E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Küresel Haberlerin Ağındaki Zaman ve Mekanların Halinden Geniş-Ölçekli İnsan Davranışlarının Tahmini

Illinois Üniversitesi'nden araştırmacı Kalev Leetaru New York Times'ın 1945-2005 arası haberlerini, tüm dünya haberlerinin 1979-2010 arası özetlerini ve Google News ingilizcenin 2006-2011 arası yayınlanan makalelerini bir süper bilgisayar olan Nautilus'a coğrafi analizler ve o dönemin şartlarını da yükleyip yorumlatarak son 25 yılda gerçekleşen ve toplumların kaderini şekillendiren Tunus, Mısır ve Libya olaylarını (Arap baharı), Hüsnü Mübarek'in düşürülüşünü, Suudi Arabistan'daki istikrarı (Mayıs 2011'e kadar) ve Üsame Bin Ladin'in bulunduğu yer olan Abbotabad'ın da içinde olduğu 200 km'lik bir alanı tahmin etmesini sağladı.

09.09.2011 | Devamı »

Kişiler Arasındaki Haberleşmenin Ritimleri

Çok geniş katılımlı bir araştırma heyeti 1 yıl boyunca 20 milyon kişi arasında gerçekleşen yaklaşık 9 trilyonluk telefon görüşmesini analiz ederek, ilk anda haberleşme sürecinin detaylarını tanımlamayı ve bilgi difüzyonunun etkisini ölçmeyi amaçlayan bir çalışma yaptılar. Böylece özellikle ticari bilgilerin difüzyonu, viral pazarlama, ürünlerin pazar trendleri süreçlerinin yanı sıra politikaların, fikirlerin, dedikoduların yayılım durumlarını ölçümlemiş oldular. En temelde ise insanların "öbekler halinde" iletişim kurduklarını keşfettiler.

08.09.2011 | Devamı »

TÜİK 2011 Yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2011 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre Türkiye genelinde evlerin %42,9’u internet erişim imkânına sahiptir. Bu oran 2010 yılının aynı ayında %41,6 idi. İnternet erişim imkânı olan hane oranı kentsel yerlerde %51 iken, kırsal yerlerde %22,7’dir. Araştırma için 16-74 yaş arasında 38,485 kişi ile görüşülürken, 12,348 hane gezilerek veri toplanmış. Türkiye'nin bilişim teknolojileri kullanım karakteristiğini gösteren çok önemli bir araştırma.

21.08.2011 | Devamı »

İnternet Mimarisi Kum Saati Modelini Sergiliyor

İnternet mimarisini incelendiğinde en son kullanıcıyı ilgilendiren servisler en üstte olmak üzere aşağıya en temel katmana doğru indiğinizde karşınıza 6 katman (tam OSI katmaları değil) çıkıyor. Bu katmanlar bir kum saati misali yapılanıyor. Aynen tabiatta olduğu gibi bazı türlerin yaşam mücadelesinde güçsüz kalıp nesillerinin tükenmesi gibi internet protokolleri arasında kum saati yapısına benzer evrimsel bir model söz konusu.

21.08.2011 | Devamı »

Bilgi Toplumu İstatistikleri 2011 Raporu

Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde kat edilen mesafeyi göstermeyi ve gelişmeyi ortaya koymayı amaçlayan Bilgi Toplumu İstatistikleri yayınının üçümcüsü Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Bilgi Toplumu Dairesi tarafından geçen hafta yayımlandı. Raporda, Bilgi Toplumu Stratejisi kapsamında belirlenmiş olan 117 gösterge için TÜİK ve diğer kurumların verileri temel alınmaktadır.

19.07.2011 | Devamı »

İnternet İnsanların Yeni Belleği Haline Gelerek Zihinleri Tembelleştiriyor

Google'da arama yapmanın insan hafızasına olan etkisi üzerine Columbia, Harvard ve Wisconsin Üniversitesinden uzmanlar çok ilginç bir araştırma yaptı. Neticesinde insanların Google temelinde interneti beyinlerinin bir harici diski gibi kullandığı ve bir şeyi ezberlemek yerine onu Google ile hatırlamayı yeğlediğini ortaya çıkardılar. Acaba bu gidişle Google çağında insan beyni ve onun temelinde zihni, bir düşünce ve fikir tembelliğine doğru hızla ilerliyor mu?

15.07.2011 | Devamı »

Gelecekte Bilgisayarda Yarım Bıraktığımız Bir İşleme Cep Telefonundan Devam Edebileceğiz

telefona-transfer-etme"Deep Shot", bilgisayardaki herhangi bir uygulamayı veya devam eden bir işlemi cep telefonuna transfer ederken, boyutu ve işleviyle olduğu gibi cep telefonunun ekranına uyacak şekilde otomatik olarak aktaran ilginç bir sistemdir. MIT Üniversitesi ve Google araştırmacılarının birlikte geliştirdiği sistem aynı zamanda cepteki işlemi ve uygulamayı görüntüsü dahil bilgisayara uyacak şekilde aktarabilmektedir.

17.06.2011 | Devamı »

Google Arama Sonuçları ile Bir Ülkenin Ekonomisini Önceden Tahmin Etmek

bank-of-englandBank of England (İngiltere Merkez Bankası) araştırmacıları Google'da belirli ilgili terimlerle yapılan aramaların, gelecekte işsizlik ve konut fiyatlarının nereye doğru gideceğini görmek için güçlü bir öngörü aracı olduğunu keşfettiler. Araştırmacılar "estate agent" (emlakçı), "mortgage" (ipotek), "unemployed" (işsiz) ve "jobseekers allowance" (işsizlik ödeneği) gibi arama terimlerinin yıllara bağlı değişim frekanslarını ev değerlerinin daha sonraki hareketleriyle birlikte karşılaştırılması yoluyla ekonomi politikalarının belirlenmesinde çok önemli bir potansiyeli olduğunu gördüler.

15.06.2011 | Devamı »

İnternetin Geleceği Olan İnternet Protokolü Sürüm 6'ya (IPv6) Hazır Mısınız

IPv68 Haziran Dünya IPv6 gününde IPv6 (internet protokolü sürüm 6) kullanan sitelerle ilgili sorununuz olmaması gerektiğinden, Google her bir internet kullanıcısının kendi bağlantısının IPv6'ya uyumlu olup olmadığını, yani IPv6'lı siteleri ziyaret edip edemeyeceklerini kontrol edebilecekleri bir online IPv6 test etme sayfası hazırladı. Sayfayı ziyaret eder etmez internet bağlantınızın IPv6'ya uyumlu olup olmadığı otomatik olarak kontrol edilerek bilgi veriliyor.

06.06.2011 | Devamı »

iPhone Çağrılarını Avuç İçinden Yanıtlayacağınız Günler Yakındır

sanal-iphoneAlman Hasso Plattner Enstitüsünden iki araştırmacı iPhone'nunuz cebinizdeyken gelen çağrıları elinizin avuç içini kullanarak cevaplayabileceğiniz bir arayüz geliştirdi. Sadece çağrılara cevap vermekle kalmıyor, iPhone'daki uygulamaları da avucunuzun içinden yönetebiliyorsunuz. Ve zamanla telefonun ekranına bakmadan birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Böylelikle telefonun ekranı neredeyse ikinci plana düşüyor.

23.05.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.92.174.226 | Yüklenme: 0.284 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar