E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Google Hesap Etkinliği Raporları

Google Hesap Etkinliği, kullanmış olduğunuz Google ürünlerindeki tüm hesap etkinliğinizin aylık özetlerini sunan ve aslında biraz da kişilerin narsistik duygularını kabartacak bir Google hesapları analitiği hizmetidir. Google, Hesap Etkinliği hizmetini Google ürünlerinde şeffaflık ve denetim sağlamak için tasarlanmış. Hesap Etkinliği raporları, hesabınızda oturum açtığınızda, her ürünle ilişkili kullandığınız verilerin özetini gösterir ve kişisel ayarlarınızı değiştirmeniz için bağlantılar sağlar.

28.03.2012 | Devamı »

Web Trafiğinin Yüzde 51'ini İnsanlar Üretmiyor

Web trafiğinin sadece insanlar tarafından üretildiğini zannediyorsanız, fazlasıyla yanılıyorsunuz. Zira web trafiğine başta Googlebot olmak üzere arama motorlarının tarama robotları, casus yazılımlar, hacker araçları, otomatik yorumlama araçları gibi çeşitli inorganik uygulamalar ket vurmakta ve sitelerin bant genişliğini ciddi oranlarda tüketmektedirler. Geçen yıl internet trafiğinin neredeyse yarısına bizzat Googlebot'un neden olduğundan etraflıca bahsetmiştik. Fakat yeni yapılan bir araştırmada web trafiğinin %51'nin insanlar tarafından üretilmediği, aksine Googlebot başta olmak üzere birçok inorganik araçtan kaynaklandığı ortaya çıktı.

16.03.2012 | Devamı »

Yandex.Metrica ile Google Analytics'in Detaylı Karşılaştırması

Yandex, Türkiye pazarına girdiği günden bu yana küresel olarak zaten yayında olan araçlarını Türk kullanıları için de birer birer devreye sokmaya başladı. Bunun web site yöneticileri için güzel ve kullanışlı bir örneği olabilecek ve de Google Analytics rakibi niteliğindeki aracı olan Yandex.Metrica'dır. Bu yazımızda henüz Türk web sitesi sahipleri için yeni devreye yeni girmiş fakat İngilizce dilinde zaten yayın yapan Yandex.Metrica'nın özelliklerini tek tek saymak yerine webmasterlar için çok daha işe yarayabilecek bir Google Analytics ve Yandex.Metrica karşılaştırması yapacağız. GÜNCELLEME: 14.03.12 tarih ve 21:00 saatinde Yandex'ten gelen resmi açıklama ve yeni eklemeler.

14.03.2012 | Devamı »

Mevcut WordPress Sitenizin Domain Adresini Kolayca Değiştirin

WordPress, kullanım kolaylığı ve yetenekleriyle internetin neredeyse en çok kullanılan içerik ve blog yönetim sistemidir. Tek bir kurulum ile birden çok site yönetiminin yanında oldukça geniş tema ve eklenti desteğiyle blogcuların vazgeçilmez aracıdır. Sağladığı kolaylıklardan öle bir tanesi var ki, gerçekten blog ve site yönetiminde başka bir sistemin onun eline su dökememesinin yegane kanıtı olsa gerek! O da, var olan ve oturmuş bir WordPress site veya blogunun içeriğini ve altyapısını bozmaya hiç gerek kalmadan domain adresini tamamen değiştirmek.

09.03.2012 | Devamı »

Web Sayfalarının Zamanla Trafik Kaybetmesi veya Kazanmasının Temel Dinamikleri

Web sitelerinin en büyük derdi tabii ki trafik! Bazı siteler var ki, çok yoğun trafik çekmelerine rağmen bir süre sonra ziyaretçi sayısında ciddi gerileme yaşar. Bazıları da var ki, uzun dönemler yüksek trafik çektikten bir süre sonra ilk performansını yitirse de, yıllar sonra bile eski performansını tekrar elde edebilir. Yani yıllara yayılan dalgalı bir trafik yapısı vardır. Peki birçok sitenin aksine bazı web sitelerinin trafikleri niçin zamanla düşmez? Web trafiğinin zamana bağlı bir matematiği var mıdır?

23.02.2012 | Devamı »

Türkçe Web'e Göre Türk Futbolunun Rüya Takımı, En Popüler İsimleri ve Kulüpleri

Yandex, Türkçe içerikli sitelerde geçen en popüler isimleri araştırdı. 2011-2012 sezonu Süper Lig’indeki kulüplerin tüm oyuncu ve antrenörlerinin isimlerinin Türkçe internette kullanılma sıklığına göre hazırlanan araştırmaya göre bir "rüya takımı" ve onun antrenörü ortaya çıkarılmış. Ayrıca Türkçe web'deki en popüler takımlar sırasıyla Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor olmuş.

07.02.2012 | Devamı »

İnternetin Kalbinde Yaşanan API Savaşlarındaki Son Durum: API'ler İnterneti Dönüştürüyor

Uygulama programlama arayüzü olarak bilinen API'ler günümüz interneti ve 2.-3. parti uygulamalarının can simidi olmaktan da öteye geçip çoktan web uygulamalarının damarlarında akan kan haline geldi. Çoğunlukla ücretsiz olan API'lerin indekslendiği ProgrammableWeb'e göre internette hali hazırdaki API'lerin sayısı 5000'i geçmiş durumda. Web, API'lere göre yeniden dizayn ediliyor. En çok ve etkili API'yi yayınlayanların sanal alemi yeniden dizayn etmede söz hakları da daha fazla oluyor.

06.02.2012 | Devamı »

İnternette Unicode Kullanımı Yüzde 60'ı Geçti

Unicode (evrensel kod) hangi altyapı, programlama dili ya da yazılım olursa olsun her bir yazı karakteri için ortak ve değişmez bir sayı değerini atayan bir evrensel karakterler standardıdır. Uzun yılar kullanıcıların farklı farklı karakter kodlamaları ile boğuşması ve özellikle internette bilgi üretimi esnasında sıkıntılar yaşanmasına neden olan karakter görüntüleme problemine evrensel çapta getirilmiş olan ve yeryüzündeki tüm karakterlere bir sayı değeri atamayı amaçlayan bir sistemdir. Son yıllarda web sitelerindeki genel eğilim unicode sistemine (UTF-8) hızlı bir geçiş yönündedir. Google'ın bu konuda yapmış olduğu en son araştırmaya göre Web'in %60'tan fazlası hali hazırda unicode sistemine geçmiş durumda.

04.02.2012 | Devamı »

Google Psişizmi: Google'ın Facebook Hakkındaki Düşüncelerini Aramalardan Öğrenin

Google'a anlık "otomatik tamamlama" yani arama tavsiyesi özelliği geldiğinden beri tam istediğiniz arama sonuçlarına ulaşmak gerçekten çok kolaylaştı. Fakat arama kutucuğunda otomatik tamamlama ve tavsiye olarak kullanıcıya sunulanlar aslında bizzat arama motorunun atadığı öneriler olmaktan ziyade, dünya geneli tüm kullanıcıların girmiş olduğu arama sorgularının ortalaması olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu tavsiyeleri Google'ı dünya genelinde kullanan tüm kullanıcıların tercih ve alışkanlıkları belirliyor. Bu da arama tavsiyelerinin zamanla psişik bir ruha sahip olma durumunu doğuruyor. Bu yazıda Google'ın Facebook hakkındaki olası kanaatlerini "otomatik tamamlama" özelliğini kullanarak ortaya çıkartmaya çalışacağız.

02.02.2012 | Devamı »

Türkçe İçerikli İnternette En Çok Kullanılan Yabancı Kökenli Kelimeler

Yandex Türkçe içerikli sitelerde Batı dillerinden gelen kelimelerin kullanım sıklığına dair bazı istatistikleri analiz ettiği bir rapor hazırladı. Buna göre Türkçe sitelerde en çok rastlanan yabancı kökenli kelimelerin zirvesinde bulunan "video" sözcüğü aynı zamanda, genel olarak en çok kullanılan 10 kelime arasında yer alıyor.

25.01.2012 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.92.174.226 | Yüklenme: 0.208 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar