E-Siber.com
M. Mekin Pesen
Sitede 1775 okunmaya değer yazı var.

Türkçe İçerikli Web Sayfalarında Duygu İfadelerinin (Emoticon) Kullanım Sıklığı

Yandex şimdiye kadar indekslemiş olduğu Türkçe içerikli hem .tr alan adı altındaki hem de dili Türkçe olan bütün sitelerden topladığı verilere dayanarak Türk internet kullanıcılarının duygularını ifade eden özel duygu simgelerinin (duygu ifadeleri veya emoticon) tüm Türkçe içerikli web sayfalarının en az üçte birinde bulunduğunu tespit etmiş. 500 milyona yakın farklı çeşidi olan duygu simgeleri (ifadeleri) arasında, olumlu duyguları ifade edenlerin sayısı olumsuz duygularla ilgili olanlardan tam üç buçuk kat daha fazla.

23.11.2011 | Devamı »

Türkçe İnternetin Gözünden Dünya Ülkeleri

Türkiye pazarına geçenlerde giren yeni arama motoru Yandex, şimdiye kadar indekslemiş olduğu Türkçe web sayfalarında kullanılan sözcüklerden çeşitli ülke isimlerinin ayrı ayrı kaç kere kullanıldığını tespit etti. Sonuçları harita üzerinde, her ülkenin büyüklüğü ülke isminin Türkçe İnternet’te kullanım sıklığına göre gösterilecek şekilde sunuldu ve ortaya çok ilginç bir harita çıktı.

15.11.2011 | Devamı »

Türkiye'de Doğrudan Domain Adresi Satma Yetkisi Olan Firmalar ve Türkiye Hosting Pazarı

Bilindiği üzere .com, .net, ve .org gibi domain adreslerini dünya genelinde dağıtmaya yetkili İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) adında uluslararası düzeyde organize olmuş ama aslında ipleri Amerika'nın elinde olan bir kurum var. Bu kurum diğer ülkelerdeki firmalara kendi adına domain satmaları için yetki (ICANN Accredited Registrars) vermektedir. Fakat bu yetkiyi de kolay kolay her firmaya vermemektedir. Türkiye'de ise bu yetkiye sahip sadece 5 adet firma var. Geriye kalan ve domain sattığını iddia eden bütün firmalar aslında ya bunların ya da yabancı firmaların bayisi (mümessili) konumundadır.

05.11.2011 | Devamı »

Ve Internet Explorer Döneminin Sonu Pazar Payının Yüzde 50'nin Altına Düşmesiyle Yaklaştı

Son birkaç yıldır çok fena bir şekilde kızışan internet tarayıcısı pazarı şu sıralar iyice karışmış durumda. Zira tarayıcı pazarındaki dengeler birinci sırayı yıllardır işgal eden İnternet Explorer web tarayıcısı dışında neredeyse kafa kafa gidiyor. Fakat yakın zamandan olan oldu ve dünya geneli Internet Explorer'ın kullanım oranı %50'nin altına düştü. Acaba internette bir çağ daha mı kapanıyor?

02.11.2011 | Devamı »

.COM Uzantılı Domain Adresi Sayısı 100 Milyonu Yakalamak Üzere

İnternetin ilk üst seviye domain adresi uzantılarından biri olan .com çok yakın bir zamanda çeyrek asırlık geçmişine önemli bir kilometre taşı daha katmaya hazırlanıyor. Zira şu an itibarıyla dünya genelinde sadece .com uzantılı toplam kayıtlı domain adresi sayısı neredeyse 100 milyon rakamını yakalamak üzere.

19.10.2011 | Devamı »

Sosyal Paylaşım Düğmelerinin Sayaçlarını Tek Bir Düğmede Birleştirin

ShareCount, web sayfalarına kullanıcıların sosyal paylaşım etkinliğini ve interaktiviteyi artırmak için yerleştirilen Twitter Tweet, Facebook Beğen, Digg ve Delicious paylaşım düğmelerini ve onların kaç kez paylaşım yapıldığını gösteren sayaçlarını tek bir düğmede birleştiren ve tasarımda yerden tasarruf etmeyi sağlayan oldukça yararlı bir uygulamadır.

18.10.2011 | Devamı »

Detaylı Google Analytics Gerçek Zamanlı Analiz Özelliği İncelemesi

Google'ın geçen hafta duyurduğu, aslında çok önceden beri beklenen Google Analytics'te gerçek-zamanlı ziyaretçi takibi özelliği beta sürümüyle çıktı çıkmasına ama beklenen özellikleri hala benzer servislerin gerisinde gibi. Google Analytics'te gerçek-zamanlı takip ile temel olarak ziyaretçilerin coğrafi olarak nereden geldiğini, sitenize nasıl ulaştığını (arama motoru ya da yönlendirme) ve sitenizde o an nelerin okunduğunu görebileceksiniz.

06.10.2011 | Devamı »

MooTools ile Popüler Video Sitelerinin Videolarını Kolayca Entegre Edin

MooVES, YouTube, Vimeo, Dailymotion, Blip.tv, facebook, Flickr, Google Video, Megavideo, Metacafe, MySpace.tv, MSN, TwitVid, USTREAM ve Yahoo Video gibi farklı kodlarla çalışan kaynakların videolarını tek bir kod tanımlaması ile entegre ederek aynı sayfada oynatılmasını sağlayan oldukça yararlı bir MooTools eklentisidir. Eğer eklenti videoyu oynatamazsa bunun yerine mutlaka orijinal kaynağa link ve ziyaretçiye bir uyarı da gösterebilmektedir.

05.10.2011 | Devamı »

Yazı ve Başlıkların Ebatlarını Her Ekran Tipine Göre Otomatik Olarak Ayarlayın

Web sayfalarının hatta uygulamalarının envai çeşit cihaz ekranında farklı farklı görünmesi tasarımcıların bazen baş edilmesi en güç sorunlarından biri haline gelebiliyor. İşte FitText özellikle yazı ve başlıkların her ekran tipine göre kendi kendilerini otomatik olarak ayarlamalarını sağlayabilen oldukça yararlı bir jQuery eklentisidir. Kullanımı oldukça kolay olan FitText ile yazı ve metinlerin her ekranda düzgün ve normal göründüğünden emin olabiliyorsunuz.

08.09.2011 | Devamı »

Google ve Bing'in Otomatik Tamamlama Özelliğiyle Alfabenin Harflerine Atadığı Öneriler

Google başta olmak üzere arama motorlarının son bir iki yıldır kullanıcılarına kolaylık sağlamak için sunduğu arama kutucuğunda otomatik tamamlama ve tavsiye özelliği aslında bizzat arama motorunun atadığı öneriler olmaktan ziyade, dünya geneli tüm kullanıcıların girmiş olduğu arama sorgularının ortalaması olarak karşımıza çıkıyor. Peki Google, Bing ve Google Türkiye'nin kullanıcılarına otomatik tamamlamada alfabenin her bir harfi için atadığı öneriler nasıl değişiklik arz ediyor?

04.09.2011 | Devamı »
Yukarı Çık

M. MEKİN PESEN
© 2007-2015 E-SİBER BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ
E-Siber.com | E-Siber.net | ESiber.com | ESiber.net | RSS | Facebook | Twitter | E-Posta Aboneliği
IP: 54.225.32.164 | Yüklenme: 0.254 saniye. | Hakkımızda | İletişim | Reklam Verin | Site Politikaları | Atıflar