E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1774 okunmaya de─čer yaz─▒ var.

Medeniyetler ├?at├Ż├żmas├Żna Uluslararas├Ż E-Posta Trafi├░inden Bakmak

Samuel Huntington, "Medeniyetler Çat├Ż├żmas├Ż" konulu tezinde 90'l├Ż y├Żllardan itibaren uluslararas├Ż ittifaklar├Żn kurulmas├Żnda veya ihtilaflarda politik nedenler ya da ekonomik ideolojilerden daha ziyade medeniyetlerin ve ulus devletlerin belirleyici olaca├░├Ż ve dolay├Żs├Żyla da çat├Ż├żmalar├Żn farkl├Ż medeniyetler ve etnik unsurlar aras├Żnda gerçekle├żece├░ini iddia ediyordu. ├Łnternetin de k├Żtalar ve kültürler aras├Żnda daha önceden hiç olmad├Ż├░├Ż kadar köprüler tesis edece├░i öngörülüyordu. ├Ł├żte bu minvalde bir grup ara├żt├Żrmac├Ż da 10 milyon Yahoo! e-postas├Żn├Ż analiz ederek e-postalar├Żn belirli ekonomik ve kültürel benzerlikteki ülkeler aras├Żnda çok daha s├Żk bir ak├Ż├ż e├░iliminde oldu├░unun sonucuna vard├Ż.

 

Medeniyetler ve farkl├Ż uluslar aras├Żndaki e-posta ak├Ż├ż trafi├░ini belirleyen ekonomik ve kültürel benzerliklerin hemen arkas├Żndan GSMH (Gayri Safi Millî Has├Żla), ticaret, dil ve Commonwealth olmayan sömürge ili├żkileri ile akademik-sondaja dair kültürel ölçümlerden güç-mesafe dengesi, bireycilik, erkeksilik ve belirsizlik gibi bir dizi faktörün de etkili oldu├░u ara├żt├Żrman├Żn bulgular├Ż aras├Żnda öne ç├Żk├Żyor.

Ara├żt├Żrmac├Żlar, Huntington'un gelece├░in sava├ż hatlar├Żn├Żn kültürler ve dinlerin aras├Żndaki ihtilaflardan meydana gelece├░i gibi yukar├Żdan a├ża├░├Żya do├░ru inen bir sav├Żn├Żn yerine, uluslararas├Ż konumlanmalar├Żn a├ża├░├Żdan yukar├Żya do├░ru bir bak├Ż├żtan alarak ki├żiler aras├Żndaki ileti├żime odaklanm├Ż├ż ve kültürel fay hatlar├Żn├Ż görebilmek için dünya ülkelerinin yerlerini bir küresel e-posta a├░├Żnda e├żle├żtirmi├ż.

 

Ara├żt├Żrmada tahmin edildi├░i üzere, bir s├Żn├Żr, uluslararas├Ż uçu├żlar ya da bir dizi ciddi ticaret ili├żkisi gibi aralar├Żnda ölçülebilir gerçek hayat ba├░lar├Ż bulunan ülkeler daha çok e-posta gönderme e├░iliminde oluyorlar. Fakat bunun yan├Żnda farkl├Żl├Żklar da yok de├░il. Örne├░in, Avrupa ekonomik alan├Żn├Żn ülkeleri, ara├żt├Żrma modelinin tahminlerinin tersine olarak çok daha az e-posta gönderirken, ├Łngiltere'yle sömürge ba├░lar├Ż olan ülkeler ise neredeyse hiç e-posta yollam├Żyor.

 

Ara├żt├Żrmada ortaya ç├Żkan bir tak├Żm tuhafl├Żklar da yine kültürel farkl├Żl├Żklara atfediliyor. Benzer erkek(si)lik (farkl├Ż cinsiyet rolleri) ve belirsizlikten kaç├Żnma (belirsiz durumlara kar├ż├Ż toplum genelindeki toleranss├Żzl├Żk) düzeyleri olan ülkeler daha fazla e-posta yollarken, tuhaf bir ├żekilde, benzer bireycilik düzeyleri olan ülkelerin daha az e-posta gönderdi├░i ortaya ç├Żkm├Ż├ż. Ülke baz├Żnda detaylara inildi├░inde de, örne├░in ABD'nin ├Łsrail, ├Łsviçre ve ├Łtalya ile daha yak├Żn dü├żtü├░ü ve Çin'in de Japonya ve Tayland ile daha yak├Żn oldu├░u görülmü├ż.

 

Ara├żt├Żrmac├Żlar daha çok Huntington'un tezine yak├Żn durmaya çal├Ż├żsa da, ├żerh dü├żmekten geri durmuyorlar. Bunlardan ilki medeniyetler ile ülkelerin ili├żki düzeyine katk├Żda bulunan faktörlerin örtü├żmesidir ki yaz├Żn├Żn ba├ż├Żnda bahsetti├░imiz dü├żüncelerdi bunlar. ├Łkinci olarak ise bir ileti├żim a├░├Żn├Żn incelenmi├ż olmas├Ż gerçe├░idir ki, aralar├Żnda ileti├żim olmayan ülkelerin aras├Żnda bir "çat├Ż├żma" olmak zorunda olmad├Ż├░├Ż ve Huntington'un da daha çok etnik çat├Ż├żma taraf├Żnda oldu├░una dikkat çekiyorlar.

 

Gerçekten de, etnik çat├Ż├żma ile ilgili Huntington'un fikirlerinin geçerlili├░i çoktand├Żr tart├Ż├żma haline gelmi├żtir ve ara├żt├Żrmac├Żlar da bunun geçerlili├░ini k├Żsmi olarak, yani ileti├żim a├░lar├Ż için oldu├░unu gösterecek ├żekilde kendilerini s├Żn├Żrl├Żyorlar. Ara├żt├Żrmayla ilgili detaylar├Ż merak eden okuyucular, bizimle ileti├żime geçmeleri halinde ara├żt├Żrma belgesine ula├żabilirler.


· · · · · ·
Yazan: | 01.05.2013 | 2814 kez okundu.

Yaz─▒lar E-Posta Kutunuza Gelsin:

Bu yaz─▒y─▒ izinsiz olarak al─▒p ba┼čka herhangi bir yerde yay─▒nlayamazs─▒n─▒z (Bkz "dijital at h─▒rs─▒z─▒" kimdir?). Yaz─▒lar─▒n ba┼čka yerlerde yay─▒nlanmas─▒na ├╝creti mukabili izin veriyoruz. Yaz─▒lar─▒ izinsiz olarak ba┼čka bir yerde yay─▒nlaman─▒z, her t├╝rl├╝ hukuki sonucu kabul etti─činiz manas─▒na gelir. Yaz─▒lar─▒ izin almak ve kaynak g├Âstermek kayd─▒yla sadece kamu kurumlar─▒ ve akademik ara┼čt─▒rmac─▒lar ├╝cretsiz olarak kullanabilir. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda kalan herkes ├╝cret ├Âder. Detaylar i├žin bize ula┼č─▒n.

Yorum altyap─▒s─▒: Disqus

Yukarı Çık

M. MEK─░N PESEN
© 2007-2015 E-S─░BER B─░LG─░-─░LET─░┼×─░M TEKNOLOJ─░LER─░
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneli─či
IP: 54.80.211.135 | Y├╝klenme: 0.355 saniye. | Hakk─▒m─▒zda | ─░leti┼čim | Reklam Verin | Site Politikalar─▒ | At─▒flar