E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Videoların İçini Arayabilen Arama Motoru

Video arama, yani videoların içini/içeriğini arama mevcut tüm arama motorlarının karşılaştığı en zor durumlardan biridir. Birçok arama motoru bu iş için sadece videonun meta verilerine, eğer girilmişse anahtar kelimelerine ve açıklamalarına bakarak arama yapmaktadır. Peki videonun içi yani içeriği, nelerden bahsettiği gibi sorulara nasıl cevap verilebilir? Özellikle haber videolarında aynı anda birden çok konudan bahsedilmesi, o videoların hangi kategori veya konuya göre parçalara ayrılması sorununu (segmentasyon) doğuruyor. Ama Exalead arama motorunun araştırmacıları bu soruna iyi bir çözüm bulmuş gibi.

11.12.2011 | Devamı »

Banyo Aynaları Akıllı Dijital Aynalara Dönüşüyor

New York Times Ar-ge laboratuvarı giderek dijitalleşen dünyanın fiziksel ortamlarına sanal alemi ve dijital aktiviteleri daha çok iliştirmek ve teknolojiyi kişisel hayatın tam ortasına getirmek için banyolarda kullandığımız ya da sabah evden çıkmadan önce boylu boyunca kendimize baktığımız aynaları dijitalleştirerek onları birer günlük dijital rehbere dönüştüren akıllı aynalar haline getirdi.

08.12.2011 | Devamı »

İnsan Beyni Küresel Veri Artışını Sınırlıyor

İnsanda duyumlar (algılar) ile bu duyumlara neden olan uyarıların (uyarıcı) şiddeti arasındaki bağlantıyı belirleyen Weber-Fechner yasası, küresel düzeyde insani bilgi üretiminin altında yatan ana faktörlerden biri olabilir. 19. yüzyılın başlarında Weber insanların bir nesnenin ağırlığında algılayabileceği en küçük artışın o nesnenin ilk kütlesi ile orantılı olduğunu keşfetmişti. Yani beynin dışarıdan bir şeyle uyarılması ve onun algısı arasında aslında logaritmik bir bağlantı var. Bu bağlamda Goethe Üniversitesi araştırmacılarının elde ettiği kanıtlara göre ise insan beyninin sınırlı düzeyde olan bilgiyi absorbe etme kapasitesi bütün bir insanlığın toplamda üretebileceği verinin miktarını sınırlıyor.

07.12.2011 | Devamı »

Araba Sürerken SMS Atma Devri Bitmek Üzere

Trafik kazalarına neden olan hatalı hareketler arasına son 5-10 yıldır direksiyon başındayken SMS yollamak da eklendi. Sürücülerin bir kısmının araba kullanırken kendilerini alıkoyamadığı mesaj atma ve elde konuşma fantazisine bir türlü önlem alınamıyordu. Ama artık Stevens Teknoloji Enstitüsü ve Rutgers Üniversitesi araştırmacıları direksiyon başında ve cep telefonu olan sürücüleri tespit edip, telefonun bazı fonksiyonlarını otomatik olarak iptal eden bir algoritma ve teknik geliştirdi.

06.12.2011 | Devamı »

Eski LCD Ekranınızı Ev Yapımı Bir Gizlilik Monitörüne Dönüştürün

Birkaç basit adımda eski LCD ekranınızı sadece size özel gözlüklerle bakılınca görülebilen ev yapımı mahrem bir bilgisayar ekranına dönüştürebilirsiniz. Dışarıdan bakanların sadece beyaz bir ekran gördüğü, sizin ise gözlüklerinizin içinden istediğiniz sayfada gezdiğiniz ya da başkalarının görmesini istemediğiniz gizlilikteki çalışmaları yaptığınız bir bilgisayar ekranını kendi imkanlarınızla yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

05.12.2011 | Devamı »

Kullanıcıların Kendi Google'ını Oluşturdukları Bir Peer-to-Peer Arama Motoru

YaCy, Google, Bing ve Yahoo gibi internetteki arama işlevini tek bir merkezde ve tekeline toplamak yerine bir çeşit peer-to-peer (P2P) gibi yani kişilerden oluşmuş bir ağ şeklinde kişilerin kendi içeriklerini paylaşması üzerinden ve herkesin bunlar üzerinde arama yapmasını sağlayan bir arama ağı olarak çalışan, merkezi olmayan ve de herhangi bir kurum ya da kuruluşun yönetimi altında bulunmayan bir arama motoru sistemidir.

04.12.2011 | Devamı »

BTK Uzmanları Şebeke (Ağ) Tarafsızlığı Üzerine Bir Rapor Yayınladı

İnternet veya ağın (şebeke) tarafsızlığı manalarına gelen Net Neutrality terimi ilk defa 2003 yılında Prof. Tim Wu tarafından yaygınlaştırılmıştı. Erişim şebekelerinde internet servis sağlayıcılarının (ISP) ve hükümetlerin içerik, site, platform ve internet için kullanılan ekipmanlar üzerinde herhangi bir kısıtlama ve izin verilen haberleşme modlarına da hiçbir kısıtlama yapılmamasını savunan bir prensiptir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) 5 uzman ise Net Neutrality kavramını daha çok 'şebeke tarafsızlığı' olarak yani internet şebekeleri bağlamında ele almış olup, ülkeler temelinde de karşılaştırmalar yapan bir araştırma raporu hazırlamış.

02.12.2011 | Devamı »

Bilgi İletişim Teknolojileri 2011 Yılı Raporu

ITUITU'nun (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) 2011 yılı için dünya geneli bilgi iletişim teknolojilerinin durumunu, en son trendler ve bağımsız göstergelerden derleyerek sabit ve mobil abonelikleri, uluslararası internet bant genişliğini, hane bilgi teknolojileri erişimi ve daha birçok istatistiğin sunulduğu raporu geçen Ekim sonunda yayınlamıştı. Rapora göre dünya nüfusunun üçte biri online iken, internet kullanıcılarının %45'inin yaşı 25'in altında.

12.11.2011 | Devamı »

Veri Merkezlerinin Korkunç Elektrik Tüketimi Sosyal Ağlara Dönük Çip Üretimini Tetikliyor

Facebook'taki resimlere bakma, LinkedIn profillerini inceleme, Twitter'da tweet atma veya YouTube'da saatlerce video izleme gibi görünüşte eğlenceli, vakit geçirmeyi sağlayan ve kullanıcı açısından görece zahmetsiz gibi sanılan bütün bu işlemler aslında korkunç miktarlarda elektrik enerjisi sarfiyatına neden olmaktadır. Zira sadece bu siteleri bile 100-200 kişi değil, belki bazen dünya genelinde aynı anda milyonlarca ziyaretçi kullanmaktadır. Ve bu büyük sitelerin devasa veri merkezleri 7/24 çalışarak inanılmaz enerji tüketmektedir.

14.10.2011 | Devamı »

İnternet Filtreleme ve Regülasyon Sistemleri

Bir süredir sanal alemle birlikte dünya gündemini de fazlasıyla meşgul eden internet filtreleme ve düzenleme ya da nam-ı diğer "sansür" meselesi aslında çok teknik bir mesele. Ülkelere göre değişen uygulama farklılıklarını ve konuyla ilgili en ufak bir bilgisi bile bulunmayıp konuya çok ideolojik yaklaşanların söylemlerini de bir kenara bırakıp temelde tüm dünyada çok benzer şekillerde uygulanan internet regülasyonu ve  filtrelemeleri meselesine teknik olarak değiniyoruz.

10.10.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.92.174.226 | Yüklenme: 0.209 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar