E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Sayılarla İnternetin 2011 Yılı

2011, internet için önceki yıllarda olduğu gibi sınırların zorlandığı bir yıl oldu. İnternetin neredeyse her alanında yüksek değerler ve sayılara ulaşıldı. Peki 2011'de internette neler oldu? Kaç tane e-posta gönderildi? Kaç yeni domain adresi açıldı? Facebook'a ne kadar yeni resim yüklendi? Youtube'da kaç tane video gösterildi? Size çarpıcı istatistikleri sunuyoruz.

22.01.2012 | Devamı »

Google Arama Sonuçlarınızda Çıkmasını İstemediğiniz Siteleri Engelleyin

Google'ı hesabınız açık bir şekilde kullanırken, arama sonuçlarınızda çıkan bir siteden hoşlanmıyorsanız, söz konusu site ve içindeki sayfaların tamamını engelleyebilirsiniz. Engelleme işleminden sonra, Google'da oturumunuz açıkken arama yaptığınızda bu sayfaların hiçbirini görmezsiniz. Eğer fikrinizi sonradan değiştirirseniz engellemeyi kaldırabilirsiniz.

14.01.2012 | Devamı »

RSS'leri Derlemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

FeedEk, her türlü RSS beslemesini herhangi bir sunucu tabanlı derlemeye gerek duymadan direkt web sayfası üzerinde jQuery yardımıyla işleyip gösterebilen, tamamen Engin Kızıl isimli bir Türk yazılım geliştiricisi tarafından yapılmış olan harikulade bir jQuery eklentisidir.

13.01.2012 | Devamı »

Google Adım Adım İnterneti Balkanlaştırıyor

Google Salı günü tüm arama sonuçlarının yanında, web’de size ait olan, tanıdıklarınızın sizinle paylaştıkları ve hatta tanımadığınız ama belki tanışmayı isteyebileceğiniz insanların paylaştıklarına da tek bir arama kutusu üzerinden ulaşabilmenizi sağlayacak "Arama Artı Sizin Dünyanız" uygulamasını devreye soktu. Google, Google+ ile hatırı sayılır miktarda kullanıcı sayısını elde ettiğini düşünmüş olmalı ki, içerikle birlikte insanları ve ilişkilerini de anlayabilmek için arama sonuçlarına kişisel sonuçları, aramada profilleri ve de kişiler ve sayfaları dahil etti. Peki "sizin dünyanız" sloganıyla başlatılan bu hizmetin içinde Facebook ve Twitter var mı? Cevap 'hayır'. Peki buna sebep olan kim? Cevap 'Google', 'Facebook' ve 'Twitter'. Peki interneti şimdiye kadar en kapsamlı bir şekilde tarayan Google'ın sosyal aramasına dahil etmediği, ama sahip oldukları kullanıcı sayısıyla toplamda 1 milyarı fazlasıyla geçen ve de sosyal ağlardaki içeriğin 'gerçek-zamanlı' olarak nabzının attığı Facebook ve Twitter'ın bulunmadığı bir sistem gerçekten bizim dünyamız olabilir mi?

12.01.2012 | Devamı »

En Dayanıklı ve Güvenilir Blog Servisi Hangisi?

2011 yılı milyonlarca blogun havada uçuştuğu bol içerikli bir yıl olarak geçti. Bu blogların çoğu ise doğrudan blog servislerinde barındırılanlardan oluştu. Blog yayıncılığı için kullanılan servislerin öncülüğü Blogger ile başlayıp, peşinden WordPress ve Typepad gibi servislerle devam etti. Sonradan bazı servislerin (Tumblr, Posterous) çok hızlı popüler olmaları ilklerini geride bırakıyor gibi gösterse de, bu onların harikulade sistemler olduğunu maalesef kanıtlamıyor. Bunların servis kesinti süreleri ciddi problem oluşturuyor.

09.01.2012 | Devamı »

Web Sayfalarındaki Yazıların İşaretlenip Bir Link Şeklinde Paylaşılmasını Sağlayın

Masha, 'mark & share' yani Türkçesi 'işaretle ve paylaş' olan, ziyaretçilerin web sayfalarında ilginç buldukları metinleri veya ifadeleri sarı renki arka plana alacak şekilde işaretleyip, bunu da anında ilgili sayfanın adresine bir parametre şeklinde ekleyip kolayca paylaşılmasını sağlayan çok inovatif bir Javascript uygulamasıdır. Web sayfalarındaki yazıların sadece dikkat çekilmek istenen kısımlarının paylaşılmasını sağlar.

04.01.2012 | Devamı »

Son 20 Yılın Dünya Geneli İnternet Penetrasyonu

2011 Mart itibarıyla dünyadaki internet kullanıcıları sayısı 2 milyara ulaştı. Ama hala 5 milyarlık devasa bir nüfusun internet kullanıcısı olmadığı görülüyor. İnternetin önümüzdeki yıllarda çok daha geniş kitlelere ulaşacağı, yani internet penetrasyonunun hızla artacağı bekleniyor. Çoğumuz için 10-15 yıl önce aynı anda hem evde hem de işyerinde bir internet bağlantısına sahip olmak bir ütopya iken, bugün adiyattan durum halini aldı. Peki 20 yıldan bu yana penetrasyon nasıl değişti?

28.12.2011 | Devamı »

Yandex'ten Sitelere Özel Site İçi Arama Motoru

Yandex, web sitelerinin ziyaretçileri için kendi siteleri içinde arama yapmalarını sağlayacak bir özel arama motoru yayınlandı. Tamamen kendi sitenize göre özelleştirebileceğiniz Yandex.Özel Arama ile ziyareçiler Yandex'in altyapısına dayanarak sadece sizin içeriklerinizde site içi arama yapabiliyor.

27.12.2011 | Devamı »

CSS Düzenleme Esnasında Web Sayfaları da Kendiliğinden Otomatik Güncellensin

CSSrefresh, web sitesi geliştiricilerinin yayında olan bir sitenin tasarımıyla ilgili olan CSS dosyalarında gerçek-zamanlı değişiklik yaparken veya yaptıktan sonra karşılaştıkları en büyük sorun olan yeni durumun güncellenmesini, ziyaretçinin ekranında sayfayı yenilemeye gerek kalmadan (F5) anında ve de çaktırmadan otomatik olarak yapan oldukça harika bir JavaScript uygulamasıdır.

26.12.2011 | Devamı »

Düz HTML Listelerini Dinamik Listelere Çevirin

List.js, sadece 7 kb boyutunda ve web tarayıcısı üzerinden düz listelere sanki sunucu üzerinden yapılıyormuş gibi dinamik ve efektif özellikler kazandıran çok inovatif bir listeleme scriptidir. List.js ile statik HTML listelerine PHP ya da ASP gibi dinamik kodlamalardan bağımsız olarak her türlü arama, sıralama, filtreleme, madde ekleme-çıkarma ve güncelleme özellikleri kazandırılabiliyor.

19.12.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.145.103.69 | Yüklenme: 0.245 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar