E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1774 okunmaya de─čer yaz─▒ var.

├?ok Kapsaml├Ż Bir WordPress G├╝venli├░i Eklentisi

Wordfence, WordPress sitelerine özel firewall, antivirüs ve kötücül URL taraman├Żn yan├Żnda gerçek zamanl├Ż trafi├░i içerik toplayac├Żlar├Ż ve sahte tarama botlar├Żna kar├ż├Ż kontrol eden, sitenin çekirdek, tema ve eklenti dosyalar├Żn├Ż güvenlik zaafiyetlerine kar├ż├Ż koruyan, izinsiz kod de├░i├żiklerini önleyen ve daha birçok art├Żs├Ż olan harikulade bir güvenlik eklentisidir.

 

 

Wordfence WordPress için güvenli├░i kurumsal düzeyde ele alarak bütüncül bir yakla├ż├Żmla sitelere kar├ż├Ż olabilecek her türlü tehditi önlemeyi amaçlayan ve bu alanda ├żimdiye kadar ç├Żkm├Ż├ż en iyi güvenlik eklentisidir. Wordfence, WordPress'in omurgas├Żna oturarak güvenlik nam├Żna ne varsa kontrol alt├Żna almaktad├Żr. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri olan Wordfence'in ücretsiz sürümü fazlas├Żyla i├ż görmekte ve birçok zaafiyet ve tehdite kar├ż├Ż ilaç görevini görmektedir.

Wordfence'in özelliklerini ücretli ve ücretsiz sürüm ba├░lam├Żnda kar├ż├Żla├żt├Żrd├Ż├░├Żm├Żzda ücretsiz sürümün oldukça yeterli olabilece├░ini görüyoruz. Ayr├Żca ücretli sürümü kurumsal olarak WordPress kullananlar için pek de pahal├Ż de├░il:

 
Ücretsiz
Ücretli
API anahtar say├Żs├Ż
S├Żn├Żrs├Żz
1, 3 ve 10
Güvenlik aç├Żklar├Ż ve s├Żzmalar için uzaktan tarama
 
 
Doland├Żr├Żc├Żl├Żk ve kötü niyet aktivite ihtimali yüksek olan ve de hedef pazar├Żn├Żz├Żn d├Ż├ż├Żndaki ülkeleri %99,5 oran├Żnda bloklama ya da yönlendirme
 
 
Her 24 saatte bir kereden daha fazla s├Żkl├Żkla tarama
 
 
Taramalar├Ż operasyonel ihtiyaçlara ve dü├żük yo├░unluklu trafik zamanlar├Żna göre ayarlama
 
 
Premium destek
 
 
Çekirdek (core), tema ve eklenti dosyalar├Żn├Ż zararl├Ż kod bula├żmas├Żna kar├ż├Ż tarama
 
 
Çekirdek (core), tema ve eklenti dosyalar├Żnda yetkisiz de├░i├żiklikleri görüntüleme ve düzeltme
 
 
Makaleleri, statik sayfalar├Ż ve yorumlar├Ż kara listeye al├Żnm├Ż├ż kötücül URL'lere kar├ż├Ż tarama
 
 
Gerçek zamanl├Ż trafi├░i insan, tarama botlar├Ż ve hackerlar ├żeklinde ayr├Ż├żt├Żrabilme (Google Analytics'in hariç tuttu├░u veriler)
 
 
C99, R57, RootShell, Crystal Shell, Matamu, Cybershell, W4cking, Sniper, Predator, Jackal, Phantasma, GFS, Dive ve Dx gibi yüzlerce arka kap├Ż ve kötücül dosyaya kar├ż├Ż tarama
 
 
Firewall özelli├░i: sald├Żrganlar├Żn h├Żzlar├Żn├Ż s├Żn├Żrlama ya da bloklama ve engellenmi├ż IP'leri yönetme
 
 
Sahte Googlebotlar├Ż ve agresif tarama araçlar├Żn├Ż engelleme
 
 
Brute-force ile yap├Żlan giri├ż denemelerini (login) engelleme
 
 
En çok içerik tüketenleri ve sayfa bulunamad├Ż hatalar├Żn├Ż (404) görüntüleme
 
 
Disk alan├Żn├Ż görüntüleme ve ├żifre gücünü kontrol etme
 
 
DNS de├░i├żikliklerine kar├ż├Ż tarama
 
 
Çekirdek, tema ve eklenti dosyalar├Żn├Żn sürüm kontrolü
 
 

 

Hackerlara kar├ż├Ż oldukça iyi bir kalkan görevi gören Wordfence'in kullan├Żm├Ż ve kurulumu di├░er WordPress eklentilerine nazaran oldukça detayl├Ż ve dikkat gerektiriyor. Wordfence'in ayarlar├Ż üzerindeki de├░i├żiklerin güvenlik konusunda uzman ki├żilerin yapmas├Żnda çok fayda var. Zira tez bir heyecanla yap├Żlan ayarlar ve kullan├Żm WordPress sitesinizi felç edebilir ve çok ciddi eri├żim problemlerine neden olabilir.

 

 

Wordfence di├░er klasik WordPress eklentileri gibi kullan-b├Żrak tarz├Ż bir çal├Ż├żma mant├Ż├░├Żna sahip de├░ildir. Sürekli bir ├żekilde kontrol ve gözetim gerektirir. Gerçek-zamanl├Ż müdahale gerektirebilecek birçok kritik durumda karar alma konusunu mutlaka uzman ki├żilerin yapmas├Ż gerekir.

Wordfence'in ilk kurulumu iki a├żamada gerçekle├żir. Önce WordPress dizininden Wordfence eklentisini indirirsiniz. Ard├Żnda ücreli ya da ücretsiz kullan├Żm ├żeklinize göre bir API anahtar├Ż al├Żrs├Żn├Żz. Ve sonras├Żnda detaylar├Ż ayarlamalar├Ż yap├Żp, gözetmeye ba├żlars├Żn├Żz.

 

Adres: http://www.wordfence.com

WordPress güvenli├░i ile ilgili önceki yaz├Żlar:


· · · · · · · · · · ·
Yazan: | 10.11.2012 | 8583 kez okundu.

Yaz─▒lar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yaz─▒y─▒ izinsiz olarak al─▒p ba┼čka herhangi bir yerde yay─▒nlayamazs─▒n─▒z (Bkz "dijital at h─▒rs─▒z─▒" kimdir?). Yaz─▒lar─▒n ba┼čka yerlerde yay─▒nlanmas─▒na ├╝creti mukabili izin veriyoruz. Yaz─▒lar─▒ izinsiz olarak ba┼čka bir yerde yay─▒nlaman─▒z, her t├╝rl├╝ hukuki sonucu kabul etti─činiz manas─▒na gelir. Yaz─▒lar─▒ izin almak ve kaynak g├Âstermek kayd─▒yla sadece kamu kurumlar─▒ ve akademik ara┼čt─▒rmac─▒lar ├╝cretsiz olarak kullanabilir. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda kalan herkes ├╝cret ├Âder. Detaylar i├žin bize ula┼č─▒n.

Yorum altyap─▒s─▒: Disqus

Yukarı Çık

M. MEK─░N PESEN
© 2007-2015 E-S─░BER B─░LG─░-─░LET─░┼×─░M TEKNOLOJ─░LER─░
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneli─či
IP: 54.80.211.135 | Y├╝klenme: 0.198 saniye. | Hakk─▒m─▒zda | ─░leti┼čim | Reklam Verin | Site Politikalar─▒ | At─▒flar