. Ağaçlar, masa, otobüs durakları, balonlar ve daha birçok doğal yüzeyi, çeşitli seslerin ve el hareketlerinin maharetleriyle de melodilerin elde edilebileceği arayüzlere dönüştüren oldukça ilginç ve inovatif bir araçtır.

05.01.2012 | Devamı »

Sosyal Ağlardaki Arkadaşlardan Oluşan Bir Bulut Bilişim Ağı Kuracağınız Günler Yakındır

Sosyal ağlarda resim, müzik, video ya da herhangi bir belge paylaşıyorsanız, bu durum ağdaki arkadaşlarınıza güvendiğinizin bir göstergesidir. Zira yapmış olduğunu bu paylaşımlarla onların da bunları saklamasına ya da işlemesine müsaade ediyorsunuz. Buna benzer bir biçimde bulut bilişimde (cloud computing) yapılan işlem de aslında tıpatıp aynısıdır. Yani belgelerinizi hiç görmediğiniz sanal bir ortama artamanız, sonradan ihtiyaç duyduğunuzda tekrar çekip kullanmanız, hep güvenilir bir liman olgusuna dayanır. Fakat bulut bilişim ne kadar gelişirse gelişsin, yine de bu güven sorunu aşılamaz. İşte Minnesota Üniversitesi araştırmacıları da sosyal ağlardaki güvenli arkadaş ağlarından nasıl bir bulut bilişim (cloud) ağı oluşturulabileceği üzerine oldukça ilginç bir yaklaşım geliştirmiş.

22.12.2011 | Devamı »

Google Resimlerdeki Evlerin Kapı Numaralarını Tespit Etmek için Yapay-Zeka Kullanıyor

Google ve Stanford Üniversitesi araştırmacıları yapay-zeka kullanarak doğal resimlerin —özellikle Google Street View ile çekilen— içindeki sayıların olay bir şekilde tanımlanıp anlamlı adreslere dönüştürebilecek bir yönteme imza attılar.

19.12.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.225.32.164 | Yüklenme: 3.173 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar