E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Twitter Üzerinden Resim Gönderebilen ve de Alabilen Bir Komidin

tableauTableau, internete bağlı, Twitter üzerinden resim yollamayı ve almayı çekmecesini açıp kapatma kolaylığında yapabileceğiniz başucunda durabilecek çok ilginç bir komidindir. Kısacası o aslında dışarıdan tek çekmeceli bir görünüme sahip internet özellikli bir resim tarayıcısı ve yazıcısıdır. O bir fiziksel e-posta gönderme çekmecesidir...

16.12.2010 | Devamı »

Dünyanın İlk Bilgisayarı Antikythera Düzeneğinin Çalışan Bir Modeli Legolarla Yeniden Yapıldı

antikytheraMÖ 100 yılında Yunanlar benzersiz hassaslıkta dişlilerden oluşan çok orjinal bir mekanik bilgisayar yaptılar. 2000 yıllık bir süre boyunca bu aracın kayıp olduğu düşünülmüştü. Fakat 1901 yılında Yunan Antikythera adasındaki enkazda avcılar tarafından bir Roma gemi batığında bulunmuştu. "Antikythera Düzeneği" olarak adlandırılan bu aygıtın ne işe yaradığı konusunda tartışmalar yıllarca sürerken 2006 yılında yapılan yüksek çözünürlüklü X-ray tomografisi sonucu cihazın gerçek yapım amaçları gökyüzü olaylarını ve güneş tutulmalarını eşi görülmemiş doğrulukta tahmin etmek olarak ortaya çıkmış oldu. 2010'da ise Antikythera Mekanizmasının tamamen birebir işlevsel kopyasını bir Apple mühendisi Legolar kullanılarak yeniden yaptı.

11.12.2010 | Devamı »

Geçmişten Günümüze İnternetteki Bazı Gelişmelerin ve İstatistiklerin Video Görselleştirmeleri

visualİstatistikler için yazılar ve sayıların gerekliliği ve önemi asla yadsınamaz. Fakat bazen bir grafik/görsel onbinlerce yazı ve rakamın ifade ettiği anlamı bir anda verebiliyor. Özellikle de yazısal ve rakamsal verilerin bir takım özel görselleştirme yöntemleriyle sabit veya dinamik görseller haline getirilmesi, istatistiğe bambaşka havalar katıyor ve olaya daha bütüncül bakılabilmesini sağlayabiliyor. İşte size internetle ve webdeki yeniliklerle ilgili video haline getirilmiş çok ilginç bazı görsel istatistikleri sunuyoruz.

26.11.2010 | Devamı »

Online Resim Kaynaklarındaki Fotoğraflardan 3 Boyutlu Modeller Yapabilen Yeni Bir Teknik

3-boyutlu-modellemeKuzey Carolina Üniversitesinden araştırmacılar internetteki Flickr gibi benzeri resim paylaşım kaynaklarından belli bir coğrafi yer veya mekanla ilgili binlerce resmi kullanarak o yerin 3 boyutlu modellemesini yapabilen bir teknik geliştirdiler. Teknik ile yeterli sayıda fotoğrafa sahip yerlerin 3 boyutlu modelleri sadece bir masaüstü bilgisayar kullanılarak elde edilebiliyor.

24.11.2010 | Devamı »

İnternet Bağlantı Hızınız Neden Durup Dururken Yavaşlar ve Gerçek İnternet Hızınızı Ölçmenin Yolu

max-planck-instituteGlasnost, internet servis sağlayıcınızın (TTNET, Uydunet gibi - ISP) özellikle YouTube, Vimeo, DailyMotion, BitTorrent ve eMule gibi trafiği doldurdan ve yoğunlaştıran siteleri ziyaret ederken indirme-bağlanma hızınızı 'çaktırmadan' düşürüp düşürmediklerini tespit edebilmeyi sağlayan, Max Plank Enstitüsü tarafından yapılmış çok ilginç bir internet hız testi aracıdır.

22.11.2010 | Devamı »

Programcı Olmayanlar için Yeni Bir Görselleştirme Programlama Dili

impureImpure, bilgiyi toplamak, işlemek ve görselleştirmek için geliştirilmiş yeni bir görsel programlama dilidir. Impure, yeni görsel ve modüler arayüzü yoluyla bilgiyi programatik operatörler, kontroller ve görselleştirme methotlarıyla bağdaştırarak programcı olmayan kişilerle veri görselleştirmesi arasında bir köprü olmayı amaçlamaktadır.

14.11.2010 | Devamı »

Geleceğin Kaydedilmesi ve Geleceği Tahmin Edebilen Gerçek-Zamanlı Arama Motoru

recordedfutureRecorded Future adlı bir startup firması gelecekte ne olacağına dair ipuçlarını bulmak için internettten gerçek-zamanlı olarak veriler kazıyan/eşeleyen çok ilginç bir araç geliştirdi. Bu araç elde ettiği sonuçları geçmişten geleceğe uzanan bir zaman çizelgesi üzerine yerleştiriyor. İlk okuduğunuzda saçma ve garip bulmuş olabilirsiniz ama daha 18 aylık olan şirket, yaptığı bu araçla CIA ve Google'ın dikkatini çekerek onlardan fon sağladı. Peki bu tuhaf aracın çalışma prensibi ve teknolojisi nedir?

11.10.2010 | Devamı »

İstatistikler Işığında Dünyada ve Türkiye'de Elektronik Haberleşme Sektörü

btkBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) çalışanları Müberra Güngör, Yunus Şevki Kibar, Mehmet Emin Ulaşanoğlu, Talat Güçlü ve Ramazan Yılmaz tarafından "İstatistiki Veriler Işığında Dünyada ve Türkiye’de Elektronik Haberleşme Sektörü" başlıklı bir araştırma raporu yayınladı. Raporda, dünyada ve Türkiye’de elektronik haberleşme sektöründe kaydedilen gelişmeler incelenerek, Türkiye elektronik haberleşme pazarı büyüklükleri ve büyüme oranlarına yönelik temel bir analiz yapılmış ve genel görünüm ortaya konulmuştur. Elektronik haberleşme sektörüne genel bir bakıştan sonra, Türkiye’deki sabit ve mobil telefon hizmetleri ayrıntılı olarak incelenmiş, internet ve genişbant konuları da ayrıca ele alınmıştır.

06.10.2010 | Devamı »

Google Gerçek Zamanlı Arama Motoru Deneyimi

Google Gerçek Zamanlı Arama, Google'ın geleneksel arama motorunun arka planında bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü ve hatta bazen normal arama sonuçlarının arasına da serpiştirilen ve özellikle blog girişleriyle beraber Twitter ve Facebook durum güncellemeleri baz alınarak hazırladığı deneysel bir gerçek-zamanlı arama motorudur.

27.08.2010 | Devamı »

İnternetin veya Ağın Tarafsızlığı İlkesi Ne Demektir

İnternet veya ağın tarafsızlığı manalarına gelen Net Neutrality terimi ilk defa 2003 yılında Prof. Tim Wu tarafından popülerleştirilmişti. İnternetin erişim şebekelerinde internet servis sağlayıcılarının (ISP) ve hükümetlerin içerik, site, platform ve internet için kullanılan ekipmanlar üzerinde herhangi bir kısıtlama ve izin verilen haberleşme modlarına da hiçbir kısıtlama yapılmamasını savunan bir prensiptir. Ve son günlerde "ağın tarafsızlığı" meselesi Google-Verizon ikilisinin kendi aralarında anlaştıkları, parası olana daha hızlı internet anlayışından ötürü yeniden tartışma konusu haline geldi.

26.08.2010 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.92.174.226 | Yüklenme: 0.207 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar