E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Size Ait Olmayan Başka Sitelerin Sayfaları Google Arama Sonuçlarından Nasıl Kaldırılır

Aslında böyle bir olayın yapıldığına geçenlerde Google+ servisinin dünya geneli lansmanının yapılmasının hemen ardından Türkiye'de bunun duyurusunu ilk yapan site olmamız hasebiyle farkına vardık. Yalnız ortada bir gariplik vardı. Tanıtımı yapan ilk biz olmamıza rağmen, her ne olduysa oldu ve tanıtım yazımız Google tarafından tarandığı ve de sonuçlarda çıktığı halde arama sonuçlarından çıkarıldı. Ve sonuçlarda bu hileyi yaptığını düşündüğümüz sahtekar site ilk sıraya çıktı. Hem de aynı haberi bizden saatler sonra yayınlamış olmasına rağmen. Peki herhangi bir site, kendi rakibi başka bir sitenin sayfalarını Google'dan nasıl kaldırabilir? Çok kolay! Google Webmasters Tool'daki URL Removal aracının bir açığından faydalanarak...

20.07.2011 | Devamı »

İnternetin Büyük Oyuncuları İçin Bir Kullanıcının Değeri Nedir

Bir web sitesinin ya da hizmetinin değeri neyle ölçülür? Ziyaretçi sayısı ile mi, yoksa bu ziyaretçilerin kalıcı ve sadık birer kullanıcıya dönüşüp oradan da doğrudan veya dolaylı gelir getiren bir hale gelmesi mi? İnternet şirketleri yatırım alırken ya da piyasa ölçeğinde bir değer kazanırken birçok faktör ele alınır. Bu minvalde her bir kullanıcının ne kadar ettiği ya da değeri meselesi ortaya çıkıyor. Bu ise internet sitesine ve verdiği hizmete göre çeşitlilik arz edebiliyor.  Ama bir şirketin kullanıcı başına kazandığı gelir, yatırımcıların karar vermesindeki en önemli etken oluyor.

14.07.2011 | Devamı »

Google'daki Bütün Verilerinizi Tek Tıkla İndirin

Google Takeout, Google'ın yeni bir sosyal ağ projesi olan Google+ çerçevesinde devreye aldığı ama bağımsız bir servis olarak da çalışabilen ve Google Buzz mesajlarını, haberleştiğiniz kişileri, sosyal çevrenizi (social circle), Picasa resimlerinizi ve de profilinizdeki bütün verileri tek tuşla dışarı aktarmanızı yani bilgisayarınıza indirmenizi sağlayan çok yararlı bir araçtır.

29.06.2011 | Devamı »

Flash (SWF) Dosyalarını Online HTML5 Formatına Dönüştürün

Google Swiffy, hazır Flash (SWF) dosyalarını online olarak HTML5 formatına dönüştüren oldukça pratik ve yararlı bir Google Labs aracıdır. Özellikle mobil cihazlarda Flash'ın henüz tam manasıyla desteklenmemesine bir çözüm olarak geliştirilmiş araç Adobe'nin aynı işi yapmak için daha önceden çıkarmış olduğu Wallaby aracıdan daha pratik.

29.06.2011 | Devamı »

Google'ın En Çok Kullanılan Servislerini Tek Bir Sayfadan Sorgulayın

"What do you love?" yani 'ne seviyorsun?", Google'ın tek bir sayfadan aramasını yaptığınız ilgili sorgunun Maps (haritalar), YouTube, SketchUp, blog arama, Calendar (takvim), patent arama, Picasa (resimler), Books (kitaplar), Chrome (web tarayıcısı), Translate (çeviri), resim arama, Earth, Voice (VoIP), mobil, Trends (trendler), Gmail, News (haberler), Groups, Moderator, ürün arama ve Alerts (alarm) olmak üzere tam 21 farklı servisindeki sonuçlarını tek bir yerde bloklar haline gösteren ve ilgili servislere kısayolları arama sorgusuna göre otomatik olarak hazırlayan oldukça ilginç ve pratik bir mashup tarzı sitesidir.

28.06.2011 | Devamı »

Google Resim Aramada Biri Gizli ve Biri de Açık Olmak Üzere 2 Yeni Özellik

Google geçenlerde doğrudan web tarayıcısı üzerinden benzerini bulmak istediğiniz resimleri ister resmi  yükleyerek isterseniz de resmin url adresini girerek hem tersine resim arama hem de bir resim ile başka resimleri arama özelliğini duyurmuştu. Fakat bunun öncesinde oldukça ilginç başka bir özelliği de birkaç ay önce çaktırmadan devreye sokmuş.

27.06.2011 | Devamı »

İnternet ve İfade Özgürlüğü Bildirgesi

birlesmis-milletlerBirleşmiş Milletler geçen haftalarda yayınladığı bir raporda, internet erişimini "bir insan hakkı" olarak tanımlamış ve siyasetçilerin bunu sağlamakla yükümlü olduklarını belirtmişti. Birleşmiş Milletler bu sefer de suçun önlenmesi ve çocuklar başta olmak üzere insanların temel haklarının korunmasına yönelik sınırlamaları makul bulmakla birlikte, hükümetlerin internet konusunda uluslararası kanunlara uygun sınırlamalar getirmesini, bu konuda dengeli olmasını, fikir ve ifade özgürlüğünü engellememesi gerektiği konusunda bir bildirge yayınladı.

21.06.2011 | Devamı »

Son 13 Yıla Damgasını Vuran Google'ın Genel Durum Raporu

seytani-google-21998 yılında Sergei Brin ve Larry Page tarafından kurulan Google'ın web sitesi 1999'da açılmıştır. İlk halka arzı 2004 yılında gerçekleşmiş ve 2010 yılı geliri 29,3 milyar dolara ulaşmıştır. Küresel arama motoru pazarında % 83'lük gelire bağlı pazar payı ile açık ara pazar lideridir Ve aynı zamanda bulut bilişim, reklamcılık teknolojileri ve video paylaşım gibi farklı alanlarda çok sayıda şirketi bünyesine katarak ilerlemektedir. Son 13 yıllık zamanda Google'ın nasıl bir evrim geçirdiği, stratejisi, alımları, gelir durumu ve hizmetleri hakkında çok kapsamlı bir rapor hazırladık.

20.06.2011 | Devamı »

3 Farklı Araştırma Firmasından Google, Bing, Yahoo, Ask ve AOL'un Karşılaştırmalı Pazar Payları

web-aramaCompete, comScore ve Hitwise adlı anket ve araştırma firmaları Google, Bing, Yahoo, Ask ve AOL arama motorlarının Mayıs ayı baz alınarak pazar paylarını ayrı ayrı yayınladı. Raporlara göre son aylarda Google'ın pazar payından azar azar koparan Bing, pay kapmak yerine birazcık geriye bile düşmüş. Karşılaştırmalı olarak sunduğumuz farklı firmalara ait arama pazar payları sonuçları gerçekten ilgi çekici.

19.06.2011 | Devamı »

CSS Kodlarında Yapılan Hataları Online Bulun

css-lintCSS Lint, CSS kodlarını online olarak kontrol ederek yapılan hataları ve eksiklikleri ilgili yeri doğrudan gösterek ve açıklama ile yapan oldukça yararlı ve pratik bir araçtır. CSS'de yapılan kodlama hatalarını online tespit etmek için birebir.

16.06.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.145.103.69 | Yüklenme: 0.214 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar