E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Bulut Bilişim ve Depolama Servislerinin Detaylı Analiz ve Karşılaştırması

Google Drive'ın da gelişiyle iyice kızışan bulut bilişim tabanlı bulut depolama piyasasında birbirine rakip olabilecek servis sayısı şu an itibarıyla Amazon Cloud Drive, Apple iCloud, Box, Dropbox, Google Drive ve Microsoft SkyDrive olmak üzere 6'ya çıktı. Biz de bulut servislerini verdikleri hizmet ve sağladıkları özelliklere göre etraflıca inceledik.

 

Bulut bilişim (cloud computing), pratik yönetim, servis sağlayıcı ve uygulamanın bizzat kendisiyle en asgari düzeyde etkileşimle doğrudan siber uzayda ama sınırları belli ve güvenilir bir sanal havuzda, istenilen yer ve zamanda kullanılmak üzere temel bilişim hizmetlerine erişim sağlanması hizmetidir. Bulut bilişim, ortak bir noktadan aynen elektrik şebekeleri üzerinden satılan elektrik gibi kullanıcının ihtiyaç duyduğunda sahip olduğu (ya da henüz olmadığı) bilginin, sanal bir ortamda depolanması ve işlenmesinin karşılığı olarak kullandığı kadar ücretlendirilmesi veya ücretsiz bir şekilde sağlanması yoluyla yapıldığı yeni nesil bir bilişim hizmetidir ama kullanılan ürün ya da bilginin bizzat kendisi değildir.

 

Bulut bilişim ya da depolama hizmetinde en çok ve ilk olarak arzulanan kesintisiz olarak hizmetin alınabilmesi ve de uygun fiyat/özellik şartlarıdır. Bulut bilişim piyasasının alabildiğine kızıştığı ya da aslında kapışmanın ısınma turlarına başlanıldığı bu dönemde, kullanıcıya birden çok platformdan aynı anda buluta erişim imkanı, esnek fiyat politikası, zengin uygulama desteği ve de kesintisiz erişim sağlayabilecek olanlar bu yarışta mutlaka daha çok kazançlı çıkacaktırlar.

Sizin için piyasada kıran kırana vuruşan ve bu mücadelede bulut bilişimin daha da gelişmesine ön ayak olan Amazon Cloud Drive, Apple iCloud, Box, Dropbox, Google Drive ve Microsoft SkyDrive gibi büyük oyuncuları bulut depolama hizmetinde sağladıkları 16 farklı kritere göre karşılaştırıp ortak bir tabloda sizin için buluşturduk:

 

 
Amazon Cloud Drive
Apple iCloud
Box
Dropbox
Google Drive
Microsoft SkyDrive
Ücretsiz alan miktarı
5 GB
5 GB
5 GB
2 GB
5 GB
7 GB
100 GB aylık ücreti
8,33 $
8,33 $
 
19,99 $
4,99 $
4,16 $
Web erişimi
 
 
 
 
 
 
Android
 
 
 
 
 
 
Blackberry
 
 
 
 
 
 
iOS
 
 
 
 
 
 
Windows
 
 
 
 
 
 
Linux
 
 
 
 
 
 
Mac
 
 
 
 
 
 
Windows Phone (telefon)
 
 
 
 
 
 
Ortak dosya düzenleme
 
 
 
 
 
 
API desteği
 
 
 
 
 
 
Dosya boyutu sınırlaması
2 GB
Yok
Ücretsiz hesaplar için 25-100 MB, ücretliler için 2 GB
Masaüstü için yok, Web için 300 MB
10 GB
Masaüstü için 2 GB, Web için 300 MB
3. parti uygulamalar
 
 
 
 
 
Sadece Windows 8 uygulamaları
Özel özellikler
 
iOS backup ve servisleri entegresi
Yok
Ücretsiz yükseltme fırsatları
Gmail ve Google Docs entegresi
Office programları entegresi
Dosyalarınızın sahibi kim?
Amazon da sahibi
Apple da sahibi
Sadece siz
Sadece siz
Google da sahibi
Sadece siz

 

SONUÇLAR

Amazon Cloud Drive, aslında bir bulut bilişim hizmeti olmaktan daha ziyade, genelde kendi servislerine odaklanmış ve de web dışındaki platformlara hizmet vermeyen kısıtlı bir servistir. Amazon'un kitap ve müzik gibi hizmetleri için kullanılabilecek yedek bir depo gibi düşünmek lazım. Karşılaştırma tablosundaki kriterlere göre de zaten bunu çok iyi bir şekilde kanıtlıyor. Ayrıca dosyalarınızın mülkiyetine kendisi de sahip çıkıyor!

 

Apple iCloud, aynen Amazon'da olduğu gibi sadece iOS ve OSX hizmetlerine senkronize olabilen ve bunlarla eşgüdüm halinde çalışan kapalı bir bulut servisidir. Ayrıca dosyalarınızın mülkiyetine kendisi de sahip çıkıyor!

 

Box, aslında tamamen iş dünyasına ve ticarete odaklı bir bulut bilişim hizmetidir. Zira diğer servislerde olmayan LDAP ve Active Directory gibi sadece işe yönelik özellikleri vardır. Bu yüzden nerdeyse herşeyi paralıdır.

 

Dropbox, bu karşılaştırma çalışmasında ve de diğer öne çıkan diğer özellikleriyle de genelde son kullanıcıya hitap eden çok güzel bir bulut bilişim hizmetidir. Karşılaştırma tablosunda en olumlu ve iyi puanı alan tek servistir. Birden çok platform arasında sorunsuz çalışma ve de esnek kullanımının yanı sıra, sağladığı tonlarca uygulama ile bulut bilişimin hakkını gerçekten veriyor.

 

Google Drive, henüz yeni çıkmış ve beklentilerin aksine olarak birçok özellikten mahrum olan yeni bir bulut bilişim hizmetidir. Ama arkasında Google'ın olması, bünyesindeki dosyaların başkalarına Gmail desteği ile yollanabilmesini sağlaması, Google Docs'un tamamen kendisine dönüşmesi ve henüz eksik ama diğerlerine fark atabilecek YouTube entegrasyonu ile geleceği çok parlak gözüken bir bulut depolama servisidir. Kısacası hakkında tam manasıyla bir yorum yapmak için henüz çok erken. Bunun yanında dosyalarınızın mülkiyetine kendisi de sahip çıkıyor! Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Microsoft SkyDrive, masaüstünde kullanmaktan ötürü zaten çok aşina olduğunuz Word, Excel, Powerpoint gibi Office uygulamalarındaki avantajını bütünüyle buluta aktararak çok önemli bir avantajı elinde bulunduran bulut bilişim hizmetidir. Sağlamadığı bazı özelliklerden ötürü eleştirilebilse de, Windows Live kimliği ile kullanılabilmesi ve Google Drive'dakinin aksine dosyaların formatını online halinde bile değiştirmeden kullanabileceğiniz çok yararlı ve de en çok alanı veren bulut depolama servisidir.

 

Son kullanıcı olarak sizin üzerinize düşen son görev, kendi bulut bilişim ihtiyaçlarınızı iyi belirleyip, yukarıdaki karşılaştırma ve analizleri de inceleyerek sadece bir buluta odaklanıp zamandan ve işten tasarruf sağlamaktır...

 

Adresler

Bulut bilişim ve depolama ile ilgili olarak alttaki yazıları da okuyabilirsiniz:


· · · · · · · ·
Yazan: | 25.04.2012 | 16851 kez okundu.

Yazılar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yazıyı izinsiz olarak alıp başka herhangi bir yerde yayınlayamazsınız (Bkz "dijital at hırsızı" kimdir?). Yazıların başka yerlerde yayınlanmasına ücreti mukabili izin veriyoruz. Yazıları izinsiz olarak başka bir yerde yayınlamanız, her türlü hukuki sonucu kabul ettiğiniz manasına gelir. Yazıları izin almak ve kaynak göstermek kaydıyla sadece kamu kurumları ve akademik araştırmacılar ücretsiz olarak kullanabilir. Bunların dışında kalan herkes ücret öder. Detaylar için bize ulaşın.

Yorum altyapısı: Disqus

Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.196.98.96 | Yüklenme: 0.228 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar