E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Sitelerdeki Reklamları Bloklayan Adblock'u Engelleyebilen bir jQuery Eklentisi

Son yıllarda milyonlarca web kullanıcısı ziyaret ettiği sitelerde reklam görmek istemediği için bu reklamları web tarayıcısı üzerinden otomatik olarak bloklayan yani reklam gösterimini engeleyen tarayıcı eklentilerine acayip rağbet gösteriyor. Özellikle ziyaretçiye içerik göstermek yerine reklamla boğan kalitesiz bazı forum ve siteleri bir kenara koyacak olursak, ziyaretçiyi rahatsız etmeyen ve yerleri sayfalarda sabit olan reklamların web girişimcilerinin ekmek kapısı olduğu, hiç olmazsa barındırma ve alan adı masraflarını bu yolla karşıladığı düşünüldüğünde, ziyaretçinin reklam engelleme eklentilerini kullanması hiç adil bir davranış değil. Ama artık buna da bir çözüm var. Kısacası Adblock ve benzeri uygulamaların sitelerdeki reklamları kapatmasını engelleyen yani onları çalışmaz hale getiren bir jQuery yöntemi var.

18.12.2011 | Devamı »

2011 Yılında Google'da En Çok Arananlar

Oldukça dalgalı ve hareketli geçen 2011 yılına ait ruhun fotoğrafı bu yıl da yine Google Zeitgeist 2011 ile çekildi. Zeitgeist ile, hem dünyada hem de diğer ülkelerde ayrı ayrı yılın en popüler ve en hızlı yükselen trendlerini öğreniyoruz. Türkiye’de ise bu yıl arama trendlerinin başını raiting şikesi yapan yerli diziler çekti. Türkiye için hazırlanan en hızlı yükselen aramalar listesinde 'Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ilk sıraya yerleşirken, ikinci sırada e-devlet uygulaması, üçüncü sırada ise yine bir başka şaibeli dizi olan ‘Adını Feriha Koydum’ yer aldı. Haberler kategorisinde ise en hızlı yükselen aramaların başında spor klüpleri ön plana çıktı.

15.12.2011 | Devamı »

Dünya Geneli 2011 Yılı Web Analitik İncelemesi

KISSmetrics dünya geneli yüzbinlerce internet sitenin katılmış olduğu Google'ın web tarama davranışları çalışmasındaki verilerden 2011 yılına ait web analitik incelemesini yayınladı. Çalışmada, küresel çapta sitelerde geçirilen ortalama süreler, hemen çıkma oranları ve işletim sistemi savaşları gibi çok önemli web kullanım trendleri sunuluyor.

15.12.2011 | Devamı »

Web Sayfalarının Arka Plan Zemininde YouTube Videolarını Döndürün

Tubular, web sayfalarının arka plan tasarımında resim yerine YouTube videolarını oynatmayı sağlayan oldukça ilginç bir jQuery eklentisidir. Web sayfalarının arka planında döndürmek istediğiniz YouTube videosunun ID kodunu uygulamaya tanıtarak, sayfanın zemininde sürekli olarak bir videonun dönmesini sağlayabiliyorsunuz.

12.12.2011 | Devamı »

Google'ın Web Sitelerini Tarayamama Nedenleri

Google, kendi webmaster forumlarında web site sahiplerinin sıklıkla şikayet ettiği hosting ile alakalı olan site tarama ve sonuçlarda görünmeme problemlerini ve de bu durumların web site yöneticisinden (webmaster) mi yoksa barındırma (hosting) hizmetini alınan yerden mi kaynaklandığını anlatan bir rehber yayınlandı. Sizin için bu rehberden genelde herkesin muzdarip olduğu bu ortak problemleri derleyerek neler yapılabileceği konusunda çözüm önerilerini paylaştık.

10.12.2011 | Devamı »

İstanbul Trafiğinin Video Görselleştirmesi

Yandex, kendi trafik uygulamasını yükleyen sürücülerin araçlarından gelen GPS verilerini analiz ederek İstanbul'un 24 saatlik trafik durumunun güncel ve ayrıntılı bir görselleştirmesini yayınladı. 3 Kasım 2011 gününü baz alan İstanbul'un 1 günlük gerçek trafiğinin 1,12 dakikalık video görselleştirmesinde İstanbul trafiğinin yoğunluğu 1-9 puan arasında derecelendiriliyor.

08.12.2011 | Devamı »

Google ile Karmaşık Matematiksel Fonksiyonların Grafiğini Online Çizin

Google dehası hız kesmeden devam ediyor. Özellikle üniversitelerin mühendislik fakültesi öğrencilerinin ileri calculus ya da fizik derslerinde sıklıkla karşılaştıkları ve yapmaktan köşe bucak kaçtıkları sin(x)'li, cos(x)'li veya ln(x)'li karmaşık fonksiyonların grafiklerini Google artık saniyeler içerisinde çizebiliyor.

06.12.2011 | Devamı »

Ve Chrome Sonunda Firefox'u Geçti

Dünya geneli web tarayıcısı kullanım savaşları iyiden iyiye şiddetlenmeye başladı. Her geçen gün bir web taracısının diğerlerine attığı bir gole şahit oluyoruz. Daha geçenlerde Internet Explorer'ın pazar payının %50'nin altına düşmesi şokunu yaşarken, şimdi de Google Chrome çok uzun süredir dünya geneli kullanımda kendini ikinciliğe mıhlayan Firefox'u tahtından indirerek ilk defa ikinciliği elde etti.

01.12.2011 | Devamı »

Şifreli Google Arama Trafiği Tüm Aramaların Neredeyse Yüzde 10'unu Teşkil Ediyor

Google'ın en son SSL'li aramayı (https://) yani ziyaretçilerine şifreli bir şekilde Google'da arama yapmalarını sağlayan hizmetini başlattığından beri bu yolla yapılan aramalar tüm Google aramalarının yaklaşık neredeyse %9-10'unu teşkil etmeye başladı. Kullanıcılar açısından faydalı, fakat site sahipleri, reklam verenler ve pazarlamacılar için oldukça dezavantaj oluşturan SSL'li arama yüzünden Google'dan gelen trafik bloklanarak Google Analytics ve benzeri analitik araçlarında arama motorundan gelen anahtar kelimelerin yerine "not provided" şeklinde bir bilgi gösteriliyor.

28.11.2011 | Devamı »

Korsan Yorumcularla Tüketiciler ve Kitleler İstenilen Şekilde Yönlendirilebiliyor

Kanada Victoria Üniversitesi ve Çin Peking Üniversitesi araştırmacıları internette yeni ortaya çıkmış ve markalara, içerik üreticilerine ve kuruluşlara çok fazla yan tesiri olabilecek olan ücret karşılığı gizli çalışan korsan internet yazarları hakkında Çin'deki örnekleri üzerinden hareketle çok ilginç bir araştırmaya imza attı. "Internet Water Army" yani bir çeşit internet sel ordusu olarak da çevrilebilecek olan bu kişi ve organizasyonlar, herhangi bir kişi, kurum, ürün ya da marka hakkında sitelerin forumlarına, Facebook sayfalarına, makalelerin yorum bölümlerine daha doğrusu dışarıdan yazı ve yorum girişi yapılabilecek her yere sahte profillerle kendilerini kiralayan kişilerin maksadına uygun olarak yalan, yanlış, kapa propaganda, iftira, kötüleyen, küçümseyen ya da tam tersine öven, pohpohlayacı ve abartan yorumlar yazarak diğer sıradan kullanıcıları ilgili hedef hakkında olumlu ya da olumsuz manipülasyona ve yanlış yönlendirmelere maruz bırakmaktadır.

24.11.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.145.103.69 | Yüklenme: 0.247 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar